CTP ziyaret edildi. Eylem: “Eşitsizlik adaletsizlik yaratan göç yasasının kaldırılması için somut adımlar atılmalı!”

0
140

26 Şubat 2019 Salı günü sendikamızın Yönetim Kurulu üyeleri ve 2011 sonrası Göç Yasası kapsamında olan öğretmenlerimizle CTP’yi ziyaret ettik. Ziyarette sendika başkanımız Selma Eylem eşitsizlik ve adaletsizlik yaratan Göç Yasasının halen yürürlükte olduğunu, birçok kez CTP’ye yapılan ziyaretlerde durumu ilettiğini ve hem fikir olunan adaletsiz göç yasasının sürdürülemez olduğunu ifade etmiştir.

Eylem, kamu reformunun konuşulduğu bu dönemde aynı işi yapan çalışanlar arasında farklı yasaların uygulanmasının verimliliği azalttığını dile getirmiştir. Öğretmenlerin parçalanmış ve 5-6 farklı yasaya bağlı bir duruma getirilmiş olduğunu, gayrı ahlaki, Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı, adil olmayan, eşitsizlik yaratan yasanın değişmesi konusunda meclisten ivedilikle geçen yasa tasarısının olduğunu, bunun tekrar gündeme getirilip yasallaşması gerektiğinin altını çizmiştir. Sendikamızın bu sürecin takipçisi olacağını belirten başkanımız Eylem somut adım atılması talebimizi bir kez daha ortaya koymuştur.

CTP Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın konuşmasında “çalışanlar arasında anomali, eşitsizlik yaratan bir yasadır” diyerek Göç Yasasının süratle kaldırılması gerektiğini bildiklerini söyledi. TL’nin değer kaybetmesi, ciddi sıkıntılar vermektedir diyen Sorakın alt baremlere bazı fazla artış verilmesinin farkı kapatmadığının farkında olduklarını belirtmiştir. “Emeğe değer veren bir parti olarak kaldırılması gerektiğine inanıyoruz, birçok hakkı çalışanlara veren bir partinin temsilcisiyiz, 47/2010’nun ortadan kaldırılması için çaba harcayacağız,  bir anda yapamazsak bile, bir program çerçevesinde bunu kaldırma adımlarını atacağız” diyen Sorakın, öğretmenlerin tek yasa altında toplanması gerektiğini düşündüklerini belirtti ve sendikaların çalışanların haklarının geliştirilmesi çabalarına teşekkür etti.