DEVLET OKULLARINDA KAOSA MI OYNANMAKTADIR

0
45

 

Aylardır devlet okullarının sorunsuz açılması için mücadele  ediyoruz. Eğitim bakanlığı ile birçok görüşme yaptık, yazılı, sözlü  birçok öneri yaptık, bazı konularda  günlerce birlikte  çalıştık, ancak bütün emeklerimiz heba olmuşa benzemektedir. Okullar sorunsuz açılmayacaktır. Yüzlerce sorun içerisinde kaliteli eğitim yapılmaya çalışılacaktır!!
          Öğretmen yer değiştirme (nakil) işlemlerini Temmuz ayı içerisinde birlikte çalışarak bitirdik. Öğretmen nakilleri, müdür,  müdür muavini atamaları da katıldığında yaklaşık 76 öğretmenin atanmasına ihtiyaç olabileceğini tespit ettik. 60 kadar öğretmenin yer değiştirme işlemlerini ortak çalışma ile gerçekleştirdik. Tek tek okul ihtiyaçlarını çıkardık. Sendika ve bakanlığın ortak imza ile yer değiştirmesi gereken müdür, muavin, öğretmen listesinin atamalarının yapılması için ivedilikle KHK’nuna yapılan çalışmanın gönderilmesi gerekiyordu. Bu gün oldu bu listeler KHK’nuna gönderilmemiştir. Mevcut müdür, müdür muavini ve öğretmenimiz hangi okula gideceğini şaşırmıştır.  KHK’nu yer değiştirme işlemlerini onaylayıp itiraz sürelerini de geçirdikten sonra, Öğretmen  atamalarını yapması ve tespit edilen doğru ihtiyaçların ve münhal yerlerinin derhal sınavları yapılarak kadrolarının atanmasının eylülden önce yapılması gerekmekteydi.
         Bu uyarıları hep yaptık. Beceriksiz, plansız, basiretsiz tutum ve davranış yüzünden henüz sendika ve eğitim bakanlığının ortak imza ile yer değiştirmesi gereken müdür, muavin ve öğretmen listeleri KHK gönderilmemiştir. Hayali olarak tespit edilen ve eksik açılan Öğretmen münhallerini sınavı ancak 22 Eylül’de yapılacaktır. Bu sınavlar zamanında yapılsa bile okul ihtiyaçları giderilemeyecek en iyimser tahminle 1500 saat ders saati boş geçecektir. Ataması yapılacak öğretmenler bile UBP kurultayının bitmesinden sonra okullarına gidecektir. Bundan sonra bile  yaklaşık 800 ders saati boş geçmeye devam edecektir. GOÖ  ve MTÖ için sadece 35 kadro ataması öngörülmüştür. Münhal edilen birçok kadro yanlıştır.  Tamamlanması gereken eksik kadrolar yerine torpilli bazı kişiler için ihtiyaç olmayan kadrolar münhal ilan edilmiştir. (Sayıştaylığı göreve çağırıyoruz.)

       İhtiyaçların tespit edilip yer değiştirme işlemleri sonucunda nakillerin (yer değiştirmeleri) yapılması ve arkasından doğru ve gerekli sayıda münhallerinin açılarak kadroların  tamamlanması gerekirdi. Sendika ile ortak çalışma yapan  ve altına imzasını atan Milli Eğitim Bakanı bu imzaya sadık kalmalıdır. Yer değiştirme listeleri  KHK’na derhal yollanmalıdır. Öğretmenleri, kamuoyunu, velileri, hiçe sayan, kandıran bir Milli Eğitim Bakanı yanlış yapmaktadır. Milli Eğitim Bakanı aylar öncesinden atamaları yapmayı başarmalı ve okulları eksiksiz açması gerekiyordu. Biz bu sürecini yetiştirebilmek için canla başla uğraştık. Bu gün Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapması gerekeni biz yapıyoruz. Ortak imzalarla yer değiştirme listelerini KHK’nuna biz sunuyoruz.  Gerçek okul ihtiyaçlarına göre hazırlanan bu listelerin ataması yapılmazsa okullarımız müdür, müdür muavini, öğretmen eksikliği ile açılamayacaktır. Yoksa bu açıklar el altından yetkiler alınarak torpilli geçicilerle mi kapatılacaktır? Bir kez daha uyarıyoruz devlet  okullarını terk eden, öğretmeni, öğrenciyi, veliyi cezalandıran, moral motivasyonunu yok eden Milli Eğitim Bakanına ihtiyaç yoktur.

Devlet okullarında sayısız eksiklikler varken öğretmen nakillerini kamuya sevk etmeyen okulların en temel ihtiyaçları müdür, müdür muavini, öğretmen eksikliklerini gideremeyen ama kurultay ve her konuda fikri olan milli eğitim bakanı  ve kendisine suç ortaklığı yapan bakanlar kurulu eğitimi de bitirmeye çalışmaktadır. Memleketi yangın yerine döndüren ve suçu birbirinin üzerine atmaya çalışan zam, zulüm, beceriksizlik şampiyonu UBP HÜKÜMETİ derhal istifa etmelidir.

                                                                                             Tahir GÖKÇEBEL

                                                                                               Başkan

                                                                                             Yönetim Kurulu a.