ADALET, AHLAK YOKSUNU BİR YAKLAŞIMLA, BAZI KESİMLER KERİZ YERİNE KONULARAK KRİZLER ÇÖZÜLEMEZ

0
1364

  Ekonomik örgütler adına yapılan açıklama UBP-HP hükümetinin paketini tamamen BÜYÜK Sermayeyi gözeterek hazırladığını tekrardan ortaya koymuştur. Bu ülkede büyük şirketlerin, ortaklıkların da aralarında olduğu TİCARET, SANAYİ ODASI zenginleri KRİZ için hangi gerçekçi dayanışmayı açıkladı? Dünya Zenginlerinin arasına giren ve bu toplumdan kazananlar Ne kadar Katkı yapacağını ortaya koydu?

Bu büyük krizin bitmesini beklemeden zaten SERMAYENİN hükümeti   olduğunu ispatlayan bu hükümeti tam teslim almak için eylem açıklamadı mı? Krizin ilk gününden KTOEÖS ve SENDİKAL PLATFORM halkımız için ADİL OLACAK HER DAYANIŞMAYA VARIM deyip, elini taşın altına koyarken, halkın içinde bulunduğu duruma bakmadan gelecek yılların karını şimdiden garanti etmek için bu örgütler Eylem Tehditi yapmadı mı? Performansı yerlerde sürünen Hükümete kriz içinde 30 Mart’a kadar süre tanıyıp halkın sağlığıyla ilgili mücadelede başarı kazanıp kazanmamanın ötesinde KARLARIN DEVAMININ daha önemli olduğunu vurgulamadı mı???

Bu pakettin mantığında halkı düşünmenin, halkı koruyacak tedbirlerin olmadığı, sadece BÜYÜK SERMAYEYE destek olmak olduğunu bu açıklama ispatlamaktadır. Sermaye açıklamasıyla pakette temel sorundan çok, avantajlar ORANININ, ya da SÜRESİNİN UZATILMAMASININ derdinde olduğunu ortaya koymuştur. Paketi beğenmeyen EKONOMİK ÖRGÜTLER aynı önlemlerin, desteklerin oranlarının, destek sürelerinin 6 ay veya 1 yıla çıkarılmasını talep edecek kadar yüzsüzce, vicdansızca, fütursuzca eylem tehdidiyle taleplerini ortaya koymuşlardır.

Her kriz döneminde bütün FONLARIN tükendiğini vergi kaçakçılarının, yağmacıların, hammahumacıların ise takviye edilmesi için kümes içindeki tavuklar gibi görülen biz ÜCRETLİ KÖLELERİN maaşlarına, 3 kuruş birikimlerine el konulduğuna bir kez daha şahit olduk.

    Bu açıklamada yer alan özellikle büyük ZENGİNLERİN DAYANIŞMASI NEREDE? Ülkenin kaymağını yiyenlerin kendi televizyonlarında (sermayelerin televizyonlarında) halkın gözünü boyayarak algı yaratmaya çalışması, şov yaparak maaşımı bağışladım demesi dayanışma değil, takiyyedir, halkla dalga geçmektir.

Ekonomi, üretim devam etsin diyenlerin EMEK VE EMEKÇİLERİ ölüme terk etmesi kabul edilemez. Bu, gerçek dayanışma değil ihanettir.

 

KRİZ VE GELECEK İÇİN KAYNAK VARDIR.

 TOPLUMUN GELECEĞİNİ YOK ETMEK HÜKÜMETLERİN TASARRUFU OLAMAZ.

 

1- Bu paket kabul edilemezdir. Fakir, çaresiz, geçim derdindeki insanlardan, borçlulardan, bordro mahkumlarından ne sorun olursa, hangi kriz çıkarsa kesinti yapılarak; Serveti ve zenginliği belli olmayan, vergisi affedilen, kayıt dışılığı yaratan, kamu ihale, kaynaklarından beslenen, ŞİRKETLERE, ZENGİNLERE daha da kaynak aktaran bir pakettir.

2- Evden dışarı çıkmayın denilen insanların çoğu EKMEK BULMAK için evden çıkmak zorunda kalmaktadır. Kriz dönemleri açlığını gidermeyi, hayatta kalmayı düşünen insanlara endişe etmeden evde kalmalarını sağlayan bir paket değil ZENGİNLERİN zenginliklerini KRİZE rağmen devam ettirmek düşüncesi ile hazırlanmış bir pakettir.

3- Dünyada bu Krizle birlikte Sosyal devlet vurgusu yapılarak, ihtiyaçlı insanlara kişisel maddi, manevi desteklerle ilgili paketler yapılırken bu paket ise ŞİRKETLERİN, ZENGİNLERİN korunması düşünülerek hazırlanmıştır.

4- KRİZ bize KAMUSAL HİZMETLERİN, yurttaşların korunmasının önemini hatırlatırken HASTANELERİ bile halkın hizmetine açamayan özel şirketlerin hizmetindeki Hükümet Pakette sadece KAMU EMEKÇİLERİNİN CEBİNE el atmıştır. Bu yapılan, Paketin gerçek amacını göstermiştir

5- Bu pakette kamu kaynaklarını sömüren, el koyan tarikat, cemiyet, dernek, vakıf adı altında okul, üniversite, arazi, otel, yurt yapan, vergiden muaf olanlardan hiçbir şey talep edilmemektedir.

6- Hayatı durduracak bir krizde işçilerine bir süreliğine bile sahip çıkmayan, bu sağlık krizinde bile ÖZEL HASTANELERE neden el konulamamıştır?  Hükümet geçim derdindekilerinin maaşlarına el koymuş ama bunun bile tümünü geliri olmayan çaresizlere aktarmamıştır.

7- Bir bir tüm kamu kurumlarının, PEŞKEŞ ÇEKİLDİĞİ avantaj, vergi affı uygulanan Türkcell, Tel -Sim, Taş Yapı, Aksa, Ted – Doğa Okulları, tarikat, dernek, Vakıflar, Özel Üniversiteler, Casinolar, Oteller, Taş Ocakları, Patronlardan, Inter- Eksport ve büyük Şirketlerden bu Paketle hiç bir şey talep edilmemiştir.

8- Kıbrıs’ın kuzeyinden milyarlarca lirayı kaçıran, kar eden yerli ve off-shore bankalar, müteahhitler, devletin  ihalelerle beslediği ama işçilerini köle yapan TAŞERON firmalardan hiç bir talep yapılmamıştır.

8- Tasarrufu örtülü ödenekler, izaz ikramlar, işe yaramayan yurt dışı temsilcilikler, kayıt dışılığı yapanlar, stokçu fırsatçılarda araması gereken beceriksiz, taraflı hükümetin ilk yaptığı şey sabit ve dar gelirlilerin cebinden kesintiye gitmek olmuştur.

 

KRİZDEN HIZLI VE DAYANIŞARAK ÇIKILABİLİR:

1- Derhal her kesimi temsil edebilecek Katılımcı ve Demokratik bir KRİZ YÖNETİMİ oluşturulmalı.

2- Bu kriz yönetiminde alınması gereken önlemler ve uygulamalar ilgili kesimlerle istişare edilerek ACİL, KISA ve UZUN VADE tedbirleri olarak ortak kararla ve katılımcılıkla sağlanmalı. Bunun için;

a- SAĞLIK TEDBİRLERİ,

b- Yardıma muhtaçlar ve yardımların ulaştırılması,

c- Sokağa çıkmanın en aza düşürülmesi ile  ihtiyaç olan üretimin devamı, tedarik, ulaştırmanın planlanması vs …

3- Yapılacak olanların, vatandaştan beklenenlerin duyurulacağı ve KRİZ YÖNETİMİNE direk bağlanmış RESMİ bir SOSYAL MEDYA, TV, Radyo belirlenerek duyuru yapılması,

4- Hızlı bir şekilde TÜM ÖZEL hastaneler ve oteller yasayla belirli bir süreliğine halkın hizmetine açılmalıdır. Kriz yönetiminin sağlıktaki örgütlerle birlikte, ortak kararla kusursuz işleyişe göre çalışması sağlanmalı. Askeri kışlaların desteklenerek yerinde olası bir salgın anında yerinde karantina uygulaması ve müdahalesi sağlanmalı

5- Yerel yönetimlerden kesinti yapmak yerine katkı yapılarak aktifleştirilmeli.  Kriz Yönetiminin ilgili kuruluşlarla birlikte alacağı etkin kararları, hane hane yapılacak desteklenmeler planlanarak evden çıkmalar minimuma düşürülmeli.

6- Yapılacak tasarruf, dayanışma ve bağışların Varlıklılardan, Zenginlerden çok, geçim derdindekilerinden az olacak biçimde ADİL, ŞEFFAF bir şekilde ve istisna yaratılmadan KRİZ YÖNETİMİNİN oluşturacağı ayrı BİR BÜTÇEDE toplanmalı ve Kriz Yönetiminin ortak kararı ile kalem kalem ve tam şeffaf olarak en ihtiyaçlılardan başlanarak dağıtılmalı.

7- Kamu Sağlığı, Kamusal Eğitim, Kamu Hizmeti gibi kavramların yeniden içi tam bir katılımcılıkla ve ülke ihtiyaçlarına cevap verecek biçimde paydaşlarla, katılımcılıkla HÜKÜMETLER ÜSTÜ, bilimsel ve akılcı bir şekilde derhal oluşturulmaya başlanmalıdır.

 

      KTOEÖS  olarak ve ÖĞRETMEN DUYARLILIĞIYLA bu dönemde halkımızla tam bir DAYANIŞMAYA hazırız. Ancak HÜKÜMETİN PAKET DİYEREK KRİZİN TÜM FATURASINI YARDIM BEKLEYEN GEÇİM DERDİNDEKİ HALKIMIZA KESİLMESİNİ,

GELECEĞİMİZİN KARARTILMASINI KABUL ETMEYECEĞİZ.

 

KTOEÖS Yönetim Kurulu