24 Eylül-08 Ekim 2014 – Sayı 21

0
348

Kapak Sayı 21

“YÖNETEN MİYİZ-YÖNETİLEN MİYİZ?”

Ortak Basın Toplantısı

Eğitim sisteminde çarpıklıkları düzeltmek yerine, günü birlik kararlarla kişilere avantaj sağlayan Sn. Arabacıoğlu, görev yaptığı dönemde sınıfta kalan öğrencilere defa defa sınav hakkı vererek, öğretmenlerin işlerine müdahale etmiş, kolejlere alınan öğrencilerin yer değiştirmesinin önünü açmış, yurtdışına gönderilen öğretmenlerle ve terfi sınavları ile ilgili şaibe yaşatarak sorunun mahkemelere taşınmasına çanak tutmuştur.

Okullardaki öğrenci dağılımının kurallara bağlanması için yapılan önerileri reddeden Sn.Arabacıoğlu kalabalık sınıflarla az öğrenci olan sınıflar arasındaki çarpıklığın devam etmesine göz yummuştur. Sendikalarımızın yaptığı önerilere “ailelerin baskısı”nı gerekçe sunarak populist yaklaşan Sn. Arabacıoğlu nasıl yönetildiğimizi bir kez daha ortaya koymuştur.

29 Eylül KTOEÖS KTÖS Ortak basın toplantımızda okunan basın bildirisinin tam metni sitemizde

 

3 EKİM DÜNYA EYLEM GÜNÜNDE ORTAK SES “EMEĞE SAYGI İSTİYORUZ”

3rd october TR 2014

 

Sınıf sendikacılığı hareketi uluslararası alanda ve özellikle Avrupa’da bu durum karşısında pasif kalmamaktadır ve krizin sonuçlarını çalışanların ödemesini kabullenmeyecektir.

  • Ekonomik krize, çalışanların kazanımları ve hakları etkilenmeksizin, ekonomik yükün adil bir şekilde dağılımıyla karşı koyulmalıdır.
  • Pazarların serbestleştirilmesi adına, tam ve kalıcı istihdamı ve toplu sözleşmelerin gücünü ve geçerliliğini tehdit eden direktiflerin benimsenmesini ve uygulanmasını reddediyoruz.
  • İstikrarlı ve düzenli çalışmanın korunmasını, örgütlenme ve toplu müzakere hakkının desteklenmesini talep ediyoruz.
  • Servetin daha adil paylaşılmasının öğesi ve sosyal dayanışmanın ifadesi olarak sosyal devletin korunmasını ve güçlendirilmesini, işsizlerin desteklenmesini Avrupa Birliği’nden talep ediyoruz.
  • Çalışanların eylem ve mücadelelerinin yasaklanmasına, sendikal faaliyetlerin suç sayılmasına yönelik çabalara karşı çıkıyoruz.

Kıbrıslırum – Kıbrıslıtürk, Kıbrıslı çalışanlar olarak, ortak mücadelelerimize ve ortak eylemimize istikrarlı bir şekilde devam ederek, çalışanların mücadeleler ve özverilerle kazandıkları hakları ve kazanımları savunmak için işçi sınıfının değerleri, birlik ve dayanışma temelinde, dünyanın tüm çalışanlarıyla sesimizi birleştiriyoruz.

3 Ekim Günü yayınlanan ortak bildiri sitemizde

 

 

5 EKİM DÜNYA ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI “KAMUSAL NİTELİKLİ EĞİTİM!”

 Ortak 5 Ekim Posteri 2014

 

 

 

BU KİRLİ PAYLAŞIM SAVAŞI BİTMELİDİR

abd-isid-karikatur

Irak işgali, arap baharları, Suriye savaşı, şimdi de İŞİD orta doğuya şekil verenlerin insanları boğazlayan politikalarının parçasıdır. Yaratılan canavara yapılan harekat bile yalandır. İŞİD istenileni yaptığı sürece müdahale yapılmamıştır. Orta doğuya özgürlük, demokrasi götürme yalanı ile müdahale eden ABD bu gün kadın, çocuk ve tüm halkları özgürleştiren, birlikte yaşamanın mümkün olduğu örneğini veren Kobane’nin ortadan kalkmasını istemektedir. Bosna -Hersek’te taşlar oturana kadar müdahale yapılmamış, katliamlara seyirci kalınmıştır. Güya İŞİD durdurulamamaktadır!! aslında gizli amaca hizmet ettiği sürece İŞİD desteklenecektir. 1970’lerdeki yeşil kuşak projesinin yeni bir versiyonu yaratılmıştır. Bu canavar aslında ABD ve emperyalistlere hizmet ettiği sürece sorun olmamıştır. Verilen rotayı şaşırınca ise meşru müdahale bahanesi yaratmıştır. Her yönüyle yaratılan canavar Emperyalizme hizmet etmektedir. Ortada halkları kıyma makinesinden geçiren, çocuk ve kadınları acımasızca köle, tutsak eden, vahşet yaşatan kanlı bir paylaşım savaşı yaşanmaktadır. Herkesin gözleri önünde Kobane’ye katliam geliyor görünmektedir.

7 Ekim tarihinde yayınlanan bildirimizin tam metni sitemizde

 

 

Çalışmalarımız / Toplantılarımız

17-18 Eylül tarihlerinde ETUCE ve EFEE (Avrupa Eğitim İşverenleri Federasyonu) ortak organizesiyle “Mesleki özerklik, sorumluluk ve etkili liderlik”   konusunda Londra’da gerçekleşen uluslar arası çalışma ziyaretine sendikamız mali sekreteri Vedat Tek katılmıştır.

22 Eylül tarihinde ETUCE ve EI (Eğitim Enternayonali) organizesiyle Brüksel’de gerçekleşen “Nitelikli Eğitim Kampanyasının Avrupa Bölgesi Konferansına” sendikamızı temsilen sendikamı örgütlenme sekteteri Aziz Selengin ve Yönetim Kurulu üyemiz Nuray Özgeçen katılmıştır.

24 Eylül Çarşamba, Demokrasi Ortaokulu ziyaret edildi. Okulun sorunları konuşuldu.

25 Eylül Perşembe, başkanımız Tahir Gökçebel Kıbrıs TV’de üyemiz Yeşim İlkan’ın programına konuk oldu. Eğitim Sistemi irdelendi.

25-26 Eylül tarihlerinde ETUCE’nin organizesiyle Sofya’da gerçekleşen ““Kemer Sıkma Döneminde öğretmenlik mesleğinde ve öğretmen sendikaları içerisinde cinsiyet eşitliğinin desteklenmesi” konulu projenin kapanış konferansına sendikamızı temsilen eğitim sekreterimiz Zühre Özkaraman ve Yönetim Kurulu üyemiz Selma Eylem katılmıştır.

26 Eylül Cuma, Anafartalar Lisesi ziyaret edildi.

26 Eylül Cuma günü Temsilciler Kurulu toplantımız gerçekleşti. Gündem: 1- Eğitim ve Öğretmen Sorunları, 2) 5 Ekim Dünya Öğretmen Günü, 3) Sendikamızın Yıllık Çalışma Takvimi, 4) Bilgilendirme

29 Eylül Pazartesi, KTOEÖS ve KTÖS Ortak Basın Toplantımız gerçekleşti. Eğitim Bakanının istifası ele alınarak eğitimdeki sistemsizlik vurgulandı.

29 Eylül Pazartesi, 2008 Öğretmen komitemizle Demokrat Parti ziyaret edilerek Göç Yasası ve yaratılan adaletsizlik aktarıldı.

29 Eylül Pazartesi, Başkanımız Tahir Gökçebel – KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil – Bakan Dr. Mustafa Arabacıoğlu’nun katılımıyla Genç Tv’de Er Meydanı programı gerçekleşti.

1 Ekim Çarşamba, 2008 Öğretmen Komitemiz toplandı. Bisiklet eylemimiz ve mücadeleler görüşüldü.

1 Ekim Çarşamba, Yönetim Kurulu toplantımız gerçekleşti. Gündem:1-Eğitim ve Öğretmen Sorunları, 2-5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü, 3-Sendikamızın Yıllık Çalışma Takvimi, 4-Bilgilendirme

2 Ekim Perşembe, sendikamızın içerisinde yer aldığı “Göç Yasasına Dur De” İnsiyatifi toplantısı KTÖS’te gerçekleşti. Gündem: Genel değerlendirme ve hedef planını görüşülmesi

2 Ekim Perşembe, sendikamız başkanı Tahir Gökçebel Ada TV’de tartışma programına katıldı.

2 Ekim Perşembe, Yönetim Kurulu üyemiz Kutay Bektaşoğlu, Sim TV Not Defterine konuk oldu.

3 Ekim Cuma, Dünya Sendikalar Federasyonu’nun üyeleri olarak PEO, DEV-İŞ, KTAMS, KTÖS, KTOEÖS ve BES ortak organizesiyle, Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk emekçilerin katılımıyla “İşsizliğe karşı – Onurlu İş için Dünya Çapında Eylem Günü” çerçevesinde Güney Lefkoşa’da Uzun Yolda bir protesto yürüyüşü gerçekleştirildi ve ortak bildiri yayınlandı.

 

 

Duyurularımız

9 Ekim Perşembe, 09:00’da ‘Göç Yasası’na Dur De İnisiyatifi’nin toplantısı KTÖS’te gerçekleşecektir.

10 Ekim Cuma, 10:00’da başkanımız Tahir Gökçebel PIK TV’nin konuğu olacaktır.

10 Ekim Cuma, 19:00 – 22:00 saatleri arasında KTOEÖS-KTÖS-DAÜSEN ortak organizesiyle Büyük Han Lefkoşa’da Dünya Öğretmenler Günü Resepsiyonumuz gerçekleşecektir.

Ortak 5 Ekim Davetiye 2014 tum ogretmenler

 

13 Ekim Pazartesi, 10:00’da 2011 sonrası Öğretmenlerimizin Bisiklet Eylemi gerçekleşecektir.

 

Afiş son Curve_001