Kamu Hizmeti Komisyonu’nda Oturma Eylemimiz Gerçekleşti

0
761

3 Nisan 2019, Çarşamba günü  11:30’da atamaların yapılmaması, kadroların boş bırakılması ile ilgili Kamu Hizmeti Komisyonu’nda 1 saatlik oturma eylemimiz gerçekleşti. 

 

Eylemde okunan basın bildirimizin tam metni:

 

Değerli Basın Emekçilerimiz, Öğretmenlerimiz, Halkımız,

 

Aylardır öğrencilerimizin eğitim hakkı çalınmaktadır. Eğitim Bakanlığı ve hükümet ne yazık ki eğitimde yaşanmakta olan sorunları görmezden gelmektedir. Devlet okullarımız sahipsiz bırakılmakta, kaderine terk edilmektedir.

 

Hükümetle eğitim bakanlığı arasındaki yetki alımları nedeniyle Kamusal Eğitim adeta kaosa sürüklenmiştir.

 

Öğretmen, Müdür, Müdür Muavini, Atelye Şefi, Bölüm Şefleri, Özel Eğitim öğretmenleri eksikliklerinin devam etmesiyle ve diğer yandan ülkemizin giderek artan nüfusu karşısında okullarımızda ders yapılamaz, eğitim verilemez  duruma gelmiştir.

 

Bugün itibarıyla okullarımızda genel olarak 8 Müdür, 35 Müdür Muavini, 56 Atölye Şefi, bölüm şefleri ve birçok alanda daha eksiklikler giderilmemiştir.

 

Tüm bunların üstüne Kamu Hizmeti Komisyonu, Hükümet ve Eğitim Bakanlığına ayak uydurmaya, türlü bahanelerle atanma sürecini uzatmaya devam etmektedir. 15 gündür yapılan muavinlik sınavlarının hala daha kesin sıralama listeleri ve kesinleşen münhal yerleri yayınlanmamıştır.

 

Aylardır yaptığımız girişimler neticesiz kalarak, yükselme sınavları adeta Kıbrıs Sorununa dönüşmüştür. Taraflar birbirini suçlayarak, bugünkü noktaya gelinmiştir. Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanı 8 Nisan 2019 tarihinde görev süresini bitirmeden önce ev ödevini bitirip ayrılma taahhüdünü vermiştir. Ancak ev ödevini henüz yapmaması eğitim adına bizleri endişelendirmektedir. Ne yazık ki Kamu Hizmeti Komisyonu Eğitim Bakanlığı ve Hükümet gibi davranarak bu sürece ortak olmuştur.

 

Nisan ayında yapılacak Yer değiştirme başvuruları ile öğretmen, müdür, muavin ve diğer eksikliklerin giderilmesi süreci baltalanmıştır. 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı da şimdiden heba edilmek üzeredir. Böyle devam edilmesi ve var olan sorunların giderilmemesi halinde yeni dönemde okullarımızın yine eksik kadrolarla ve yeni sorunlarla açılacağı uyarısını şimdiden yaparız.

 

KTOEÖS olarak Kamusal, Nitelikli Eğitim yolunda mücadelemizi sürdürecek, öğrencilerimizin eğitim haklarının ellerinden alınmasına izin vermeyeceğiz.

 

Aziz SELENGİN

Genel Sekreter

Yönetim Kurulu (a.)