10 – 18 Aralık 2014 – Sayı 28

0
231

kAPAK 28

 

Kimi Temsil Ediyorsunuz?

akp_karitatur

Türkiye’de dini kullanarak siyaset yapan AKP’nin bir uzantısı olan ve açılış töreninde başka bir ülkenin başbakanı ile cumhurbaşkanlarının posterini asan Ulusal Adalet Partisi programı ve uygulamaları ile Kıbrıs Türk toplumunun değerlerine saldırıp, Kıbrıslı Türk düşmanlığı yapmak için kurulduğunu açıkça ifade etmektedir. Aldığı talimat gereği sendikalara saldırarak kurulduğunu ilan eden bu parti, Kıbrıs’ta çözüme karşı çıkan, Avrupa Birliği üyeliğini reddeden, adayı bir koloni gibi görüp sömürgeleştirmek için çağrıda bulunan AKP Hükümeti ile TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a methiyeler düzen, Sünni İslam, zorunlu öğretimin bir parçanın olmasını talep eden uluslararası hukuku hiçe sayıp Türkiye’nin adanın kuzeyindeki işgalini savunan böyle bir partinin açılışına izin verenler partiyi kurduranlar kadar suçludur.

KTOEÖS-KTÖS olarak 16 Aralık Salı günü yayınlanan ortak bildirimizin tam metni sitemizde

 

Göç Yasasına Kaynak Gösteriyoruz

85922

17 Aralık Çarşamba 10:00’da gerçekleştirdiğimiz basın toplantısında 34 sendika ile sivil toplum örgütü olarak oluşturduğumuz Göç Yasasına Dur De İnisiyatifi olarak halkımızı, “Göç Yasası”na karşı çıkmaya, günü geldiğinde yasaya tepki göstermek için sokağa inme çağrısında bulunduk.
Yasa’nın “eşit işe eşit ücret” hakkını, sosyal hakları ve toplu sözleşme hakkını yok ettiğini belirten İnisiyatifimiz, bu uygulamanın ortadan kaldırılması için mücadeleye devam edeceğimizin vurgusunu yaparak, hükümetin ‘yasanın kaldırılması için kaynak yok’ dediğini oysa hükümetin vergi affıyla elde edeceği 231,8 milyon TL’lik vergi gelirinin sadece yüzde 14.35’iyle bu yasanın kaldırılabileceği ve geriye kalan 198,5 milyon TL ile de özel sektöre ve özel sektör çalışanlarına kaynak aktarılabileceği gösterildi. Yasanın değişiklik önerisinin komitede ivedilikle görüşülmesinin Meclis’te kabul edildiğini, bu değişikliğin bir an önce hayata geçmesi için radikal eylemler üreteceğimizin çağrısını yaptık.

Ortak basın toplantısının tam metni sitemizde

 

 

Maliye Önünde Masaya Oturtma Eylemi

1418906965

Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen), Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ile birlikte sendikamız 18 Aralık Perşembe günü Maliye Bakanlığına protokol görüşmesi yapılması talebiyle Maliye Bakanlığı önüne masa ve sandalye getirerek “Geleneksel Maliye Bakanını Masaya Oturtma Eylemi” yazılı pankart açarak eylem gerçekleştirdik.

 

 

KAFATASÇI ANLAYIŞLARA KARŞI SEYİRCİ DEĞİLİZ

milliyetçilik

Doğuş Derya’ya ahlak dışı saldırıları, ağza alınmayan küfürleri yapanlar kendi korkularını, rantlarını gizleme uğraşındadırlar. Doğuş Derya’nın söyledikleri gerçeklerle yüzleşmektir. Adamızda yeniden barış güvercini uçacaksa toplumlar cesur olmalı beyinlerimiz ve yüreklerimiz gerçeklerle yüzleşmelidir. Doğuş Derya’ya yapılan saldırı barışa, demokrasiye, insan haklarına yapılan saldırıdır. Bu saldırıları yapan kafatasçı anlayışlar, tahammülsüz ve faşisttir.

18 Aralık Perşembe günü yayınlanan basın bildirimizin tam metni sitemizde

 

Çalışmalarımız / Toplantılarımız

11 Aralık Perşembe günü 10:00’da Değirmelik Lisesi öğretmenlerimiz ziyaret edildi.
11 Aralık Perşembe günü 15:00’de Eğitim Bakanlığı Mavi Salonda Bakanlık Çalışanları ile toplantımız gerçekleşti. Bakanlık temsilcisinin yeniden seçilmesi, çalışanların sorunları ve çözüm önerileri görüşüldü.
11 Aralık Perşembe günü 17:00’de AKEL ziyaret edilerek Kıbrıs konusunda gelinen nokta ve ortak atılabilecek adımlar görüşüldü.
15 Aralık Pazartesi günü 12:30’de Eğitim Bakanı ziyaret edilerek görevlendirmeler, öğretmen sorunları, göç yasası mağdurları ve eğitimle ilgili mevzuat görüşüldü.
16 Aralık Salı günü 14:00’de Barış İnisiyatifi toplantısı gerçekleştirildi.
16 Aralık Salı günü 14:30’da Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilciliğinin “Yeni Juncker Komisyonu ve Öncelikleri” ile ilgili sunuma katıldık.
17 Aralık Çarşamba günü 10:00’da Kamu-Sen’de Göç Yasası İnisiyatifi olarak “Göç Yasasına İşte Kaynak” konulu ortak basın toplantısı düzenledik.
17 Aralık Çarşamba günü 15:00’de sendikamızın tesisleşme komitesi toplantı gerçekleştirdi.
18 Aralık Perşembe günü 11:00’de Maliye Bakanlığında Kamuda yetkili sendikalar olarak Maliye Bakanını Masaya Oturtma Eylemi gerçekleştirdik.
18 Aralık Perşembe günü 16:00’de Dayanışma Evinde Barış İnisiyatifi toplantısı gerçekleştirildi.

 

Haftalık Ajandamız

18 Aralık Perşembe günü 17:00’de Yönetim Kurulu üyemiz Ahmet Billuroğlu SİM TV’nin konuğu olacaktır.
18 Aralık Perşembe günü 21:30’da başkanımız Tahir Gökçebel Ada TV’nin konuğu olacaktır.
23 Aralık Salı günü 11:00’de Dayanışma Evinde ETUCE’ye üye Kıbrıslı öğretmen sendikalarının toplantısı gerçekleşecektir.

 

 

Duyurularımız

ARTIK HAREKETE GEÇMENİN TAM ZAMANI!

Dikenli-Teller

Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler olarak kendi geleceğimizi kendimiz tayin etmek için birlikte mücadele edelim!

20 ARALIK 2014, CUMARTESİ SAAT 11’DE LOKMACI GEÇİŞ NOKTASINDA BULUŞALIM!
Adamızı birleştirmek için, dikenli telleri aşan ve bölünemeyen bir İNSAN ZİNCİRİ oluşturalım!

• ÇÖZÜM VE YENİDEN BİRLEŞME İÇİN;

• İKİ TOPLUMLU, İKİ BÖLGELİ, FEDERAL VE ASKERSİZLEŞTİRİLMİŞ BİR

KIBRIS İÇİN;

• TÜM DOĞU AKDENİZDE BARIŞ VE İŞBİRLİĞİ İÇİN;

BARIŞ YÜRÜYÜŞÜMÜZE SİZ DE KATILIN!