4. İklim Ağı Toplantısı Gerçekleştirildi

0
59

24 Mart 2022, tarihinde uluslararası alanda sendikamızın kurucu üyesi olduğu Eğitim Enternasyonali organizesiyle 4. İklim Ağı toplantısına sendikamızı temsilen Dış İlişkiler Sorumlumuz Nazan Ökçün Bülbülcü katılmıştır.

EI’nin Teach for the Planet – Gezegenimiz için Öğretim Teach for the Planet kampanyasının lansmanından yaklaşık bir yıl geçmiştir. 2021 yılı İlkbaharında Herkes için Nitelikli İklim Değişikliği Eğitimi Manifestosu Education International Manifesto on Quality Climate Change Education for All oybirliğiyle onaylanmış ve iklim adaletini ilerletme çabalarının hızlandırılması Eğitim Enternasyonali tarafından kabul edilmiştir. O tarihten itibaren Eğitim Enternasyonali iklim eğitimini uluslararası alanda destekleyerek önemli bir eylem haline getirmeyi başararak, her bölgedeki üye kuruluşları iklim savunuculuğuna katmış ve kampanya genişletilmiştir.

İklim kriziyle ilgili en son kanıtlar, iklim eyleminin acil ve gerekli olduğunu göstermektedir. Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) geçen ay yayınlanan iklim etkileri, uyum ve korunmasızlık hakkındaki yayını Climate Change 2022: Impacts, Adaptation and Vulnerability insan kaynaklı iklim değişikliğinin yaygın olumsuz etkilere, doğaya ve insanlara yönelik kayıplara ve zararlara neden olduğunu ve en çok savunmasız, dez avantajlı insanları etkilediğini açıklıyor.  Hava ve iklim aşırılıklarındaki artış, şimdiden bazı geri dönüşü olmayan etkilere yol açmıştır.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres’e göre yayınlanan raporu “insanların çektiği acıların atlası ve başarısız iklim liderliği ittihamnamesi” olarak değerlendirmiştir.

Dünya liderlerinin, bilim insanlarının iklime dayanıklı kalkınmayı ilerletme çağrısını görmezden gelmeye devam ederken, eğitim sendikalarının oynayacağı çok önemli bir rol vardır diyen Eğitim Enternasyonali tüm eğitim sendikalarına “Gezegenimiz, sosyal adalet ve nitelikli eğitim için ayağa kalkmalıyız. Bu, küresel ısınmayı sanayi öncesi seviyelerin 1,5oC üzerinde sınırlamak ve tüm öğrencilerin iklim eylemi için gerekli beceri, bilgi ve tutumları edinmelerini sağlamak için hükümetlerimizi sorumlu tutmak anlamına gelmektedir.” çağrısında bulunmuştur.