“EĞİTİMDE DÖNÜŞÜM ZİRVESİ” 19 Eylül 2022 BM himayesinde NewYork’da gerçekleştiriliyor

0
419

1,6 milyar öğrenci COVID-19 pandemisinin zirvesinde okula gidemedi, milyonlarca öğrenci hala travma ve öğrenme kaybıyla mücadele ediyor. Öğretmenler ve eğitim çalışanları, bu kriz zamanında öğrencilerini ve eğitimi desteklemek için imkansızı başardılar. Ancak ağır iş yükü, düşük ücret, saygı ve özerklik eksikliği tükenmişliğe ve çok sayıda eğitimcinin sevdiği mesleği bırakmasına neden oluyor.

Eşitsizlik, adaletsizlik, ekonomik kriz ve kamu eğitim fonlarında yapılan sert kesintiler, herkes için nitelikli eğitimi riske atmıştır. Öğrencilerimiz bekleyemez! Şimdi harekete geçme zamanı. Eğitimi dönüştürmeliyiz. Öğretmenler ve sendikaları bu dönüşüme öncülük etmeye hazırdır!

Eğitimde Dönüşüm Zirvesi’nin hedefleri nelerdir?

Dünyanın dört bir yanından devlet başkanları ilk kez eğitime odaklanmak için bir araya geliyor. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri tarafından toplanacak Eğitimde Dönüşüm Zirvesi, 19 Eylül 2022’de New York’ta gerçektirilecektir. Bu zirve, eğitimi tekrar rayına oturtmak ve 2030 yılına kadar herkes için nitelikli eğitim sağlamak yönünde çalışmak için olağanüstü bir fırsat olacaktır.

Zirvenin gündem maddeleri: 

EŞİT, GÜVENLİ VE SAĞLIKLI OKULLAR
YAŞAM, İŞ VE SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA İÇİN ÖĞRENME VE BECERİLER
ÖĞRETMENLER, ÖĞRETİM VE ÖĞRETMENLİK MESLEĞİ
DİJİTAL EĞİTİM
EĞİTİMİN FİNANSMANI
(YEREL VE ULUSLAR ARASI)

Harekete geçmek için geç kalındığını belirten Eğitim Enternasyonali, zirvenin krize yanıt olduğunu belirtmiştir: Zirve’de derinleşen ve şiddetlenen eşitsizlik ve eğitim bütçelerinde kesintiler ile eğitimde çöküş yönlü eğilimleri tersine çevirmek amaçlanmaktadır. Mevcut hızda dünya, herkes için nitelikli eğitime ilişkin 4 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefine ulaşamayacaktır. Daha da kötüsü, COVID-19 salgını 20 yıllık eğitim kazanımlarını silmiştir.

Zirve’de siyasi istek, harekete geçme, çözüme odaklanma ve dayanışmayı bir araya getirerek eğitimde dönüşümün sağlanması amaçlanmaktadır.

Eğitim Enternasyonali üyesi eğitim sendikaları harekete geçiyor!

Eğitim sendikaları, Zirve’de öğretmenlerin statüsünü ve haklarını geliştiren somut sonuçların elde edilmesini, kamu eğitimine yatırım yapılması için taahhütün verilmesini talep etmekte ve herkes için nitelikli, kamusal eğitim hakkının yerine getirilmesini ulusal ve uluslar arası düzeyde aktif olarak savunmaktadır.

‼Eğitimde Dönüşümün Tam Zamanı‼ çağrısını yapan Eğitim Enternasyonali, hükümetlerin 19 Eylül 2022 tarihinde NewYork’da gerçekleştirilecek Zirve’de benimsemesi ve bağlı kalması gereken 5 temel ilkeyi açıklamıştır:

✅Öğretmenlere yatırım yapın!

✅Öğretmenleri destekleyin!

✅ Öğretmenlere güvenin!

✅ Kamusal eğitimi savunun!

✅ Öğretmen Sendikalarını dahil edin!


Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Birleşmiş Milletler üyesi ülkeler tarafından 2030 sonuna kadar ulaşılması amaçlanan hedefleri içeren bir evrensel eylem çağrısıdır.

Tüm dünyada açlık ve yoksulluğa son vermek, 

iklim değişikliği ile mücadele etmek, 

toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak,

nitelikli eğitimi sağlamak,

sorumlu üretim ve tüketimi yaygınlaştırmak

gibi 17 ana başlıktan oluşan sosyal, kültürel ve ekolojik meselelerin çözümüne odaklanır. Ocak 2016’da yürürlüğe girmiştir.


Dünyanın dört bir yanından öğretmen ve diğer eğitim çalışanlarını bir araya getiren ve Küresel Sendika Federasyonu olan Eğitim Enternasyonali (Education International), 383 üye kuruluşu aracılığıyla, 178 ülke ve bölgede 32 milyondan fazla öğretmeni ve eğitim destek personelini temsil etmektedir. Sendikamız KTOEÖS Eğitim Enternasyonalinin kurucu üyesidir.