12 – 16 Ekim 2015 Sayı 64

0
118

ACIMIZ VE iSYANIMIZ BÜYÜKTÜR

ankarada-patlama-cok-sayida-olu-ve-yarali-varank_lef3

YÜREĞİMİZE KAN DAMLIYOR

Ankara’da düzenlenen “Barış Mitingi”ni kan gölüne döndüren hain saldırıyı şiddetle kınıyoruz.

Barışı ifade eden ve eylem hakkını kullanan insanlarımızın üzerine hunharca atılan bombalar, insanlığı katletmiştir. Yüzün üzerinde barış ve demokrasi şehidi, yüzlerce yaralı verdiğimiz, bu son korkunç ve kahpe saldırıyı lanetliyoruz.

Bu saldırının failleri bellidir. Barışı, demokrasiyi, onuru, umudu ve direnci ortadan kaldırmak isteyenler, onların işbirlikçileridir. Gözleri iktidar hırsı ile kör olmuştur. Kimler olduğu belli olan saldırganların, organizatörlerin hesap vermesini büyük bir özlemle bekleyeceğiz. Barış, demokrasi karşıtı, iktidar hırsının emelleri kurbanı olan, yüreği barış, dostluk, sevgi dolu kardeşlerimize rahmet, yoldaş sendikalarımız DİSK, KESK, EĞİTİM-SEN ve üyelerine, Türkiye halklarına baş sağlığı diler, acılarını paylaşırız.

Her saldırıda ölen bizleriz. Barışı, demokrasiyi, insan haklarını, insani tüm değerleri yok etmek isteyen bu alçakça, kafatasçı saldırılar, umudumuzu, cesaretimizi kıramayacak bizi bu yoldan döndüremeyecektir.

Biliyoruz ki karabulutların üzerinde parlayan güneş, bulutların dağılmasıyla dünyamızı aydınlatmaya devam edecektir.

Acımız ve isyanımız büyüktür. Tüm insanlığa ve Türkiye halklarına bir kez daha geçmiş olsun dileklerimizi yineleriz.

12074962_810433065720594_2682248734357670544_n

12 Ekim tarihinde yayınlanan basın bildirimizin metni web sitemizde

ALİCENGİZ OYUNLARI İLE ÜLKEYİ YÖNETEMEZSİNİZ

ali cengiz oyunu

Yeni kurulan CTP-UBP Hükümeti ile sendikamız Ağustos ayından beri tüm temasları gerçekleştirmiştir. İlgili Bakanlar, Hükümet ortakları, partilerle yapılan temaslar sonucu hazırlık ödeneğinin öğretmenleri ayırmaksızın herkese yasada belirtilen oranıyla ve yasada belirtilen sürede verilmesi hemfikirliği, Sn. Başbakanın da resmi açıklamasıyla deklere edilmiştir. Ancak eski alışkanlıklardan kurtulmayan yeni CTP-UBP Hükümeti yazılı açıklamasının, verdiği sözlerin, savcılık görüşünün arkasında durmamış, yalpalamıştır.

2011 öncesi öğretmenlerimize hazırlık ödeneğini ¼’ü SADAKA gibi verilmiş, 2011 sonrası öğretmenlerimize ise hiç verilmemiştir. Geçmiş UBP Hükümetleri döneminde, Savcılık görüşü bile yok iken tüm öğretmene Yasada belirtildiği şekilde tam ödenen bu ödenek, bugün bin bir ALİCENGİZ OYUNU ile çalışanlar birbirine düşürülerek ortadan kaldırılmak veya budanmak istenmektedir. Bir çalışandan hak gaspı yapılarak, öteki çalışanın hakkını dengelemeye çalışan, SERMAYEYE ise hiç dokunmayan, SÖZDE EMEĞİ SAVUNANLAR, öğretmeni enayi mi sanmaktadır? Daha hangi hakları budama niyetiniz vardır? Emekçilere dayanarak hükümet olanlar, emeğin haklarını budayarak hükümet olmayı sürdüreceklerini mi sanmaktadırlar?

Hiçbir öğretmeni, çalışanı işe giriş tarihine göre ayırmanızı kabul etmeyeceğiz. Bir çalışanın hakkını gasp ederek, öbür çalışana verecekseniz hiç vermeyeceksiniz. Öğretmenleri birbirine düşürerek, icraat yapılmasını seyretmeyeceğiz.

Hükümet olmak, Dürüstlük gerektirir.

Hükümet olmak, sözünün yazılı beyanının arkasında,  yalpalamadan durmayı gerektirir.

Çalışanlara GÖÇ YASASINI kaldırma sözü verdiniz. Halktan bunun için yetki aldınız. Kazanılmış hakları budayarak tüm öğretmeni Göç Yasasında birleştirmek için oy istemediniz.

Umut, emek için geldik diyerek ALİCENGİZ OYUNU ile sendikaları yıpratmanıza, çalışanları, emekçileri yoksullaştırmanıza, bir bir kazanılmış haklarını ellerinden almanıza müsaade etmeyeceğiz.

Sizden SADAKA istemiyoruz! 

Ya tüm öğretmene YASAL HAKKINI vereceksiniz, ya da VERMEYECEKSİNİZ!!!!

14 Ekim tarihinde yayınlanan basın bildirimizin tam metni web sitemizde

CTP-UBP Hükümeti İLERİ DEMOKRASİ Heveslisi mi?

1901ddc2-0f6c-4068-ba04-ed8b2d8663c16a0e4fb4-ede9-4864-b020-5aecef94f8d1

CTP-UBP Hükümeti AKP’nin “İleri Demokrasisine!!!” özenerek yasaları hiçe sayan, kanun benim tavrı sergilemek istemektedir.

Öğretmenlerin yasal haklarını gasp eden, seçilmek için bin bir vaatlerle başta GÖÇ YASASINI kaldırmak için seçilen ve hükümet olan CTP-UBP Hükümeti, halkın meclisini, halka kapatmak niyetini ortaya koymuştur.

İradenin seçimde olduğunu, asıl iradenin seçmende, halkta olduğunu unutan ve Meclisteki “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” ibaresini okumayan CTP-UBP Hükümeti, öğretmeni bile Meclise sokmak istememiştir.

15 Ekim 2015 tarihinde 14:30 civarlarında, öğretmenler Meclisi ve Hükümeti izlemek için izin alarak yasal yollardan kayıt yaptırarak Meclisin izleyici locasına oturmak istemiştir. Polisin izin alacağım gerekçesi ile kayıt yapılmasına rağmen bekletilmesinin nedeni önce sayın Başbakan Meclisi tek etmiş ve Meclis’te tek Milletvekili kalmaması için öğretmenler bekletilmeye alınmıştır. Kayıt yaptıran öğretmenler localara oturmak için yürümeye başlayınca ise Polis barikatı ve müdahalesi yapılmıştır.

AKP’nin ileri demokrasi anlayışını iyi kavrayan ve koltuklar uğruna her Alicengiz oyununa başvuracağı açık olan, CTP-UBP yönetimi, bazı yanlı medya yayınları ile de olayı saptırarak öğretmeni karalamak istemektedir. İzin alınarak bile kendi meclisine sokulmayan öğretmen iken, suçlular öğretmeni suçlu göstermeye çalışıyor.

CTP-UBP Hükümetine çağrımızdır;

Asıl olan Halktır, Öğretmendir,
Vekillerin yer aldığı Meclise girmek sevdasında değildirler.

Bu ülkenin öğretmeni,
Toplumsal Varlığına da sahip çıkmıştır,
TOPLUMSAL İRADESİNE VE HAKLARINA DA SAHİP ÇIKACAKTIR.

Sayın Millet Vekillerinin arka kapıdan kaçacak kadar yüzleri kızarıyor, öğretmenleri karşılamak istemiyorlarsa UTANMALIDIRLAR
ve bir daha bu halkın karşısına nutuk atarak, söz vererek ÇIKMAMALIDIRLAR!

Koltuklarında rahat oturan
Millet Vekilleri, Milletin iradesine, haklarına el koymuşsa ve
koltuklar AMAÇ olmuşsa,
ÖĞRETMEN SESSİZ KALMAYACAKTIR.

 

TOPLANTILARIMIZ / ÇALIŞMALARIMIZ

9 Ekim Cuma günü saat 13:30’da Karpaz / İskele Bölgesi okullarımız ziyaret edilerek Bölge Dayanışma Yemeğimiz gerçekleşti. 25 hizmet yılını tamamlayan öğretmenlerimize onur plaketleri takdim edildi.

İskele - Karpaz Bölge Yemeği Plaket

13 Ekim Salı günü saat 11:00’de Başbakanla Sendikal Platform üyeleri ile Suyun Özelleştirilmesine Karşı Toplantı gerçekleştirildi.

13 Ekim Salı günü saat 14:00’de Kıbrıslı Öğretmen Sendikaları Toplantısı KTOEÖS Ev sahipliğinde BM Ara Bölge Dayanışma Evinde gerçekleşti.

13 Ekim Salı günü saat 15:00’te KTOEÖS Göç Yasasına Dur Komitesi toplantısı gerçekleşti.

14 Ekim Çarşamba günü saat 10:00’da Cumhurbaşkanı ile Sendikal Platformun toplantısı gerçekleşti.

 

 

DUYURULARIMIZ

DAYANISMA YEMEGİ mağusaDAYANISMA YEMEGİ MesaryaDAYANISMA YEMEGİ Girne

DAYANISMA YEMEGİ GüzelyurtDAYANISMA YEMEGİ lefkosa