23 Eylül – 27 Ekim 2017, Sayı 111

0
239

“GÜÇLÜ ÖĞRETMEN – ÖZGÜR ÖĞRETİM”

5 Ekim 2017 – Dünya Öğretmenler Günü dolaysıyla Eğitim Enternasyonali’ne (EI) üye 6 Kıbrıslı Öğretmen Sendikası olarak ara bölgedeki Dayanışma Evinde Ortak Basın Toplantımız gerçekleştirildi.

Bildiri metnini EI Avrupa yapısı olan Avrupa Sendikalar Konfederasyonu Eğitim Komitesi’nin (ETUCE) Kıbrıs Dönem Temsilcisi olan KTOEÖS adına Tahir Gökçebel okudu, ardından metnin Yunancasını POED Başkanı Filios Filaktou tarafından okundu.

5 Ekim 2017, Dünya Öğretmenler Günü dolaysıyla yayınlanan ortak basın bildirisi metnini görüntülemek için haber başlığına tıklayabilirsiniz.


 

KABUL ETMİYORUZ

Bitmek bilmeyen yaz saati uygulamasına geçilirken; bu kararın neden alındığına dair ekonomik, psikolojik, pedagojik, sosyolojik hiçbir gerekçe sunulmamış, bilimsel herhangi bir çalışma yapılmamış, ülkemizdeki bilim insanlarının fikirlerine danışılmamıştır. Bir yıl boyunca uygulanan bu kararın, bugün itibariyle toplumumuza yansımaları da hiçbir bilimsel veri ile hesaplanmış veya kamuoyu ile paylaşılmış değildir.

Halktan kopuk, basiretsiz UBP-DP Hükümetini, yaz saati uygulaması ısrarından bir kez daha vazgeçmeye çağırıyoruz.

2 Ekim 2017 tarihinde yayınlanan ortak basın bildirisi metni için haber başlığına tıklayabilirsiniz.


Göçmenler ve Mültecilerle Uluslararası Dayanışma Günü

Enternasyonalist dayanışmanın ve Kıbrıslıtürk-Kıbrıslırum emekçilerin sınıfsal mücadelesinin ilkelerine her zaman bağlı olarak, Dünya Sendikalar Federasyonu (DSF) tarafından 3 Ekim 2017 tarihinde dünyanın dört bir yanında gerçekleştirilen eylemlere katılan emekçilerle sesimizi birleştirdik.

Bu yıl DSF üyesi sendikaların küresel eylemi göçmenler ve mültecilerle dayanışmanın ifade edilmesine adanmış ve etkinliğimizi bu çerçevede gerçekleştirdik.

3 Ekim 2017 tarihinde gerçekleştirilen eylemde okunan ortak basın bildirisi metnini görüntülemek için haber başlığına tıklayabilirsiniz.


“Eğitimden Anlamayan Eğitim Bakanı”

Talimat almaya hazır bu zihniyetin topluma ve ülkemizin bütününe yönelik verdiği zararlar her geçen gün artmaktadır. Özellikle “eğitimden anlamayan Eğitim Bakanı” olarak tarihe geçecek olan Özdemir Berova’nın toplumdan gizleyerek öğretmenlerin ve öğrencilerin şahsi kimlik bilgilerini Ankara’ya verme girişimi tam bir skandaldır. Adamızın kuzeyindeki yasaların bile izin vermediği bir konuda girişim yapmak, hukuk tanımamak olduğu gibi suç teşkil etmektedir. Sn. Özdemir Berova’nın attığı bu adım Kıbrıs Türk toplumuna hizmetin ötesinde işbirlikçilik ve jurnalciliğe verilecek en güzel örnektir…

5 Ekim 2017 tarihinde KTOEÖS ve KTÖS olarak ortak yayınlanan basın bildirisi metninin tamamını haber başlığına tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.


Yüzlerce İşsiz Öğretmenimiz Varken Bu Dayatma Neden?

TC Eğitim Bakanlığı, yıllardır sürdürülen kültür anlaşması çerçevesinde her yıl ülkemizde görevlendirilen öğretmenlerin bu yıl sayısını artırarak 19 farklı branşta görevlendirilmek üzere toplam 167 öğretmen alınacağını duyurdu.  1 yıl süreli olan bu görevlendirmeler 4 yıl uzatılabilecek, görevlendirilen bir öğretmen toplam 5 yıl süreyle ülkemizde görev yapabilecektir. Nakiller sonrası belirlenen ihtiyaçlar doğrultusunda  bu yıl toplam 80 öğretmen münhali ilan edilip atama yapıldığı düşünüldüğünde bu görevlendirmelerle uzun yıllar ülkemizde münhal açmaya gerek duyulmayacağı ve hemen hemen tüm branşlarda yüzlerce mezunumuz olmasına rağmen işsizler ordusu yaratılmış olunacağı net bir şekilde görülebilmektedir. İhtiyaç duyulan birçok branşta kadro açıp münhal ilan edip atama yapılması gerektiği, bununla beraber, duyurulan bu 19 branşın bazılarına ise ihtiyaç olmadığı bilinmesine rağmen bu şekilde görevlendirme yapılmak istenmesinin esas amacı nedir? İşsiz öğretmenlerimiz dururken, görevlendirme gelecek öğretmenlere çifte maaş ödenirken dayatma protokollerle ihtiyaç olarak atanması gereken kadroların atanması engellenip ithal öğretmen getirilmesindeki niyet nedir? Bunun toplumumuzu dönüştürme çalışmalarıyla ilgisi var mıdır? Jurnalcilik, ilahiyat ve bu görevlendirmelerin yeni öğretim anlayışıyla ilişkisi nedir?

9 Ekim 2017 tarihinde yayınlanan basın bildirimizin tam metni için haber başlığına tıklayabilirsiniz.


Türkiye’den Öğretmen Talep Etmek Ülkemiz İnsanına SAYGISIZLIKTIR

Türkiye’de devam eden gerici, ırkçı eğitim sistemini AKP Hükümeti’nin baskısı ile ülkemize taşımak isteyen, eğitimden anlamayan Eğitim Bakanı Özdemir Berova, koltukta kalma uğruna Türkiye’den 167 öğretmenin ülkemize gelmesi için resmi girişim başlatmıştır.

Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı sitesinde yayınlanan ilan ile gündeme gelen bu konu, adamızın kuzeyinde eğitimin nasıl yöneltildiğinin de güzel bir örneğidir. “Tasarruf” adı altında eğitimin ihtiyacı olan öğretmenleri istihdam etmekten kaçınan Sn. Özdemir Berova’nın KKTC vatandaşı binlerce işsiz öğretmen olurken Türkiye’den öğretmen getirmek istemesinin altında yatan temel düşünce gerici eğitimi ülkemize taşımaktır…

10 Ekim 2017 tarihinde KTOEÖS ve KTÖS olarak ortak yayınlanan basın bildirisi metninin tamamını haber başlığına tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.


Sayın Bakan, Size Asli Görevlerinizi Hatırlatırız

Sağlık Bakanlığı dün 40 okuldan alınan su örneklerinde yapılan tahlillerde kirlilik tespit edildiğini açıkladı. Aylardır sorunlara çözüm talep eden  sendikamızı, tüm bunlara kayıtsız kalan, umursamayan bakanlığa karşı eylem kararı alıp duyarlı olmaya davet ettiği zaman sayın bakan kınamıştı. Sayın bakan sağlık bakanlığının açıklaması bizleri haklı çıkarmıştır.

Sayın Bakan, bizleri, sorunlara duyarlı olup çözmeniz için uyarı grevi yaptık diye kınayacağınıza, çocukların eğitim hakkını gasp ettik diye suçlayacağınıza okullarla ilgilenseniz çok daha iyi olacak. Bizlere laf yetiştireceğinize kaderine terk ettiğiniz okullarımızla ilgilenip çocuklarımızın, öğretmenlerimizin ve tüm halkımızın sağlığını tehlikeye atan bu skandalla ilgili ivedi tedbir almalısınız.

13 Ekim 2017 tarihinde yayınlanan basın bildirimizin tam metni için haber başlığına tıklayabilirsiniz.


Takipçisi Olacağız

Dünya’yla entegre olmaya çalışan bir toplumun Dünya’dan izole edilmesi kabul edilmemiş, karşı durulmuştur.

Yasaya aykırı karar üreten ve yaz saatine devam kararı veren UBP-DP hükümetinin geri adım atmasına neden olan halk iradesinin yanında, seçimlerin yaklaşmış olması da etkili olmuştur.

Verilen bu karar toplumsal yarar adına değil oy kaygısıyla alınmıştır.

Aynı zamanda, yasayı çiğneyerek yaz saati uygulamasına devam etme kararının  alınmasıyla ilgili hukuki süreç başlatılacak olması da geri adım atılmasına etken olarak görünmektedir. Hükümet oluşacak toplumsal muhalefetten oy kaybına uğramayı ve yasa dışılığının mahkeme tarafından tescillenmesini göze alamamıştır.

Bizler, sendikal platform, sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler olarak saat dayatmasına karşı başlattığımız mücadeleye destek veren tüm toplumumuza bir kez daha teşekkür ederiz…

20 Ekim 2017 tarihinde “Kabul Etmiyoruz” sürecine destek veren Sendikalar, Sivil Toplum Örgütleri ve Siyasi Partiler olarak ortak yayınlanan basın bildirisinin tam metni için haber başlığına tıklayabilirsiniz.


Eğitim Adına Yapılan Mücadeleyle Sonuç Alınmıştır

Şehit Hüseyin Ruso Ortaokulu’nda 23/10/2017, Pazartesi gününden beri süren ve eğitim adına yapılan mücadele sonuçlanmış, grev bugün (25/10/2017)  Bakanlığın en nihayet gerekli adımı atmasıyla kaldırılmıştır.

Okulda rehber öğretmen olarak görev yapmış olan bir öğretmen evrak sahteleme, hakaret, taciz ve daha birçok suçtan yargılanıp Kamu Hizmeti Komisyonu Tarafından 18 ay süreyle görevden uzaklaştırılmıştır. Böyle bir kişinin okulda bulunması ve görev yapması hem öğrenci hem öğretmen açısından oldukça sakıncalı olmasına rağmen sırf ödenek alsın diye bakanlık tarafından okula gönderilmişti. Okulda bulunan öğretmenlerimizle 9 Ekim 2017 tarihinde yaptığımız uyarı greviyle bu sıkıntıya dikkat çekmiş Bakanlıktan çözüm talep etmiştik. Ancak tüm istişare ve talebimize rağmen 23 Ekim 2017 tarihine kadar sorun çözülmemiş, söz konusu öğretmen okula giderek çalışma barışının bozulmasına neden olmuştur.

26 Ekim 2017 tarihinde yayınlanan basın bildirimizin tam metni için haber başlığına tıklayabilirsiniz.


ÇALIŞMALARIMIZ / TOPLANTILARIMIZ

25 Eylül Pazartesi 09:00 – 12:00 saatleri arasında Lefkoşa Türk Lisesi ve Atatürk Meslek Lisesi Okulları ziyaret edilerek öğretmenlerimizle toplantı gerçekleştirildi.

25 Eylül Pazartesi 17:00’de Sendikal Platform Odalarla toplantı gerçekleştirdi. Konu: Saat Dilimi Yer: KTAMS

27 Eylül Çarşamba 15:00’te Sendikal Platform ve Platform dışındaki sendikalarla toplantı gerçekleştirildi. Yer: KTAMS

28 Eylül Perşembe 09:00 – 12:00 saatleri arasında Güzelyurt Meslek Lisesi ve Lefke Gazi Lisesi Okulları ziyaret edilerek öğretmenlerimizle toplantı gerçekleştirildi.

28 Eylül Perşembe 15:00’te Sendikal Platform ve Siyasi Partiler toplantısı gerçekleşti. Yer: KTAMS

28 Eylül Perşembe 17:00’de Sendikal Platform ve Sivil Toplum Örgütleri toplantısı gerçekleşti. Yer: KTAMS

29 Eylül Cuma 14:00’de Sendikal Platform toplantısı gerçekleşti. Yer: KTOEÖS

29 Eylül Cuma 20:00’de Kıbrıslı Rum Mesleki Teknik Öğretmenleri Sendikası – OLTEK Dayanışma Gecesi gerçekleşti.

27, 28, 29 Eylül 2017 tarihlerinde “Toplumsal Krizin Üstesinden gelmek için Eğitim Sendikalarının Güçlendirilmesi” konulu  ETUCE Merkez ve Doğu Avrupa Yuvarlak Masa Toplantısı Riga – Letonya’da gerçekleşti. Toplantıya sendikamızı temsilen Genel Sekreterimiz Aziz Selengin ve Dış İlişkiler Sorumlumuz Nazan Ökçün Bülbülcü katıldı.

2 Ekim Pazartesi 10:00’da hükümetin yaz saati uygulamasını protesto etmek üzere meclis önünde sendikalar, siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri olarak basın açıklaması gerçekleştirdik.

2 Ekim Pazartesi 16:00’da Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği AHDR İmagine Projesi toplantısı Dayanışma evinde gerçekleşti.

3 Ekim Salı 14:30’da Sendikal Platform Toplantısı gerçekleşti. Yer: KTOEÖS

3 Ekim Salı 17:30’da WFTU Eylem Günü Göçmenler ve Mültecilerle Uluslararası Dayanışma Günü çerçevesinde Panel gerçekleştirildi. Yer: Uzun Yol Sonu

4 Ekim Çarşamba 11:00’de Dayanışma Evinde Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum Öğretmen Sendikaları Ortak 5 Ekim Dünya Öğretmeneler Günü Basın Toplantısı gerçekleşti.

5 Ekim Perşembe 12:00’de Yönetim Kurulu toplantımız gerçekleşti. Gündem: 1- Eğitim ve öğretmen sorunları, 2- 5 Ekim Öğretmenler günü etkinliği, 3-Sendikamızın yıllık çalışma takvimi, 4-Bilgilendirme

5 Ekim Perşembe 15:00’te Eğitim Bakanlığında Toplantı gerçekleşti. Gündem: Okul etkinlikleri ve öğretmenlerin bu etkinlikler ile ilgili mesai saatleri.

5 Ekim Perşembe Dünya Öğretmenler günü dolaysıyla Dayanışma Evinde 19:00 – 22:00 saatleri arasında KTOEÖS, KTÖS, DAÜSEN, OELMEK, POED ve OLTEK ortak organizasiyle iki toplumlu 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü Resepsiyonumuz tüm öğretmenlere davet yapılarak gerçekleşti.

6 Ekim Cuma 09:00 – 12:00 saatleri arasında  Lefkoşe Türk Lisesi ve Atatürk Meslek Lisesi okulları ziyaret edilerek öğretmenlerimizle toplantı gerçekleştirildi.

6 Ekim Cuma 15:00’te EuroScola Öğretmenlerimizle Toplantı gerçekleştirildi. Gündem: Program dağılımı. Yer: KTOEÖS

6 Ekim Cuma 17:00’da Kış mevsiminde yaz saati uygulamasını kabul etmeyen ve coğrafi koşullara uygun saat dilimine geçilip saatlerin bir saat geriye alınmasını talep eden sendikalar, örgütler ve siyasi partiler olarak Citroen ışıklarından başlayıp Dereboyu’nda yürüyüş gerçekleştirilerek bildiri dağıtıldı ve imza toplandı.

7 Ekim Cumartesi 10:30’da Temsilciler Kurulu toplantımız gerçekleşti. 1- Eğitim, Öğretmen ve Okul Sorunları 2-5 Ekim Dünya Öğretmenler günü etkinlikleri 3-Sendikamızın yıllık çalışma takvimi 4-Bilgilendirme

9 Ekim Pazartesi 12:00’de Başkanımız Selma Eylem, Kıbrıs TV’de konuşma programına katıldı.

10 Ekim Salı Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığının eğitimdeki sorunlara çözüm üretmemesi, eğitimde ve okullarda yaşanan sorunlara dikkat çekmek amacıyla Şehit Hüseyin Ruso Ortaokulu’nda  2 saatlik uyarı grevi ve basın açıklaması gerçekleştirdik.

10 Ekim Salı 14:30’da Kabul Etmiyoruz imzacı Sendika, STÖ ve Siyasi Partilerin toplantısı gerçekleşti. Yer: KTOEÖS

10 Ekim Salı 16:00’da Barış İnisiyatifi toplantısı gerçekleşti. Yer: Dayanışma Evi

11 Ekim Çarşamba 11:00’de Barış Tilki Trafik Projesiyle ilgili görüşme gerçekleşti.

11 Ekim Çarşamba 17:00’de Metropol Bölgesi Kabul Etmiyoruz Broşür dağıtma ve imza toplama eylemi gerçekleşti.

12 Ekim Perşembe 11:00’de Mağusa Pazar yerinde Kabul Etmiyoruz broşür dağıtma ve imza toplama eylemi gerçekleşti.

12 Ekim Perşembe 14:30’da EuroQuiz hazırlığı için KTÖS’le toplantı gerçekleşti.

12 Ekim Perşembe 15:30’da Kabul Etmiyoruz Platformu toplantısı gerçekleşti. Yer: KTAMS. Gündem: Saat uygulamasıyla ilgili yasa değişikliği önergesi

13 Ekim Cuma 10:00’da KTÖS’le Özel Eğitimle ilgili toplantı gerçekleşti. Yer: KTOEÖS

13 Ekim Cuma 11:00’de KTAMS’ta Ortak Basın Toplantısı gerçekleşti. Gündem: Hükümetin Yaz Saati Yasasına Aykırı Karar Alması

13 Ekim Cuma 14:30’da Cumhurbaşkanlığında Milli Eğitim, Denetleme, Değerlendirme Yasasıyla ilgili KTOEÖS ve KTÖS’le toplantı gerçekleşti.

13 Ekim Cuma konuk konuşmacı Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Gümüş’ün katılımı ve sunumuyla “Müfredat Değişiklikleri, Değerler Eğitimi, Türkiye’de Eğitimin Dönüşümü ve Öğretmenlerin Değişimdeki Rolu” konulu eğitim panelimiz gerçekleşti.

14 Ekim Cumartesi 11:00’da Güzelyurt Pazar Yerinde Kabul Etmiyoruz broşür dağıtma ve imza toplama eylemi gerçekleşti.

16 Ekim Pazartesi 10:00’da Arasta Lefkoşa’da Kabul Etmiyoruz broşür dağıtma ve imza toplama eylemi gerçekleşti.

16 Ekim Pazartesi 13:45’te İlahiyat Mezunu öğretmenler sendikamızı ziyaret etti. Gündem: TC’den görevlendirilecek din öğretmenleri

17 Ekim Salı 14:30’da Kabul Etmiyoruz toplantısı gerçekleşti. Yer: KTOEÖS

17 Ekim Salı 16:00’da sendikamızın siyasi partilerle toplantı programı kapsamında  “Eğitim ve Öğretmen Sorunları” ile ilgili Halkın Partisi ile görüşüldü.

18 Ekim Çarşamba 14:30’da sendikamızın siyasi partilerle toplantı programı kapsamında  “Eğitim ve Öğretmen Sorunları” ile ilgili TDP ile görüşüldü.

19 Ekim Perşembe 10:30’da Bekirpaşa Lisesi ziyaret edilerek öğretmenlerimizle toplantımız gerçekleşti.

19 Ekim Perşembe 15:00’te sendikamızın siyasi partilerle toplantı programı kapsamında  “Eğitim ve Öğretmen Sorunları” ile ilgili CTP ile görüşüldü.

20 Ekim Cuma 07:30’da tüm bölgelerdeki kavşaklarda pankart açılarak, “Karanlığı Kabul Etmedik, Asla Etmeyeceğiz!” pankartları açıldı.

20 Ekim Cuma 09:00 – 12:30 saatleri arasında Karpaz Meslek Lisesi ve Erenköy Lisesi okulları ziyaret edilerek öğretmenlerimizle toplantımız gerçekleşti.

20 Ekim Cuma 10:00’da KTAMS’ta Kabul Etmiyoruz süreciyle ilgili “Takipçisi Olacağız” konulu Ortak Basın açıklaması gerçekleştirildi.

20 Ekim Cuma Dayanışma yemekleri programımız kapsamında İskele ve Karpaz bölgesi okullarımızda görev yapan üye öğretmenlerimize yönelik Kıyı Resturantta Dayanışma yemeğimiz gerçekleşti. Yemekte 25 hizmet yılını tamamlayan üyelerimize Onur Plaketi takdim edildi.

23 – 24 Ekim 2017 tarihlerinde Brüksel’de sendikamızın uluslar arası alanda örgütlü olduğu Avrupa Sendikalar Konfederasyonu Eğitim Komitesi (ETUCE) Yönetim Kurulu toplantısına Kıbrıs Sendikaları temsilcisi olarak Tahir Gökçebel katıldı. Ayrıca sendikamızın Dış İlişkiler Sorumlusu Nazan Ökçün Bülbülcü katılmıştır.

24 Ekim Salı 17:00’de Barış İnisiyatifi toplantısı gerçekleşti. Yer: CCMC

26 Ekim Perşembe 14:30’da sendikamızın siyasi partilerle toplantı programı kapsamında  “Eğitim ve Öğretmen Sorunları” ile ilgili YKP  ile görüşüldü.

26 Ekim Perşembe 16:00’da sendikamızın siyasi partilerle toplantı programı kapsamında  “Eğitim ve Öğretmen Sorunları” ile ilgili DP ile görüşüldü.

27 Ekim Cuma 09:00 – 12:30 saatleri arasında Güzelyurt TMK ve Güzelyurt Meslek Lisesi okullarımız ziyaret edildi ve öğretmenlerimizle toplantı gerçekleştirildi.

27 Ekim Cuma 13:30’da Dayanışma yemekleri programımız kapsamında Güzelyurt – Lefke Bölgesi okullarımızda görev yapan üye öğretmenlerimize yönelik Aspava Resturant’ta Dayanışma yemeğimiz gerçekleşti. Yemekte 25 hizmet yılını tamamlayan üyelerimize Onur Plaketi takdim edildi.


DUYURULARIMIZ

KAMUOYUNA DUYURU

30 Ekim 2017 Pazartesi saat 16:30’da öğretmenlik sınavına girmiş veya girmemiş, atanmamış ve atanmayı bekleyen tüm öğretmen adaylarını sendikamızın Merkez Lokalinde toplantıya davet ediyoruz.

Boş bırakılan veya TC’den getirilerek doldurulan kadrolarla ilgili yol haritası belirlemek amacıyla yapmayı planladığımız toplantıya işsiz, görev bekleyen tüm öğretmen adaylarının katılımı önemlidir.

Selma EYLEM

Başkan

Yönetim Kurulu (a.)


Eğitim Bakanlığına iletilen Okul Sorunları ve Çözüm Önerilerimiz

25 Eylül 2017 tarihinde Eğitim Bakanlığına yazmış olduğumuz mektubun tam metni için linke tıklayabilirsiniz: Milli Eğitim Bakanlığına Yazı 25.09.2017


Dayanışma Yemekleri Programımız


Yunanca Dil Kurslarımız Başlıyor


EuroQuiz (EuroScola Sınavı) için Yardımcı Bilgiler ve Sınav Tarihi Duyurusu

EuroQuiz Hakkında Bilgi: 

EuroQuiz 2 Kasım 2017 Perşembe günü gerçekleşecektir.

Yer: Şehit Hüseyn Ruso Ortaokulu – Lefkoşa

Saat: 17:30

Önemli Not: Sınava girecek olan öğrencilerin orjinal AB Kimlik veya AB Pasaportlarıyla gelmeleri gerekmektedir. 

EuroQuiz Türkçe ve İngilizce olacak şekilde çoktan seçmeli sorulardan oluşacaktır.

EUROQUIZ 2. Kaynak


Öğretmenlerimize Mektup 11.10.2017


5 Ekim Dünya Öğretmenler Gününde Öğretmenlerimize Mektup