15 – 30 Kasım 2016 Sayı 92

0
182

İMZA SİZDEN İKİ EVET BİZDEN, HADEYİN!

hadeyin

Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğünün kırk yıldır devam etmesine neden olan politik öngörüsüzlük yerine, bu konuda iki liderin ortaya koyduğu kararlı, olumlu perspektifin yakın gelecekte Kıbrıs adasını ortak vatan yapması için sürdürülmeli ve imza ile taçlandırılmalıdır.

Kıbrıs sorunu henüz çözülmemiştir. Yeni belirsizlere değil, iki liderin siyasi iradesi ve kararlılıkla atacakları adımlarla sonuca ulaşılmalıdır.

UMUDA, BARIŞA, NORMALLEŞMEYE ihtiyaç vardır.

İki lider tarihsel süreci, tarihsel kararla çözüme ulaştırarak Kıbrıs Halkının ve dünyanın BARIŞ tarihine adlarını unutulmayacak şekilde yazdırmalıdırlar.

KTOEÖS olarak iki lidere çağrımızdır:

“HADEYİN BE GUMBAROLAR, HADEYİN!!!

17 Kasım 2016 tarihinde yayınlanan basın bildirimizin tam metni için haber başlığına tıklayabilirsiniz. 


Esas Niyetiniz İdeolojik Eğitimdir

esas-niyetiniz-ideolojik-egitimdir

Türkiye Cumhuriyeti Elçiliği tarafından sistematik olarak örgütlenen, oy kaygısı ile hareket eden kukla UBP-DP hükümet yetkilileri Din İşleri Başkanlığı ve Vakıflar İdaresi tarafından desteklenen iyi niyetli velileri ve öğrencileri de kullanan bir grup, “Hala Sultan İlahiyat Koleji kapatılmasın” gerekçesi ile “şeriat isteriz” taleplerini gizleyerek eylem yapmışlardır.

Uzun bir süreden beri TC Elçiliği tarafından organize edilen bu grup “eğitim hakkı, din ve vicdan hürriyeti” gibi temel insan haklarını kullanarak şeriat ve Sunni İslam öğretisinin resmi eğitim sistemine girmesi taleplerini yükseltmeye başlamışlardır. Eyleme katılımı teşvik etmek için camilerde duyuru yaptıran Din İşleri Başkanlığı da bu tutumu ile din istismarcılığı ve sadece Sunni İslam öğretisine hizmet ettiğini bir kez daha göstermiştir.

21 Kasım 2016 tarihinde KTOEÖS – KTÖS ortak yayınlanan basın bildirimizin tam metni için haber başlığına tıklayabilirsiniz. 


Çözüm ve Barış Görüşmelerle Değil, İRADEYLE Kazanılacaktır

irade

Mont Pelerinde görüşmelerin sonuca ulaşılmamasından dersler alınarak; başlanan ve liderlerin olumlu katkısıyla sonuca yaklaşılan Kıbrıs’ta çözüme ve barışa mutlaka ulaşılmalıdır.

Kıbrıs’ta yitirilecek bir çözüm kimseye bir çıkar getirmeyeceği gibi kaderleri birbirine bağlı olan toplumların uzun vadede ortak kayıbı olacaktır. Çözümle birlikte ilişkilerin, temasların, geçişlerin normalleşeceği, sınırların kalkacağı ortak değerlerin gelişeceği, yaratılacak sinerci ile ekonomik çıkarların elde edilmesi yanında; uzun vadede birçok kazancın yanında adamızın barış, kardeşlik adasına dönüşmesinin önünün açılacağı muhakkaktır.

23 Kasım 2016 tarihinde yayınlanan basın bildirimizin tam metni için haber başlığına tıklayabilirsiniz. 


ÖĞRETMENLER GÜNÜ SESLENİŞ

4297298dsc_0016

24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle Lefkoşa’da, Atatürk Anıtı’nda tören düzenlendi. Törene Başkanımız Tahir Gökçebel ve Genel Sekreterimiz Vedat Tek katıldı. Törende, saygı duruşunda bulunuldu. Anıta çelenk sunuldu.

????????????????????????????????????

24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle  Türk Maarif Koleji’nde gerçekleşen törende Başkanımız Tahir Gökçebel konuşma yaparak “Değişen hükümetlere rağmen değişmeyen eğitim, öğretmen sorunları maalesef kader gibi sunulmaya çalışıldığı bir dönemden geçmekteyiz. Eğitim sermayenin iştahını kabartan ve hiç bitmeyen bir kaynak olarak görülmeye devam ederken kamusal eğitim, kamusal okullar ve bu hizmet, tamamen özelleştirilmek istenmektedir. Kamu hizmeti veren öğretmenleri değersizleştirilmek, sıradanlaştırabilmek için akıl almaz yöntemlerle saldırılar artırılmıştır.” diyerek konuşmasına başlamış ve  dayatma paketlerle, dayatma eğitimle ülkemize ve gelecek nesillerimize zarar verilmeye devam edildiğini belirtmiştir.

24 Kasım 2016 Öğretmenler Günü töreninde Başkanımız Tahir Gökçebel’in konuşma metninin tamamını görüntülemek için haber başlığına tıklayabilirsiniz. 


KIBRISLILAR HEMEN ŞİMDİ ÇÖZÜM VE BİRLEŞME İSTİYOR!

28095

Çözümün ve yeniden birleşmenin sağlanmasına destek vermek için 21 Kasım Pazartesi günü gerçekleştirilen geniş katılımlı yürüyüş/destek mitingi ve şu anda görüşme sürecinde yaşanan tıkanmanın ardından İki Toplumlu Barış İnisiyatifi olarak: Çağrımıza cevap veren ve ülkemizin bölünmüşlüğünün ortadan kalkmasını talep etmek ve yoğun bir şekilde devam eden görüşmelerde ortak bir çözüme ulaşılmasını desteklemek için Çetinkaya sahasında toplanan binlerce Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum kardeşlerimize teşekkür ediyoruz. Bu büyük desteklerini selamlıyor, bir çözüme ulaşılması ve bu çözümün yaşatılması için çabalarımızı hep birlikte sürdürmeye devam edeceğimizin sözünü veriyoruz…

27 Kasım 2016 tarihinde İki Toplum Barış İnisiyatifi olarak yayınlanan ortak basın bildirisinin tamamını görüntülemek için haber başlığına tıklayabilirsiniz. 


 

Sn Çavuşoğlu; Kıbrıs Türk Toplumuna Hakaretinizi İade Ediyoruz

hakaret-mevlut-cavusoglu

Kıbrıs Türk Toplumunun kimliğine, kültürüne, yasayışına, diline, dinine sürekli olarak müdahale etmeyi, saldırmayı alışkanlık haline getiren TC yetkililerini uyarıyoruz.

Kıbrıs Türk Toplumu yüzyıllardır Kıbrıs adasında kendine özgü yaşam tarzını korumuş, baskı ve tehditlere boyun eğmemiştir. Bugün “İngiliz Piçi” suçlamalarını yapan adi, kaba anlayışı sahiplerine iade ediyoruz.

İlahiyat okulunun masumane bir talep olmadığını, Kıbrıs Türk Toplumunu dönüştürme hamlesi olduğunu, hak ve özgürlükler gerekçe yapılarak, esas hak ve özgürlükleri ortadan kaldıracak tekçi, baskıcı, siyasal, İslamcı bir proje olduğu daha net ortaya çıkmıştır. Türkiye’de bile proje okulları, öğretmen kıyımlarıyla okullar tarikatlara teslim edilmiştir.

28 Kasım 2016 tarihinde yayınlanan basın bildirimizin tam metni için haber başlığına tıklayabilirsiniz.


 

CİĞERİMİZ SÖKÜLMÜŞTÜR

cigerimiz-sokulmustur

Yolların tuzak gibi yapıldığı, hiçbir güvenlik tedbirinin alınmadığı, alt yapıya, sağlığa ve insana hizmete yatırım yapılmadığı ülkemizde öbür dünya için bolca yatırım yapılmaktadır.

Ülkesinin insanını yaşamaktan aciz kılan, trafiği kadere dönüştüren bu rejim insanımıza “her şey kaderdir” dedirterek bilimsel aklını yitirmiştir.

Trafiği hiçbir şekilde düzenlemeyen, önlem almayan, denetlemeyen, çocuklarımızı her gün taşıyan toplu taşıma araçlarını hiçbir şekilde kontrolden geçirmeyen, yol güzergahları ile ilgili tedbir almayan bir sistemde rastgele yaşıyoruz.

Işıksız, yol güvenliği olmayan, trafik işaretleri olmayan, taşeron çalışanların kamyonlarla cirit attığı yollara sahip bir ülkede bir de saatleri değiştirmeyerek, karanlıkta öğrencileri yollara döken omurgasız, kukla UBP-DP Hükümeti, dağ yolunda yaşanan KATLİAMIN SORUMLUSUDUR.

29 Kasım 2016 tarihinde KTOEÖS – KTÖS- DAÜSEN olarak ortak yayınlanan basın bildirimizin tam metni için haber başlığına tıklayabilirsiniz


 Çalışmalarımız / Toplantılarımız

16 Kasım Çarşamba saat 18:00’de  Barış İnisiyatifi Toplantısı gerçekleştirildi.

18 Kasım Cuma saat 10:30’da Kamu Hizmeti Komisyonunda mülakat gerçekleştirildi.

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

dsc_0033

 

18 Kasım Cuma saat 13:30’da Güzelyurt Dayanışma Yemeğimiz Lara Resturant’ta gerçekleşti.

1651_4

18 Kasım Cuma saat 17:00’da Çözüm ve Barış Platformu Yürüyüşü gerçekleştirildi. Sendikamız organizasyona destek verdi.

19-20 Kasım 2016 tarihleri arasında Genel Sekreterimiz Vedat Tek, Yunanistan’ın Atina şehrinde WFTU üyesi Yunanistan Genel İşçi Sendikası PAME davetiyle  “Örgütlenme-Mücadele: Biz veya Tekelleşme” temasıyla gerçekleşen PAME 4. Ulusal Konferansına katıldı.

19 Kasım Cumartesi saat 11:00’de Mont Pèlerin sürecine ilişkin görüşler ve ortak düzenlenecek etkinlikleri duyurmak üzere Dayanışma Evinde İki Toplumlu Barış İnisiyatifi olarak ortak basın toplantısı  gerçekleştirildi.

barisdestekmitingi4-455x201barisdestekmitingi5-455x201

21 Kasım Pazartesi saat 19:30’da ara bölgede bulunan Çetinkaya sahasında İki Toplumlu Barış İnisiyatifi olarak liderlere destek ve barış etkinliği düzenledi. Liderlere çağrıda bulunuldu.

21-22 Kasım 2016 tarihleri arasında Genel Sekreterimiz Vedat Tek  ve Yönetim Kurulu üyemiz Fikret Civisilli, Yunanistan’ın Selanik şehrinde CEDEFOP European Centre for the Development of Vocational Training – Mesleki Eğitimin Gelişimi için Avrupa Merkezi tarafından organize edilen Mesleki Eğitimde Örgütlü ETUCE üye örgütlerine yönelik “Öğretmenlerin ve Öğretmen Eğitmenlerinin mesleki Gelişimi – Nitelikli MTÖ’nün garantisi” Politika Öğrenme Forumuna katılmıştır.

24 Kasım Perşembe saat 17:00’de Birleşik Kıbrıs Barış İnisiyatifi toplantısı CCMC’de gerçekleşti.

25 Kasım Cuma saat 15:00’de  KTOEÖS -KTÖS EuroScola Toplantısı sendikamızda gerçekleşti.

img_1273-1

img_1160

26 Kasım 2016 tarihinde Türkiye’nin Başkenti Ankara’da Eğitim-Sen tarafından gerçekleştirilen uluslararası “OHAL, KHK’ler ve Demokrasi Mücadelesi” sempozyumuna Başkanımız Tahir Gökçebel ve Yönetim Kurulu üyemiz Fikret Deniz katılmıştır.

28 Kasım Pazartesi 19:00-20:00 saatleri arasında SİM TV Programına katıldık.

29 Kasım Salı saat: 08.45’te Başkanımız Tahir Gökçebel  KANAL SİM’de tartışma programına katıldı.

29 Kasım Salı saat: 10:30’da Kamu Hizmeti Komisyonunda sözlü mülakat gerçekleştirildi.

29 Kasım Salı saat:14:00’de ÖYAK Yönetimi sendikamızı ziyaret etti.

29 Kasım Salı saat:17:00’de Euroscola programına katılmaya hak kazanan öğrenci ve öğretmenlerimiz ile toplantı gerçekleştirildi.

29 Kasım Salı 18:00-20:00 saatleri arasında İki Toplumlu Barış İnsiyatifi toplantısı CCMC’de gerçekleşti.

30 Kasım Çarşamba saat 11:00’de Sendikal Platorm  “saatlerin değiştirilmemesi” gündemiyle sendikamızda toplantı gerçekleştirdi.

30 Kasım Çarşamba saat 14:30’da Yönetim Kurulu toplantımız gerçekleşti. Gündem: 1- Mali Protokol, kayıplar, 2- Genel Kurul, 3- Bilgilendirme