19 Temmuz’u Unutmadık Unutturmayacağız!

0
264

19 Temmuz günü, 3 yıl önce “Bir Verip Beş Alıyorsun Utanmadan Besleme Diyorsun” pankartını bahane eden polisin sendikalarımıza saldırarak yerlerde sürüklemesini, bazı sendikacılarımızı tutuklamasını ve pankartlarımızın sendika binalarımızdan gasp edildiğini unutmadık, unutturmayacağız!

 

19 Temmuz 2014, KTHY önünde gerçekleştirilen eylemde okunan ortak basın bildirisinin tam metni:

 

Kıbrıslı Türkler yıllardan beridir Kıbrıs’ta özgür, eşit ve bağımsız bir yaşam sürmek için mücadele vermekte ve bu hedefe ulaşmak için hiçbir fedakarlıktan da kaçınmamaktadır.

İşbirlikçi UBP Hükümetinin sözde iktidar döneminde ülke  yangın yerine dönmüştü. Siyasal iradeden yoksun, tamamen AKP’den aldığı talimatlar ile ülkeyi yönetmeye çalışan UBP Hükümeti uyguladığı politikalarla Kıbrıslı Türkleri yok olma noktasına getirdi.

Tam 3 yıl önce bugün, 19 Temmuz 2011’de “Bir Verip Beş Alıyorsun, Utanmadan Besleme Diyorsun” pankartı bahane edilerek KTAMS binası polis tarafından tarumar edilmiş, sendikacı arkadaşlarımız tartaklanarak hapse atılmıştır. KTOEÖS ve KTÖS’te asılı duran pankartlar gece yarısı sendika binalarından izinsiz olarak gaspedilmiştir.

T.C. Başbakanı Erdoğan’ın yol güzergahı üzerinde bulunan Hamitköy kavşağında pankartlı protesto eylemi yapmak isteyen örgütler ve insanlarımız polis tarafından şiddet kullanılarak engellenirken, Recep Tayyip Erdoğan’a destek için gelenlere kolaylık gösterilmiş, tam bir çifte standart uygulanmıştı.

Küçük hükümeti tarafından göz göre göre uçuşların durdudrulmasına seyirci kalınan ve  kapatılan KTYH’YE karşı toplumun duyarlılığı göz önünde bulundurularak  KTHY önünde yapılan eylemde ise polis “terminatör” gibi davranarak demokratik haklarını kullanan insanlarımıza abartılı güç kullanarak ortalığı kana bulamıştır. Demokratik haklarını en barışçı biçimde kullanmak isteyen örgütlere ve insanlarımıza bazı polisler tarafından “taammüden adam öldürme” niyetiyle tekme, tokat ve yumrukla vurulmuş ve KTHY kapanmasına seyirci kalanlar insanlarımıznda öldüresiye dövülmesine onay vermişlerdir.

Olaylar herkesin gözü önünde cereyan etmiştir. Televizyon ekranlarında insanlarımızın polis tarafından nasıl dövüldüğü defalarca gösterilmiştir. Görevi hukukun uygulanması, herkese eşit ve adil davranma ve insanlarımızın can ve mal emniyetini sağlamak olan polis teşkilatı maalesef 19 Temmuz 2011’de sınıfta kalmıştı. Halkımıza şiddet kullanılması emrini verenler ve bu emri uygulayanlar derhal istifa etmeliyken istifa  etmedikleri gibi, o gün tutuklanan arkadaşlarımızın davası hala sürmektedir. 19 Temmuzda darp edilen arkadaşlarımızın 8 Eylül 2014 tarihinde Lefkoşa Kaza Mahkemesinde yapılacak duruşmalarında halkımızı destek olmaya çağırıyoruz. Bizler orda olacağız.

“Bu memleket bizim, biz yöneteceğiz” hedefi ile yollara düşen Kıbrıs Türk Halkı gerçekleştirmiş olduğu Toplumsal Varoluş Mitingleri ile bu ülkenin efendisi olduğunu dosta düşmana göstermişti. Meydana toplanan on binlerce insanın “Talimatla Yönetilmeye Hayır” haykırışlarına kulak tıkayan UBP Hükümeti, verilen büyük mücadeleler sonrasında ülke kurtuluşu için erken seçime zorlanmıştı.

Yaşadığımız süreçte bizimle birlikte mücadele eden ve anti demokratik saldırılara maruz kalan CTP ve DP  erken seçim sonrasında iktidara gelmiştir. Ne yazık ki biz emekçiler ve halkımızın gerek demokratik gerek ekonomik hayatında gençlerimizi göç yollarına düşüren dayatma paketlerde herhangi bir adım atılmamıştır. Bu da halkımızın yeni hükümete karşı umutsuzluğunun her geçen gün artmasına sebep olmuştur

Ülkemiz insanına hakaretler yağdıran, Kıbrıslı Türkleri ikinci sınıf vatandaş olarak gören T.C. Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yerli iş birlikçisi geçmiş UBP Hükümeti’nin yaptıklarını ve toplumumuza yaşattıklarını unutmadık ve unutturmayacağız. 19 Temmuz cumartesi  saat 19:00’da KTHY önünde yapacağımız basın açıklaması ile bizlere yaşatılan bu kara günü bir kez daha hatırlayacak ve hatırlatacağız.

 

TÜRK-SEN, KTAMS,   KTOEÖS, KTÖS, KOOP-SEN,      BES,

HAVA-SEN,ÇAĞ-SEN, BASIN-SEN,TIP-İŞ,

BARAKA KÜLTÜR MERKEZİ,YKP