16-24 Eylül 2014 – Sayı 20

0
269

kAPAK

Öğretmenler Eğitim Bakanlığının Günah Keçisi Olmayacaktır!

20 Temmuz

23 Eylül Salı günü 20 Temmuz Fen Lisesi öğretmenleri ile birlikte sendikamız Eğitim Bakanlığının Dıştan Bitirme Sınavlarıyla ilgili uygulamalarını protesto etmek amacıyla okuldan Milli Eğitim Bakanlığına yürünerek siyah çelenk bırakıldı.

20 Temmuz Fen Lisesi matematik öğretmenleri ile tüm diğer öğretmenler adına” bakanlık önünde basın açıklamasını okuyan Mustafa Keleş de, hiç bir öğretmenin öğrencilerinin karşısında olmadığını, kırık not verme gayesi de taşımadığını belirtti. Sınav değerlendirmelerinin her zaman objektif olduğunu kaydeden Keleş, burada sadece bakanlıktan, not değişikliklerinin sebebi konusunda izah istediklerini ancak tatminkar bir açıklama alamadıklarını söyledi.

Keleş, not değişiklikleri konusundaki rahatsızlığı dile getirdiklerini, bakanlıkta kurulan komisyonun da yükseltilen notları yeniden aşağı çektiğini ifade ederek, burada öğrencileri hedef almadıklarını, tek gayelerinin çalışan öğrenci ile çalışmayan öğrenci arasındaki farkın şeffaf bir şekilde ortaya çıkması olduğunu vurguladı.

Bu durum karşısında bakanlığın kendilerini “hedef” olarak gösterdiğini iddia eden Keleş, bazı velilerin sosyal medyada açık isimlerini kullanarak kendilerine hakaret ettiğini, bakanlığın ise bu olaylar karşısında sessiz kaldığını kaydetti.

Bu konuda sendika çatısı altında mücadeleden yılmayacaklarını vurgulayan Keleş, Arabacıoğlu’na seslenerek, “Tüm sorunları öğretmenin omuzlarına yükleyerek, su yüzüne çıkmaya çalışmayınız. Gelin şikayetçi olduğunuz sistemi birlikte iyileştirelim ve hiç bir öğrencinin sınıfta kalmayacağı, seçmeci-elemeci sınavları ortadan kaldıralım. Her yıl öğretmeni günah keçisi yapmaktan vazgeçin. Bu sistemi değiştirmek sizin elinizde” dedi.

Basın Bildirisinin tam metni sitemizde

 

Recep Tayyip Erdoğan değil Nikos Samson Okulu !

Recep Tayyip

Dipkarpaz’daki Recep Tayyip Erdoğan Ortaokulu’nda 15 öğretmen eksiği nedeniyle eğitime başlanamadığı nedeniyle öğrenci velileri sendikamız desteğiyle 23 Eylül Salı günü eylem yaptı.

Eylemde Başkan Tahir Gökçebel, öğretmen eksikliğinin kaynak meselesiyle açıklanamayacağını, bunun hükümetin tercihi meselesi olduğunu vurgulayarak, iki hafta geçmesine karşın eğitime başlanamamış olması nedeniyle Milli Eğitim Bakanı Arabacıoğlu’nun makamında oturmaya devam etmesinin sorgulanması gerektiğini belirtti.

Veliler de, bir an önce okula öğretmen ve müdür atanmasını beklediklerini, çocuklarını başka bir okula kaydettirmeyeceklerini ve mücadeleyi sürdüreceklerini belirttiler.
Veliler, Dipkarpaz’da yaşayan 12 tane işsiz öğretmen bulunduğunu, devlet öğretmen ataması yapmazsa bu öğretmenlerin gönüllü olarak okulda öğretmenlik yapmaya hazır olduklarını söylediler.

 

Adaletsiz, Ayrılıkçı “GÖÇ YASASI” Kaldırılmalıdır!!

Goc Yasası Eylemi

18 Eylül Perşembe günü gasp edilen öğretmen haklarına karşı mücadelemizi Meclise taşıdık! 2008 Göç Yasası Öğretmen Komitemiz Meclis önünde milletvekillerine ve hükümete hitap ederek Göç Yasasını Kabul Etmiyoruz ! Öğretmenler Ücretli Köle Değildir! mesajı verdi ve Meclise girdi. Okunan bildiri sonrasında Komite üyelerimiz ve Yönetim Kurulumuz Genel Kurul salonuna girerek, Meclis oturumunu izleyiciler bölümünden ayakta izledi. Meclis Başkanı Sibel Siber’in, Meclis oturumunu “yasalar ve tüzük çerçevesinde oturarak izlemeleri” uyarısı üzerine salon terk edildi.
Meclis önünde okunan bildiride Göç Yasası olarak nitelendirilen ve öğretmenler arasında eşitsizlik yaratan “Kamu Çalışanlarının Maaş, Ödenek ve Ücretlerini Düzenleyen Yasanın” kaldırılması talebimizi yineledik. Bu yasanın kamuoyu vicdanının kaldırmadığına işaret ederek, kaldırılması için mücadeleyi sürdüreceğimizi vurguladık.
“Öğretmenlerimize dayatılan insanlık dışı koşulları, ücretli köleliği reddediyoruz. Öğretmenler arasında yaratılan eşitsizliği kabul etmiyoruz. Halkımızın vekilleri unvanını taşıyan fakat uygulamaya gelince sadece yandaşlarının, TC hükümetlerinin vekilleri gibi davranan milletvekillerine sesleniyoruz. Bıçak kemiği keserken sizleri sadece izlemeyeceğiz, SİZLERİ UYARIYORUZ !”

18 Eylül Perşembe günü Meclis Eyleminde okunan bildirinin tam metni sitemizde.

Eğitim Bakanlığının Diploması Sahte Çıktı !

 

ogretmen

Son birkaç gün içerisinde ortaya çıkan uygulamalar çocuklarımıza iyiyi, erdemi öğretmesi gereken eğitim bakanlığının aslında düzeneklerin bakanlığı gibi hareket ettiğini ortaya çıkarmıştır.
Kolejlere usul ve yasalara aykırı bir şekilde kriterleri yerine getirmese de TC’den gelen subay çocukları kaydedilmekte, milletvekili, bakan çocuklarına usulsüz, yasadışı ayrıcalıklar tanınmakta fakat sıradan ailelerin çocuklarına taşıma ücretleri kaldırılırken, onların nakil hakkı tanınmamaktadır. Yapılanlar “Vay Be” dedirtecek cinsten uygulamalardır.
Bazı çocukların velilerine istediği okula kayıt yaptırma şansı verilirken, bazı okullarda fazla öğrenci, bazı okullarda az öğrenci dağılımlarının doğması sadece beceriksizlikle açıklanamayacak kadar ustacadır. Özellikle çok büyük bir usulsüzlük, yasa dışılık ve sahtecilik içeren, tilkice dıştan bitirme sınavlarının ek bütünleme sınavlarına dönüştürülmesi kabul edilemezdir.

19 Eylül Cuma günü yayınlanan bildirinin tam metni sitemizde.

Çalışmalarımız – Toplantılarımız
16 Eylül Salı, sendikamızın Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Toplantısı gerçekleşti.
17 Eylül Çarşamba, Göç Yasası İnisiyatifi Havadis Gazetesini ziyaret etti.
17 Eylül Çarşamba, Demokrasi Ortaokulu Öğretmenleri ile Eğitim Bakanı ziyaret edildi. Okul sorunları aktarıldı.
18 Eylül Perşembe, Göç Yasasına Dur De İnisiyatifi olarak Yüksek Mahkeme Başkanı ziyaret edildi.
18 Eylül Perşembe, sendikamızın 2008 Öğretmenleri Göç Yasası Komitesi Meclis Eylemi gerçekleştirdi.
18 Eylül Perşembe, sendikamızın Basın-Yayın Komitesi toplantısı gerçekleşti.
18 Eylül Perşembe, bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı sendikamızı ziyaret etti.
22 Eylül Pazartesi, Göç Yasası ile ilgili 2008 Öğretmen Komitemiz CTP’yi ziyaret etti.

22 Eylül Pazartesi, Göç Yasasına Dur De İnisiyatifi Afrika Gazetesini ziyaret etti.
22 Eylül Pazartesi, KTÖS’te Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesinin 25 Kasım hazırlıkları ve aile yasası ile ilgili toplantı düzenlendi.
23 Eylül Salı, Recep Tayyip Erdoğan Ortaokulunda veli ve öğrencilerle, sendikamız desteği ile okuldaki eksik kadrolarla ilgili eylem yapıldı.
23 Eylül Salı, 20 Temmuz Fen Lisesi öğretmenleri ile birlikte sendikamız Eğitim Bakanlığının Dıştan Bitirme Sınavlarıyla ilgili uygulamalarını protesto etmek amacıyla okuldan Milli Eğitim Bakanlığına yürünerek siyah çelenk bırakıldı.
23 Eylül Salı, sendikamızın 2008 Öğretmenleri Göç Yasası Mücadele Komitesi toplantısı gerçekleşti.
23 Eylül Salı, KTÖS’te sendikamızın da içerisinde yer aldığı “Göç Yasasına Dur De İnisiyatifi” toplantısı gerçekleşti.
24 Eylül Çarşamba, Demokrasi Ortaokulu ziyaret edildi.
24 Eylül Çarşamba, Başkan Tahir Gökçebel Kıbrıs TV’de Konuşma programına katıldı.
Duyurularımız
24 Eylül Çarşamba, 16:00’da sendikamızın Ekoloji toplantısı gerçekleşecektir.
25 Eylül Perşembe, 17:00’de Sim TV’de üyemiz Yeşim İlkan’ın sunduğu konuşma programına sendikamız başkanı Tahir Gökçebel katılacaktır.
26 Eylül Cuma, 15:30’da sendikamızın Temsilciler Kurulu toplantısı gerçekleşecektir. Gündem: 1- Eğitim ve Öğretmen Sorunları, 2) 5 Ekim Dünya Öğretmen Günü, 3) Sendikamızın Yıllık Çalışma Takvimi, 4) Bilgilendirme
1 Ekim Çarşamba, 15:00’de sendikamızın 2008 Öğretmen Komitesi toplantısı gerçekleşecektir.
13 Ekim Pazartesi, 10:00’da 2011 sonrası öğretmenlerimizle Bisiklet eylemi yapacağız.