Göç Yasasına İşte Kaynak

0
103

“Göç Yasasına Dur De İnisiyatifi” olarak halkımızı, “Göç Yasası”na karşı çıkmaya, günü geldiğinde yasaya tepki göstermek için sokağa inme çağrısında bulunduk.

Yasa’nın “eşit işe eşit ücret” hakkını, sosyal hakları ve toplu sözleşme hakkını yok ettiğini belirten İnisiyatifimiz, bu uygulamanın ortadan kaldırılması için mücadeleye devam edeceğimizin vurgusunu yaparak, hükümetin ‘yasanın kaldırılması için kaynak yok’ dediğini oysa hükümetin vergi affıyla elde edeceği 231,8 milyon TL’lik vergi gelirinin sadece yüzde 14.35’iyle bu yasanın kaldırılabileceği ve geriye kalan 198,5 milyon TL ile de özel sektöre ve özel sektör çalışanlarına kaynak aktarılabileceği gösterildi.

Yasanın değişiklik önerisinin komitede ivedilikle görüşülmesinin Meclis’te kabul edildiğini, bu değişikliğin bir an önce hayata geçmesi için radikal eylemler üreteceğimizin çağrısını yaptık.

17 Aralık Çarşamba 10:00’da gerçekleştirdiğimiz basın toplantısında 34 sendika ile sivil toplum örgütü olarak oluşturduğumuz Göç Yasasına Dur De İnisiyatifi adına ilk sözü Kamu-Sen Genel Başkanı Mehmet Özkardaş aldı.

Özkardaş, bu hükümetin ve önceki hükümetlerin “enkaz devraldık” yönünde açıklamalar yaptığını ve bunun arkasına saklandığını belirtti.
Mehmet Özkardaş, halka seslendiği açıklamasında, “Bu hükümetin ve bundan önceki hükümetlerin dün söylediklerini ve bugün söylediklerini, halkın sofrasındaki ekmeği nasıl eksilttiğini hatırlayınız ve çocukların geleceği için Göç Yasasına Dur De İnisiyatifi ile birlikte günü geldiğinde sokaklara dökülün” dedi.

“BÖYLE BİR RÜŞVET OLAYI VAR MI YOK MU?”
“Vergi kaçıranların arkasını sıvazlayıp onlara af çıkaranlar, batık bankaları soyanlardan, rüşvetçi bakanlardan hesap sormuyor, ihale yolsuzluklarına göz yumuyorlar”diyen Özkardaş, ayrıca şunları belirtti:
“Bazı basın organları bir bakanın 3 milyon rüşvet aldığı iddialarına yer verdi. Sağır sultan bile duydu ama bizim Başbakanımız, Başbakan Yardımcımız, Başsavcımız duymadı. Göç Yasasına Dur De İnisiyatifi olarak Başbakan’a ve Başsavcı’ya yeniden soruyoruz, ‘Böyle bir rüşvet olayı var mı yok mu? Bu suskunluk niye?”

“BU ÜLKEDE FİKİR VE KONUŞMA ÖZGÜRLÜĞÜ VAR”
Özkardaş basın açıklamasında gündemdeki bazı konulara da değindi.
Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG) milletvekili Doğuş Derya’nın Meclis’teki konuşmasından ötürü çirkin ve ahlak dışı saldırılara maruz kaldığını belirten Özkardaş, Göç Yasasına Dur De İnisiyatifi olarak bunu kınadıklarını söyledi.
Özkardaş, “Bu ülkede fikir ve konuşma özgürlüğü var. Birilerinin fikirlerini beğenmeyebilir, görüşlerine katılmayabilirsiniz ama fikirlere ahlak kuralları içinde cevap verirsiniz. Fikirlerin bittiği yerde kaba kuvvet veya ahlak dışı saldırılar başlıyor ki biz bunu kınıyoruz” dedi.

“NÜKLEER SANTRALE KARŞIYIZ”
Mersin’de yapılan nükleer santrale karşı olduklarını vurgulayan Özkardaş, “Çernobil’i hatırlayarak bu nükleer santralin bir insanlık ve doğa faciasına yol açabileceğini göz ardı etmiyor, bu santralin burnumuzun dibine yapılmasını doğru bulmuyoruz” ifadesine yer verdi.

“LAPTA BELEDİYESİ’DEKİ İŞTEN DURDURMA EMEKÇİYE YAPILAN SAYGISIZLIK VE SALDIRIDIR”
Lapta Belediyesi’ndeki çalışanların işine son verilmesine de değinen Mehmet Özkardaş, “Popülizm yapılarak işe alınan insanlarımızın yine popülizmle kapı dışarı edilmesini emeğe, emekçiye yapılan saygısızlık ve saldırı olarak algılıyoruz” dedi.

“VERGİ VERMEK HUKUKİ BİR ZORUNLULUKTUR”
Özkardaş’ın konuşmasının ardından Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Genel Sekreteri Güven Bengihan, Göç Yasasına Dur De İnisiyatifi adına hazırlanan basın açıklamasını okudu.
Gelir Vergisi Yasası’na göre vergi vermenin hukuki bir zorunluluk olduğu kaydeden Güven Bengihan, bu zorunluluğa uymayanların suç işlemiş kabul edildiği söyledi.

Basın Bildirisinin Tam Metni:

İŞTE GÖÇ YASASINA KAYNAK

24/1982 sayılı Gelir Vergisi Yasasına göre vergi vermek hukuki bir zorunluluk olup bu zorunluluğa uymayanlar suç işlemiş kabul edilmektedir. Ülkemizde bu suç yıllardır sermaye kesimi tarafından işlenmekte ancak hükümetler bu suçu işleyenleri bir türlü cezalandıramamaktadır.

CTP-DP hükümetinin yasa gücünde kararname ile yürürlüğe koyduğu Vergi Affı ile bu suçun yıllardır işlendiği ve bu sebeple mali disiplinin bozulduğu resmi açıklamalar ile deşifre olmuştur. Başbakan Sn. Özkan Yorgancıoğlu 5 Kasım 2014 tarihinde Bakanlar Kurulu öncesi yaptığı açıklama ile 7 bin 342 vergi mükellefinin vergi affı için başvurduğunu; vergiyle ilgili başvurulardan 50 milyon TL; 2.7 milyon TL’si kayıttan düşen araçlar olmak üzere motorlu araçlarla ilgili başvurulardan da 7.8 milyon TL gelir sağlandığını ve vergi affı kararnamesi ile vergi mükelleflerinin 174 milyon TL ödemek için kayıt altına girdiğini ifade etmiştir.

Bu durum da bize göstermektedir ki 7 bin 342 vergi mükellefi devlete toplam 231.8 milyon TL ödemediğini kabul etmiş ve bu miktarı devlete ödemeyi taahhüt etmiştir. Bu rakamlar ülke bütçesi için inanılmaz rakamlar olup yıllardır bütçe açığımız var; bunun da sebebi kamu sektörüdür diyenlere şamar gibi bir tokat olmuştur. Her fırsatta GÖÇ Yasasının kaldırılması için kaynak yok diyenler aslında yıllardır üzerlerine düşen vergi toplama görevini yerine getirmedikleri için kaynak sıkıntısı yaşandığını Sn. Özkan Yorgancıoğlu’nun açıklamaları ile kabul etmiş oldular.

Bugün GÖÇ Yasasının kaldırılması için ihtiyaç olan miktar 2 bin 138 kişi için 33 milyon 248 bin iken bu yasanın kaldırılması ile mali disiplin bozulacaktır diye açıklama yapan Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın temsil ettiği büyük bir kesmin suç işleyerek ve bunu da vergi affı ile beyan edip bu suçu işlediğini kabul edenlerin devletten çaldığı rakam 231.8 milyon TL’dir.

Hükümet yapmış olduğu açıklama ile GÖÇ Yasasının kaldırılması için kaynağı kendisi göstermiştir. Elde edeceği 231.8 milyon TL’lik vergi gelirinin sadece %14.35’i ile GÖÇ Yasasını kaldırabilir ve geriye kalan 198.5 milyon TL ile de özel sektöre ve özel sektör çalışanlarına kaynak aktarabilir.

VERGİ AFFINA BAŞVURAN KİŞİ SAYISI 7 BİN 342

1 YILDA KİŞİLERİN ÖDEMEYİ TAAHHÜT ETTİĞİ MİKTAR 231.8 MİLYON TL

VERGİ AFFI SÜRESİNCE TOPLANAN PARA 57.8 MİLYON TL

AF EDİLEN VERGİ MİKTARI 120 MİLYON TL

GÖÇ YASASINA DUR DE İNİSİYATİFİ (a)
Ahmet Kaptan
KTAMS Başkanı