1-8 Şubat 2015 Sayı 33

0
121

kAPAK sayı 33

 

 

Hükümet Protokol Masasını Ortadan Kaldırdı

1423236822-642x320

Maliye Bakanlığı ile kamuda örgütlü sendikalar 6 Şubat 2015 tarihinde protokol masasında üçüncü kez bir araya geldi.

Mali Sekreterimiz Vedat Tek de, Maliye Bakanı’nın kendilerine dağıttığı belgeyi hazırlayacağına, iki kelimeyle “kaynak yok” deseydi, derdini daha sade bir şekilde anlatmış olacağını ifade ederek, bu belgede işverenlere yapılan “kıyakların” yer aldığını vurguladı.

Sendikamızın KTÖS ile birlikte 4 maddelik istekte bulunarak, tüm öğretmenlerin tek bir yasa altında toplanmasını istediğimizi belirten Tek, “göç yasasıyla” birlikte öğretmenlerin sefalete itildiğini ve önceden sahip olunan haklardan mahrum bırakıldığını anlattı.

Tek, yeni uygulamalarla çalışma ortamının bozulduğunu ve tüm bunları uzun zamandır anlattıklarını, olumlu bir adım atılmaması nedeniyle de kendilerinin artık görüşecek bir şeyleri kalmadığını belirterek, protokol görüşmelerinden ayrıldı.

Mali protokolün mali kısmını hükümetin hayat pahalılığını dondurarak ortadan kaldırdığını belirten Tek, ayrıca çalışma hayatıyla ilgili çalışma yapılmadığı gibi ilgili bakanın da toplantıda olmadığını kaydetti.

Toplantı ile ilgili detay sitemizde

 

Göç Yasası’nı savunan TC işbirlikçisi Ticaret Odası ve Sanayi Odası yöneticilerini kınıyoruz

images

 

Asgari ücreti yükseltmeyerek, gençlerin ülkemizde tutunmasını, insanca yaşamasını engelleyen “Göç Yasası” nın devam etmesini talep eden, bu ganimet ekonomisi sermayedarlarının Kıbrıs Türk toplumu arasında yeri yoktur. Kayıtlı olan 14 bin şirketten sadece 1700’ünün vergi verdiği bu düzende bu efendilere “verdiğiniz vergi kadar konuşun” demek hakkımızdır herhalde. Köle gibi işçileri sendikasız, sigortasız, güvencesiz çalıştırmakta ölümlerini yaratmaktadırlar. Bunlarla ilgili tıs çıkarmayan patron örgütleri tüm çalışanların köleleştirilmesini önermektedir. Taşeron sistemi ile çalıştırılanların yarısı kaçak, yarısı ise vatandaş olmayan bu patronlar kurdukları sömürü sistemine dokunulmasını istememektedir.

Göç Yasası’nı savunan TC işbirlikçisi Ticaret Odası ve Sanayi Odası yöneticilerini kınarken bu odaların yetkililerinin sahip olduğu şirket ürünlerinin teşhir edilerek boykot edilmesi için her türlü girişimi ortaya koyacağımızı tüm kamuoyuna duyururuz.

4 Şubat 2015 tarihinde KTOEÖS-KTÖS ortak yayınlanan basın bildirisinin tam metni sitemizde

TTB, DİSK, KESK ve TMMOB yöneticilerinin yargılandığı 1 Mayıs davası başladı

19

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Genel Sekreteri Dr. Arzu Çerkezoğlu, KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı ve dönemin TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Özdemir Aktan hakkında, 2014 1 Mayıs’ı ile ilgili olarak “halkı kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne kışkırtma” suçlamasıyla açılan dava 6 Şubat 2015 İstanbul 28. Asliye Ceza Mahkemesi’nde başladı. 

Kani Beko, Dr. Arzu Çerkezoğlu, Lami Özgen, Mehmet Soğancı ve Prof. Dr. Özdemir Aktan’ın yanı sıra TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Bayazıt İlhan, TTB İkinci Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel, TTB Genel Sekreteri Prof. Dr. Özden Şener, İstanbul Tabip Odası Başkanı (İTO) Prof. Dr. Selçuk Erez, TTB eski başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy, İTO eski başkanı Prof. Dr. Taner Gören’in katıldığı basın açıklamasına, hekimler, emek, meslek örgütü, sendika, siyasi parti temsilcileri ve uluslar arası alanda sendikamızın üyesi olduğu Eğitim Enternasyonali çağrısı ile EI ve ETUCE üyesi örgütlerden temsilciler  duruşmaya gözlemci olarak katılarak destek verdi.  Sendikamızdan Başkanımız Tahir Gökçebel ve Genel Sekreterimiz Mehmet Taşker destek amacıyla duruşmaya gözlemci olarak katıldı.

 

Toplantılarımız / Çalışmalarımız

2 Şubat Pazartesi günü 10:00’da Yönetim Kurulu toplantımız gerçekleşti. Gündem:1- Mali Protokol ve göç yasası, 2- Sosyal tesis, 3- Bilgilendirme

3 Şubat Salı günü 10:00’da Göç Yasasına Dur De Komitemizin toplantısı gerçekleşti.

 

Duyurularımız 

 

KIBRIS DOSTLUK PROGRAMI

“Bölünmüş bir ülkede birleşen insanlar…”

CFP

 

 

 

Aileleri ve gençleri bilgilendirmek için bölgelerde bilgilendirme toplantıları yapılacaktır.
Son başvuru tarihi 23 Şubat 2015
18 Şubat, Çarşamba, Lefkoşa, KTOEÖS Lokali -18:00
19 Şubat, Perşembe, Girne, 18:30
20 Şubat, Cuma, Gazimağusa, KTOEÖS Lokali – 18:00
(Bilgi için ulaşabilecekleri telefon numarası 0542 8564828)

 

2015-2016 Avrupa Birliği Bursları

01_A5 Flier_15 01 15_Final TR _001

01_A5 Flier_15 01 15_Final TR _002