EMEKÇİDEN ÇALMANIN ADI TASARRUF DEĞİL HIRSIZLIKTIR

0
110

1974 yılından beri Türkiye hükümetlerinin dayatma paketleri ile üretimden koparılıp, ekonomik bağlılığa mahkum edilen Kıbrıs Türk toplumunun bağımlılığının artırılmasına yönelik dayatmalar işbirlikçi hükümetler eli ile devam ettirilmeye çalışılmaktadır.

Yaratılan rant ekonomisi üzerinden menfaat sağlayan bir avuç ganimetçi sermayedara hizmet eden işbirlikçi hükümetler, Ankara’nın dayatmalarına boyun eğerek bu rant çevrelerinin üzerine bilinçli olarak gitmezken çalışanların, emekçilerin, haklarını budayarak işgal rejiminin bütçesini denkleştirmeye çalışmaktadırlar. 2010 yılında geçirdikleri Göç Yasası ile sefalete mahkum ettikleri gençlerimize ilave olarak, tüm çalışanların maaş ve ücretlerini tıraşlayarak mevcut düzenini devam ettirmeyi öngörmektedirler. CTP-UBP Hükümeti’nin Maliye Bakanı Sn. Birikim Özgür’ün “imzalamazsak batarız” dediği dayatma paketle ilgili sorduğumuz sorulara verdiği yanıt ile haklı olduğumuzu ortaya koymuştur. Sn. Özgür paketi imzalamazsak kesintilerin olacağını duyurarak, maaşların bankalardaki mevduatların ve emeklilik haklarının budanacağı ile ilgili sorduğumuz sorulara olumlu yanıt vermiştir.

CTP-UBP Hükümeti geçmişteki benzerleri gibi 1974’te TC’nin kurdurduğu kukla düzenin bekçileridir ve Kıbrıs Türk toplumuna değil, bir avuç ganimet zengini işbirlikçi sermayedar ile işgal rejimine hizmet etmektedir. Bu konuda izledikleri siyasete ’’Öğretmen Hazırlık Ödeneği’’ ni tıraşlayarak başlamak istediklerini de açıkça ortaya koymuşlardır. 1.75 asgari ücret olan hazırlık ödeneğini 1.25 e çekerek 2 milyon TL’lik bir miktarını öğretmenden gasp etme hazırlıkları hızla sürmektedir. Emekçiden çalmanın adı tasarruf değil hırsızlıktır. Toplumu, öğretmenleri ve sendikalarını hedef yapan anlayışa, dayatma ve hırsızlıklara göz yummayacağımızı, halkı fakirleştirip göçe zorlayan dayatmalarla bir yere varılamayacağını vurgularız.

 

   Tahir Gökçebel                                                   Şener Elcil

KTOEÖS Başkanı                                           KTÖS Genel Sekreteri