18 – 30 Ekim 2016, Sayı 90

0
234

MSC Medlog Lojistik İşçilerinin Mücadelesini Selamlıyoruz

nakis%cc%a7-300x228

Türkiye’de DİSK’e bağlı Nakliyat-İş Sendikasının, MSC Medlog Lojistik işyerinde örgütlenmesine karşı, hukuksuz, Anayasaya aykırı bir şekilde 130 sendikalı işçinin işten atılmasını şiddetle kınıyoruz.

Kıbrıs’ta sınıf temelli sendikal mücadele yürüten DSF üyesi sendikalar DEV-İŞ, KTAMS, KTÖS, KTOEÖS, BES, KOOP-SEN ve PEO sendikası olarak, DİSK’e bağlı Nakliyat-İş sendikasının yürüttüğü onurlu mücadeleyi selamlıyoruz.

Türkiyedeki OHAL koşulları gerekce gösterilerek, işçilerin ve sendikaların en temel haklarını kısıtlama ve yasaklama yaklaşımlarını “Olağanüstü Sömürü” ve “Olağanüstü Hukuksuzluk” olarak değerlendiriyoruz.

19 Ekim 2016 tarihinde PEO, DEV-İŞ, KTAMS, KTÖS, KTOEÖS, BES, KOOP-SEN olarak ortak yayınlanan basın bildirisi metninin tamamını görüntülemek için haber başlığına tıklayabilirsiniz. 


Kamu Hizmeti Komisyonunun Yasa Dışılığının ve Yolsuzluğunun Peşini Bırakmayacağız

khk-istifa

Soruyor ve Sn. Cumhurbaşkanını, Ombudsmanı ve Savcılığı görece çağırıyoruz:

  • Olmayan kadroya / münhal ilan etmeden birçok okulda kadro sıkıntısından yakınılırken, torpilli öğretmenin ataması ile işlenen bu suç ve devleti zarara uğratan bu yasa dışılığa göz yumulacak mı?
  • Münhalı ilan edilmiş, sınavı yapılmış, sıralaması ilen edilmiş, mülakata çağrıldığı halde ataması yapılmamış Din öğretmenini yasal olarak atamayan ve suç işleyen bu fütursuzca, ceberut, yasa dışılığa KHK’nin hakkı var mı?

KHK Başkanı ve Genel Sekreteri derhal istifa etmeli

ve bu yasa dışılıklar sona erdirilerek

bu yüz kızartıcı, etik olmayan yasa dışı durum derhal düzeltilmelidir.

24 Ekim 2016 tarihinde yayınlanan basın bildirisi metnimizin tamamını görüntülemek için haber başlığına tıklayabilirsiniz. 


Bütçe Görüşmeleri Başlamadan Protokol Görüşmeleri Sonuçlandırılmalıdır

 

untitled-1

2011 yılından beri maaşlara yansıtılmayan hayat pahalılığı (HP), çalışanların maaşlarında %30’lara varan kayıplar yaratmıştır. Sadece 2011 yılında hesaplanan ve ödenmeyen hayat pahalılığı %14.72’dir. Bu kayıpların nasıl karşılanacağı ile ilgili ne geçmiş hükümetler, ne de şimdiki hükümetler hiçbir çalışma yapmamıştır.

Göç Yasasıyla işe giren öğretmenlerin yoksulluk sınırında yaşamaya mahkûm edildiği, 2008’den sonra işe giren öğretmenlerin ikramiyelerinin %20 düşürüldüğü, yıpranma paylarının kaldırıldığı, emeklilik yaşının yükseltildiği ve yaşamın her alanının protokollerle dizayn edildiği bu durumdan nasıl çıkılacağı ile ilgili hükümetin nasıl bir anlayış içinde olduğunu sormak istiyoruz. Öğretmenlerin çalışma koşulları ağırlaşmakta, çalışma azmi bozulmakta hükümet ise duyarsız kalarak sorunlara çözüm üretememektedir.

KTOEÖS ve KTÖS olarak 2017 Mali Protokol Görüşmelerinde sunulan ortak taleplerimizi görüntülemek için linki tıklayınız: 2017-mali-yili-taleplerimiz-18-10-2016

25 Ekim 2016 tarihinde yayınlanan basın bildirisi metnimizin tamamını görüntülemek için haber başlığına tıklayabilirsiniz. 


Avrupa Birliği Bilgilendirme Ziyareti Brüksel’de Gerçekleşti

16-1-95-ek-2

9-12 Ekim 2016 tarihleri arasında Brüksel’de Avrupa Birliği Kıbrıs Temsilciliği’nin ev sahipliğinde, siyasi parti ve sendikalarda aktif olan Kıbrıslı kadınlara yönelik bilgilendirme ziyareti düzenlendi.

Bu ziyarete adanın kuzeyinden ve güneyinden toplam 29 kadın katıldı. KTOEÖS’ü temsilen Denetleme Kurulu üyemiz Fatoş Özgürsel katıldı.

Ziyaret sırasında, Avrupa Birliği’nin işleyişi, AB’de toplumsal cinsiyet eşitliği, Kıbrıs Cumhuriyeti’ne harcanan yapısal fonlar ve AB tarafından Kıbrıslı Türkler için kullanılan fonlar hakkında katılımcılara bilgi verildi.

Ziyaretle ilgili detayı görüntülemek için haber başlığına tıklayabilirsiniz. 


RANT DÜZENİNE SON VERİLMELİDİR

rant-duzeni

Ülkemizde ne yazık ki  yaratılan ve yaratılmakta olan rant düzenine tanık olmaktayız. Birilerine çıkar sağlamak için yasalar çıkarılıyor, emirnameler iptal ediliyor, yasa hükmünde kararnameler çıkarılıyor. Rant sağlamak amacıyla ayrıcalıklı sermaye gruplarına sit alanları peşkeş çekiliyor. Çevre, insan sağlığı hiçe sayılıyor. Yasalar hiçe sayılıyor. Demokratik, Hukuk devleti olmaktan her geçen gün biraz daha uzaklaşılıyor. Beşparmak dağları, Karpaz,  Girne, yurdumuzun dört bir tarafı Hükümetlerin desteği ile talan ediliyor!!!!

Girne 2. Emirnamesi mahkeme kararıyla iptal edildi. Ancak mahkeme kararı uygulanmıyor.  Üstüne üstlük otel inşaatı sahibi zat buna karşı eylem yapanlara hakaret etmeyi kendinde hak olarak görüyor buna cüret ediyor. Bu kabul edilemez durumu halkımıza defalarca yaşatanlar ise çözüm yerine ukala tavırlarla halkla dalga geçmektedir.

26 Ekim 2016 tarihinde yayınlanan basın bildirisi metnimizin tamamını görüntülemek için haber başlığına tıklayabilirsiniz. 


Mağusa – Girne Bölgelerinde Dayanışma Yemeklerimiz Gerçekleştidsc_0118dsc_0102

21 Ekim 2016 Cuma günü Mağusa Bölgesi Okulları Öğretmenlerimizle Arkın Palm Beach Hotel’de, 28 Ekim 2016 Cuma günü Girne Bölgesi Okulları Öğretmenlerimizle Dome Hotel’de

Dayanışma Yemeklerimiz gerçekleşti. Dayanışma Yemeklerimizde 25. Hizmet Yılını tamamlayan öğretmenlerimize Eğitim Hizmet Ödülü takdim edildi.


 

Eğitim Bakanlığına TENEKE ÇALMA Eylemimiz

dsc_0008teneke-calma-eylemi

 

 “Yapılan Yasadışı, Usulsüz Görevlendirme ve Atamalarla” ilgili Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı önünde 26 Ekim 2016 tarihinde “Teneke Çalma Eylemi” gerçekleştirdik

Başkanımız Tahir Gökçebel eylemde yaptığı konuşmada, tenekenin Kıbrıs Türk toplumunda iyi bir iletişim aracı olduğunu söyledi.

“Yolsuzluğun, yüzsüzlüğün, yasa dışılığın artık sıradan hale geldiğini” belirten Gökçebel, “Bizim hazmedemediğimiz Eğitim Bakanlığı, Kamu Hizmetleri Komisyonu, Sayıştay Başkanlığı gibi kurumların, bu ülkede adaleti, ahlakı, etiği savunması gereken kurumların usulsüzlük, haksızlık ve kişiye göre atama yapmasıdır” dedi.

“Eğitim Bakanlığı’nın talebiyle KHK sırf eski Cumhurbaşkanının torunudur, Sayıştay Başkanının kızıdır diye atama yaptı” diyen Gökçebel verdiğimiz mücadele sonucu bu konuda geri adım atıldığını anlattı.

“Bu konuda KHK’nın Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya bilgilendirme yaptığını” belirterek bunu paylaşmak istediğini kaydeden Gökçebel, 2 bin 840 kişilik öğretmen kadrosundan fiili olarak 2 bin kişinin görev yaptığını söyledi ve bu durumun eğitim sistemine zarar verdiğini kaydetti.

“İhtiyaç olmayan TMK’ya Serdar Denktaş’ın akrabası olduğu için Almanca Öğretmeni atandı” diyen Gökçebel, “Yaratılan ayrıcalıklar adam kayırmacı anlayışın sonucudur” dedi.

Kamu hizmeti veren okullardaki sorunların çözülmesini istediğimizi belirten Gökçebel, okullardaki eksikliklerin giderilmediğini anlattı.

Bu anlayışla devam edilmesi halinde devlet okullarının sonunun geleceğini vurgulayan Gökçebel, yanlış işlemlerin peşini bırakmayağımızı söyledi.

Gökçebel’in konuşmasının ardından “Teneke Çalma Eylemimizi” gerçekleştirdik.


Çalışmalarımız / Toplantılarımız

18 Ekim Salı günü 16:00’da Dayanışma Evinde Birleşik Kıbrıs Barış İnisiyatifi Toplantısı gerçekleşti.  Gündem: Ortak Deklarasyon

19 Ekim Çarşamba saat 16:00’da Maliye Bakanlığında Mali Protokol görüşmesi gerçekleşti.

19 Ekim Çarşamba saat 18:00’de Sendikamız Merkez binasında yeni atanan öğretmenlerimize yönelik kadro atamaları karşılaştıkları sıkıntılar ve sendikal faaliyetlerle ilgili bilgilendirme ve bilinçlendirme toplantısı gerçekleştirildi.

dsc_0020dsc_0015dsc_0026

21 Ekim Cuma saat 17:00’de Sendikamız Merkez binasında Alman Elçiliği, Goethe Enstitüsü ve Almanca Öğretmenleri ile toplantı gerçekleştirildi.

24 Ekim Pazartesi saat 11:30’da Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığında Teknik Kurul Toplantısı gerçekleşti. Gündem: 1-25/1985 Öğretmenler Yasası İlkokul, Anaokul ve Özel Eğitim Okulları Öğretmen Kadroları, Öğretmen Kadro Artırımı Yasal Değişiklik Önerisi

26 Ekim Çarşamba saat 14:00’de EuroScola KTOEÖS Komitesi Toplantısı gerçekleşti. Gündem: Öğrenci ve Öğretmen Başvurularının Değerlendirilmesi

27 Ekim Perşembe saat 08:45’te Başkanımız Tahir Gökçebel Kıbrıs TV’de  Serhat İnciri’nin Programına konuk oldu.

27 Ekim Perşembe saat 14:30’da Yönetim, Disiplin ve Denetleme Kurulları toplantısı gerçekleşti. Gündem: 1- Yeni Dönem, 2- Bilgilendirme

28 Ekim Cuma saat 16:00’da Maliye Bakanlığında Mali Protokol Görüşmesi gerçekleşti.

31 Ekim Pazartesi saat 10:00’da  Eğitim Bakanlığında LAGSL ile ilgili toplantı gerçekleşti.

31 Ekim Pazartesi saat 13:00’de Büyük Han’da Birleşik Kıbrıs Öğretmenler Platformunun toplantısı gerçekleşti.

31 Ekim Pazartesi saat 16:00’da Dayanışma Evinde Kıbrıslı Öğretmen Sendikaları Periodik Toplantısı KTOEÖS Ev sahipliğinde gerçekleşti. Gündem: 1- Son gerçekleşen ETUCE Komitesi toplantısı hakkında bilgilendirme, 2- ETUCE Belgrade Konferansı ile ilgili önemli tarihlemeler, 3- Ocak 2015 Anlaşması çerçevesinde ETUCE Komitesi 2017-2020 Kıbrıs Temsiliyeti , 4- ETUCE Konferansında Önerge düşünce ve önerileri, 5- Bilgilendirme


DUYURULARIMIZ

Euroscola Programına Katılmaya Hak Kazanan Sorumlu Öğretmenler belli oldu

dsc_0014

EuroScola Programına sorumlu öğretmen olarak katılmak üzere kura çekimi ile gerçekleştirilen ve görevlendirilecek dört üye öğretmenimiz ve yedek öğretmenlerimizi açıklıyoruz:

Üye Öğretmenlerimizin başvuruları arasından kurada çıkan ve Euroscola Programına katılmaya hak kazanan Asil ve Yedek öğretmenlerimiz:

  1. Asil Üye: Çise Sakallı Zaifoğlu
  2. Asil Üye: Beril Arıpınar
  1. Yedek üye: Gamze Genç
  2. Yedek üye: Ahmet Aksay

Seçilmiş Kurul üyelerimizin başvuruları arasından kurada çıkan ve Euroscola Programına sorumlu öğretmen olarak katılmaya hak kazanan Asil ve Yedek Öğretmenlerimiz:

  1. Asil Üye: Seral Alicik
  2. Asil Üye: Nuray Özgeçen
  1. Yedek Üye: Hatice Özan
  2. Yedek Üye: Osman Süngü (Bu kontenjanda yeterli başvuru olmadığından 2. Yedek başvuru yapan üye kategorisinden kura çekimi ile belirlenmiştir.

26 Ekim 2016 tarihinde yapılan kura çekimi ile ilgili detay için haber başlığına tıklayabilirsiniz. 


EuroScola Programına Katılmak için EuroQuiz’e Girecek Öğrenciler

logo-euroscola-ok_sehrklein

EuroQuiz’e girmeye hak kazanan Öğrenci Listesini görüntülemek için lütfen linki tıklayınız: euroquize-girecek-ogrenciler

Euroscola programına aday öğrencilere yönelik EuroQuiz ve Program hakkında bilgilendirme toplantısı 2 Kasım 2016, Çarşamba günü saat 17:00’de Sendikamız binasında gerçekleşecektir.

EuroQuiz ise 9 Kasım 2016 Çarşamba günü saat 17:00’de Şehit Hüseyin Ruso Ortaokulunda gerçekleşecektir.


9. ULUSLARARASI KIBRIS İŞÇİ FİLMLERİ FESTİVALİ

iff-poster-2