Atatürk Öğretmen Akademisi Toplumsal Onurumuzdur

0
311

Kıbrıs Türk toplumunun laik, demokratik karakter geliştirmesinde ve verilen var oluş mücadelesinde görev alan ilkokul öğretmenlerini yetiştiren Atatürk Öğretmen Akademisi T.C’den aldığı talimatlar doğrultusunda UBP-DP Hükümeti tarafından kapatılmak istenmektedir.

1937 yılında kurulan ve seksen yıldan beri öğretmen yetiştiren Atatürk Öğretmen Akademisi’nin kapatılması; parasız, planlı öğretmen yetiştirmeye ve Kıbrıs Türk toplumunun laik, demokratik karakterine doğrudan yapılan bir saldırıdır.

Toplumsal olan herşeyi kapatmayı veya birilerine peşkeş çekmeyi alışkanlık haline getiren yöneticilerimizin Atatürk Öğretmen Akademisi’ne yapmak istedikleri; geçmişte Sanayi Holding, Turizm İşletmeleri, OTEM, Hemşirelik Yüksek Okulu, ETİ, Saray Hotel, K.T.H.Y, Ercan Havaalanı, Cypfruvex, DAİ (Doğu Akdeniz İlkokulu), DAK’a (Doğu Akdeniz Koleji) yaptıklarından hiçbir farkı yoktur. ‘’Kıbrıs Türk toplumuna ait tüm yapılar elden çıkarılmalı veya kapatılmalıdır’’ mantığına dayalı bu dayatmalarda sıra Atatürk Öğretmen Akademisi’ne gelmiştir. Bu yapılan toplumsal varlıklarımıza bir saldırıdır ve tüm toplumumuzu ilgilendirmektedir.

Talimat alarak, kendi toplumumuzun çıkarlarını ve iradesini hiçe sayarak topluma ait kurumları elden çıkarmak veya peşkeş çekmek ülkemize yapılan en büyük kötülüktür. Bu çerçevede dayatılanlara karşı bugüne kadar verdiğimiz mücadelede olduğu gibi toplumsal değerlerimize ve geleceğimize sahip çıkmaya devam edeceğiz.

Atatürk Öğretmen Akademisi toplumsal onurumuzdur.

Bu onuru çiğnetmeyeceğiz.

Toplumsal varlıklarımız satılık değildir.

Atatürk Öğretmen Akademisi kapatılamaz.

Saygılarımızla,

 

KTOEÖS, KTÖS, KTAMS, DEV-İŞ, BES, EL-SEN, TÜRK-SEN, KOOP-SEN, GÜÇ-SEN, TIP-İŞ, ÇAĞ-SEN, DAÜ-SEN, DAÜ-BİR-SEN, BASIN-SEN, Baraka, BORAN Kültür Merkezi, TKP-YG, CTP, Pir Sultan Abdal Derneği, Bağımsızlık Yolu, Doğu Güney Doğu Derneği, Arif Hasan Tahsin Tarih ve Kültür Vakfı

AÖA Eylemi 04.08.2017