18 – 24 Mayıs 2015 Sayı 48

0
217

BASKILAR BİZİ YILDIRMAYACAKTIR

0a1bc93d-85b3-4d6a-b3e3-d8e67f312030

Göç Yasası ile ilgili mücadele eden 12 arkadaşımız meclis eylemine katıldı diye dava okunması için polise çağrılmıştır.

Konu ile ilgili olarak 20 Mayıs 2015 Çarşamba günü saat 11:00’de Meclis önünde basın açıklaması yaparak, sonrasında topluca polise gidip davayı kabul etmeyeceğimizi ortaya koyduk.

Başkan Tahir Gökçebel basına yaptığı açıklamada, “göç yasasının” gayri adil bir yasa olduğunu savunarak, yasanın çalışanlar arasında adaletsizlik yarattığını belirtti.

Yasanın geri çekilmesi konusunda yetkililerin adım atmadığını söyleyen Gökçebel, yasanın yarattığı adaletsizliğin yanı sıra çalışanlara da baskıların arttığını söyledi.

Konu hakkında öğretmenlerimizin her türlü yasal haklarının aranacağını ifade eden Gökçebel, polise giderek davayı kabul etmeyeceğimizi belirtti.

Detay web sitemizde

EĞİTİM-SEN’İN ULUSLARARASI EĞİTİMDE LAİKLİK SEMPOZYUMUNA KATILDIK

20150516_121028IMG_0378

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) 16-17 Mayıs 2015 tarihlerinde Ankara’da Uluslararası Eğitimde Laiklik sempozyumu gerçekleştirdi. Laik eğitimin neden önemli olduğunun vurgulandığı sempozyumda, farklı ülke deneyimleri bağlamında din, devlet ve eğitim ilişkileri masaya yatırıldı. İngiltere, Fransa, Yunanistan ve Tunus’tan gelen eğitimciler kendi ülkelerinde laiklik mücadelesi ile eğitim ve laiklik ilişkisini paylaştılar.

Sendikamızı temsilen Başkanımız Tahir Gökçebel ve Yönetim Kurulu üyemiz Fikret Deniz Sempozyuma katılmıştır.

Başkanımız Tahir Gökçebel açılış konuşmasında, Sn. Karaca’nın konuşmasını dikkatle dinledikten sonra Türk Eğitim Sisteminde yapılan değişikliklerin birçoğunun da Kıbrıs’ın kuzeyine dayatılmaya çalışılacağını ve Sn. Erdoğan’ın “Bizde ne varsa sizde de olacak” sözünün esas ne anlama geldiğini şimdi daha net algıladığını vurgulamıştır.

Konferansın detayı web sitemizde

Çalışmalarımız / Toplantılarımız

20150515_101426

15 Mayıs 2015 Cuma günü saat 09:00-15:30 saatleri arasında PEO’nun ev sahipliğini yaptığı “Öngörülen Birleşik Kıbrıs’ta Sosyal Güvenlik ve Sosyal Koruma” konferansı Lefkoşa’nın güneyindeki PEO binasında gerçekleşti. Sendikamız Mali Sekreteri Selma Eylem’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen konferansta Kıbrıs’ın kuzeyinden Alper Barkınay’ın ve güneyinden Michalakis Christou’nun yanı sıra Almanya’dan Dr Wolfgang Lutterbach da konuşmacı olarak yer aldı.  Konferans, iki oturumda gerçekleşirken,  katılımcıların memorandumu oylaması  ile sonlandı.

18 Mayıs 2015 Pazartesi 20:00’de Dayanışma Evinde AKEL tarafında “Kıbrıslı Türklerin Kıbrıs futboluna tekrar katılımı” konulu etkinlik gerçekleşti.

21 Mayıs 2015 Perşembe Lefke okulları ziyaret edildi.

21 Mayıs 2015 Perşembe 18:30’da Kıbrıs Medya Merkezinde İki Toplumlu Barış İnisiyatifi toplantısı gerçekleşti.

22 Mayıs 2015 Cuma 14:00’de Temsilciler Kurulu toplantımız gerçekleşti. Gündem: 1-Etkinliklerimiz 2-Yer Değiştirme Nakiller 3-Bilgilendirme

 

DUYURULARIMIZ

Sendikalar Mukayyitliğinden zorlama ile alınan görüş Yasal Değildir

avukat görüşü

Sendikalar mukayyitliğinin yetkisi olmamasına rağmen, hukuka ve tüzüğümüze göre seçimli genel kurulun nasıl olacağının şartlarının belli olduğu ve böyle bir seçimli genel kurula şu anda gidilmesi zorunluluğunun olmadığı net iken, sendikamızın mücadelesi devam ederken, referandum sonuçları ortada iken, bazı girişimlerle yetkisi dahilinde olmadığı halde mukayyitlikten zorlama ile alınan görüş Yasal Değildir.

Sendikamızın böyle bir seçimli genel kurula gitmesine gerek olmadığını ve böyle bir gündeminin olmadığını üyelerimize ve kamuoyuna bildiririz.

 

Nazım Hikmet Ran’ı Şarkı, Şiir ve Dramayla Anma Etkinliği

Nazım Hikmet Anma Gecesi 3 Haziran 2015