1 – 16 Mart 2016 Sayı 76

0
221

Terörle İnsanlığı Kana Bulayanlar Affedilemez

TERORKINIYR

Terör; masum, suçsuz insanları öldürerek haklı kavga yaptığını zanneden hastalıklı bir düşünce biçimidir. İster devlet, ister örgüt, ister birey olsun insanın doğuştan gelen en temel hakkı olan yaşama hakkına saldırarak, suçsuz insanları bu haktan kahpece mahrum bırakarak siyasi sonuca ulaşma hakkına sahip olamaz. Bu kirli siyaset, ideolojik körlük, yaratılan kan göllerinde boğulacaktır.

İster Ortadoğu’da, ister Güneydoğu’da, ister Ankara’da öldürülen insanların üzerinden politik, siyasi sonuç bekleyenler insan olamaz. Bir tek canlının hayatına son vermek bile affedilemezken, yüzlerce insanın ölmesine neden olan hasta politikalar insanlığın kanseridir ve tedavi edilmelidir.

Aynı coğrafyada yıllardır birlikte yaşayan halkların farklılıklarını ölüme dönüştüren bu hastalık bitirilmelidir. Barış ve huzur, Türkiye halklarının da, Ortadoğu ve diğer halkların da en önemli hakkıdır.

14 Mart tarihinde yayınladığımız basın bildirimizin tam metni web sitemizde

DİN KİSVESİ ALTINDA İSTİSMAR YAPILAMAZ

zorunlu_din_dersi_5_0

Polatpaşa Lisesinde din dersi öğrettiğini sanan ve birçok konuda hatalar yaparak, öğrencilere zarar veren imamla ilgili baskılardan olsa gerek, bazı yazılar ve yorumlar haksız infaz yapıldığı ile ilgili yorum yapmaktadır. Öncelikle bir mezhebin zorunlu din dersi yapılması karşısında Türkiye’de bile AHİM gidilmiştir. Velilerin yapmış olduğu başvuruda, AHİM zorunlu din dersinin insan, çocuk, kültür, farklılıklara aykırı olduğu net kararı vardır. Öncelikle ülkemize bir mezhebin dayatmasının yapılması doğru değildir.

Burada yetişen din öğretmenleri varken bu ülkeyi bilmeyen misyoner öğretmenlerin okullarımızda görev alması bazıların Kıbrıs Türk Toplumuna hakaret etmesi doğru değildir. Talep var denilerek sadece bir mezhebe dayalı din eğitimi altında bilim dışı dayatmanın yapılması doğru değildir. Henüz taze olan beyinlerin düşünme, karar verme kapasiteleri yok edilerek tartışılamayacak olan dogma bilgilerle doldurulması doğru değildir. Aklım özgürleştiren, düşündüren, kritik yapabilen bilimsel bir bilgiden geçirerek belli bir yaştan sonra özgür insanların dini kendilerinin tercih edebilme şansına sahip olması çok daha doğrudur. Bunları biz değil eğitim bilimleri belirtmektedir. Ancak konu olan din görevlisinin uzun süredir gittiği okullarda bir çocuklara, velilere, öğretmen ve idarecilere çok daha farklı sıkıntılar yaşatmıştır. Kendisi birçok kez gerek çocuk velileri, gerek öğretmenler, gerekse okul idareleri tarafından uyarılmış, eğitim bakanlığı haberdar edilmiştir. Maalesef eğitim bakanlığı sessizliğini, çaresizliğini, basiretsizliğini, teslim olmuş halini her zamanki gibi korumuş gerekli adımı atmamış ve bıçak kemiğe dayanmıştır.

1 Mart 2016 tarihinde yayınlamış olduğumuz basın bildirimizin tam metni web sitemizde

EŞİT VE ÖZGÜR BİR TOPLUM VE DÜNYA MÜMKÜNDÜR

womenunite_UITBB_web_450w

Dünya Emekçi Kadınlar Günü her yıl 8 Mart’ta eylem günü olarak ülkemizde de anılmakta ve kadın hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesinde farkındalığın artırılması için birçok etkinlik gerçekleştirilmektedir. Ülkemizde ve dünyada her ne kadar da çağdaşlaşma yoluna gidildiği söylense de cinsiyete bağlı olarak kadınlar iş yaşamında ve hemen hemen her alanda ayrımcılık veya dolaylı ayrımcılıkla karşı karşıya kalmaktadır. Bazı Avrupa ülkelerinde halen kadınlar aynı mesleklerde görev alsalar da erkek meslektaşlarından daha az maaş almakta veya tam zamanlı işlere istihdam edilememektedirler. Ülkemizde ise sosyal güvenlik yasasıyla kadınların yıpranma payı hakkı ellerinden alınmaktadır.

Kadınların karşılaştığı bu ayrımcılıkla mücadelede uluslararası bir mekanizma olan ve ‘Kadınların İnsan Hakları Sözleşmesi’ olarak tanımlanan CEDAW (Convention on the Elimination of All Forms of Discrimination Against Women), “Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi” işte bu noktada büyük önem taşımaktadır.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde sendikamızın yayınlamış olduğu basın bildirisi web sitemizde

Eğitim Bakanı Kemal Dürüst Sendikamızı Ziyaret Etti

62102_headline

Bakan Dürüst 3 Mart 2016 tarihinde sendikamızı ziyaret etti. Ziyarette konuşan Dürüst, KTOEÖS’ün eğitim sistemine yıllar içinde büyük katkıları olduğunu anlattı. Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst, eğitim alanındaki paydaşlarıyla işbirliği içinde çalışmaya hazır olduklarını söyledi. Dürüst, “Biz güzel işbirlikleriyle eğitim sistemini ileriye taşımak istiyoruz” şeklinde konuştu. Uzlaşma kültürünün önemine değinen Dürüst, eğitimdeki paydaşlara yapılacak ziyaretleri işlerinin önemli bir parçası olarak gördüklerini anlattı.

Ziyaretle ilgili detay web sitemizde

Umutsuzluk ve Olumsuzlukları Artık Umuda Dönüştürme Zamanıdır

001115

Sendikal Platform olarak sendikalarımız, 4 Mart Cuma akşamı “demokrasi, hukuk devleti, siyasi ahlak, kamusal eğitim, eşitlik, demokrasi” taleplerimizle Umut Ağacımızla ortak yürüyüş düzenledik.

Dereboyu, Lefkoşa’nın Mehmet Akif Caddesi üzerinde yaptığımız yürüyüşte “Umut Ağacı” adı verdiğimiz umutsuzluğu temsil eden yarı siyah ve umudu temsil eden yarı beyaz ağaç taşındı.

Eylemimizle ilgili detay web sitemizde

CEDAW Konulu Seminerimiz gerçekleşti

003009

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinliği çerçevesinde 10 Mart Perşembe günü Kadın erkek eşitliği ilkesinin bütün yaşam alanlarında gerçekleştirilmesi için atılan en önemli adım olan CEDAW “Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi” /(Convention on the Elimination of All Forms of Discrimination Against Women) konulu seminerimiz gerçekleşti. Sendikamız adına seminer açılışında konuşma yapan Mali Sekreterimiz Selma Eylem, iş yaşamında ve hemen hemen her alanda kadınların ayrımcılık veya dolaylı ayrımcılıkla karşılaşmakta olduğunu, kadınların karşılaştığı bu ayrımcılıkla mücadelede uluslararası bir mekanizma olan ve ‘Kadınların İnsan Hakları Sözleşmesi’ olarak tanımlanan CEDAW “Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi” nin büyük önem taşımakta olduğunu, bu nedenle bu yıl 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününde bu sözleşme hakkında seminer ve sözleşmeyi içeren el kitapçığının sendikamız tarafından yayınlandığını belirtti.

Seminerimize konuşmacı olarak Avukat Öncel Polili, Avukat Faika Deniz Paşa ve Kadın Hakları Aktivisti Selen Lermioğlu Yılmaz katıldı.

 

TOPLANTILARIMIZ / ÇALIŞMALARIMIZ

malta t 2malta t

29 Şubat – 1 Mart 2016 tarihlerinde Malta’da ETUCE’ye üye Kıbrıs, Yunanistan, Malta, Portekiz, İspanya ve Türkiye’deki öğretmen sendikalarının katılımıyla Malta (MUT), Slovenya (ESTUS), İtalya (FLC-CGIL), Litvanya (FLESTU) ve Danimarka (DLF) sendikalarının ortaklığıyla yürütülen bir proje kapsamında  “Eğitime yatırım   –Avrupa ekonomik yönetim koordinasyonu içerisinde öğretmen sendikalarının eğitim ve öğretime katılımının güçlendirilmesi-.”bölgesel eğitim çalışması gerçekleşti. Eğitim çalışmasına sendikamızı temsilen başkanımız Tahir Gökçebel katıldı.

1 Mart Salı günü 09:30-13:00 saatleri arasında Sayıştay Başkanlığı Hayati Güven Toplantı Salonunda Avrupa Birliği Koordinasyon Merkezinin Dünya Bankası’nın İşgücü piyasasının Geliştirilmesi Konulu Raporlarının Sunumu gerçekleşti.

1 Mart Salı günü 14:00’te Lefkoşe Türk Lisesinde okul sorunlarıyla ilgili toplantı gerçekleşti.

1 Mart Salı günü 14:00’te Başbakanlık Önünde Su Platformu tarafından ‘AÇIK MEKTUP’ okundu.

2 Mart Çarşamba günü 12:00’de Sendikal Platform toplantısı KTOEÖS’te gerçekleşti. Gündem: 4 Mart Umut Ağacı Eylemi, TC-KKTC Protokolu (Paketi)

2 Mart Çarşamba günü 14:30’da Eylem Komitemizin toplantısı gerçekleşti. Gündem: Umut Ağacı Eylemi için son hazırlıklar, Afişlerin Dağıtımı

IMG_1544IMG_1545

2-3 Mart 2016 tarihlerinde Belçika, Brüksel’de ETUCE daimi eşitlik komitesi toplantısı “Hızlı değişen dünyada eğitim sektöründe eşit fırsatları güçlendirme” konu başlığıyla gerçekleşti. Komite toplantısına ETUCE Daimi Eşitlik Komitesi KTOEÖS Resmi Temsilcisi ve Mali Sekreterimiz Selma Eylem katıldı.

3 Mart Perşembe günü 15:00’te BES’te Su Platformu Toplantısı gerçekleşti.

3 Mart Perşembe günü Güzelyurt Meslek Lisesi ve Güzelyurt TMK ziyaret edildi.

4 Mart Cuma günü 8.30-10.00 saatleri arasında Kadınlar Günü dolaysıyla AKEL tarafından Evohia (Eucoxirx) restorantta Çalışma kahvaltısı gerçekleşti.

4 Mart Cuma günü 09:00’da Atataürk Öğretmen Akademisi hakkında Bakanlıkta toplantı gerçekleşti.

4 Mart Cuma günü 11:00-12:30 saatleri arasında Dayanışma Evinde Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Mr Valdis Dombrovskis Sosyal Diyalog üzerine Sendikalarla toplantısı gerçekleşti.

9 Mart Çarşamba günü 10:00’da Atatürk Öğretmen Akademisi ziyaret edildi.

9 Mart Çarşamba günü 14:00’de Kültür, Sanat ve Festival Komitemizin toplantısı gerçekleşti.

9 Mart Çarşamba günü 14:00’de MEDİK – Denetmenlerle ilgili toplantı gerçekleşti.

9 Mart Çarşamba günü 14:30’da British Council AB Bursları Bilgilendirme Semineri Mağusa KTOEÖS Lokalimizde gerçekleşti.

20160309_101201 (1)20160311_102154

09-11 Mart 2016 tarihlerinde ETUI Avrupa Sendikaları Eğitim Enstitüsü tarafından Malta’nın Slienna şehrinde “Öğretmenlik mesleğinde sosyal diyalog aracılığıyla Cinsiyet Eşitliğinin Geliştirilmesi Eğitim Programı gerçekleşti. Sendikamızı temsilen Cinsiyet Eşitliği Komitemiz üyesi ve Denetleme Kurulu üyemiz Fatoş Özgürsel katıldı. 

10 Mart Perşembe günü 14:00’de Spor Komitesi toplantımız gerçekleşti. Gündem: Oğuz Türkmen Halı Saha Futbol Turnuvası

11 Mart Cuma günü 09:30’da Ombudsman ziyaret edildi.

11 Mart Cuma günü 10:00’da Mülteci Hakları Derneği iletişim sorumlusu Sıla Tüfekçioğlı ile sendikada görüşmegerçekleşti. Konu: Mülteci Çocuklara yönelik resim atölye çalışması ve sergi

11 Mart Cuma günü 15:00-17:00 saatleri arasında Temsilciler Kurulu Toplantımız gerçekleşti. Gündem:
1- Gündeme getirilen paket ve gasp edilen haklar mücadelesi, 2- Temsilciler etkinliği, 3- Bilgilendirme

14 Mart Pazartesi günü 10:00’da 14 Mart Tıp Haftası dolaysıyla KTTB tarafından, KTTB Merkez Binasında Tören gerçekleşti.

15 Mart Salı günü Dr. Fazıl Küçük Endüstri Meslek Lisesi ve Namık Kemal Lisesi ziyaret edildi.

15 Mart Salı günü 15:00’te Kültür Sanat Festival Komitemizin toplantısı gerçekleşti. Gündem: Taslak Festival programının netleşmesi.

 

 

DUYURULARIMIZ

KTOEÖS Geleneksel Oğuz Türkmen Halı Saha Futbol Turnuvası

Futbol turnuvası 2016

Tüm Öğretmenlerimize;

KTOEÖS öğretmenlere yönelik kültür, sanat ve sporla ilgili etkinlikler düzenlemeye devam ediyor. Sendikamız geleneksel hale getirilen XII. Oğuz Türkmen Halı Saha FutbolTurnuvası’nı bu yıl da düzenleme kararı almıştır.

Bu amaçla turnuva koşulları aşağıdaki gibi düzenlenmiştir.

  • Takım Bildirimi

24 Mart 2016 Perşembe saat 15:00’de ortak toplantı yapılacaktır. Her takım birer temsilci ile temsil edilmek zorundadır. Ayrıca turnuvaya katılmak isteyen herhangi bir takımda yer almayan arkadaşlar bu toplantıda olmak zorundadırlar. Yeni oluşacak takımlar ve/veya oyuncuların hangi takımda oynayacağı bu toplantıda kararlaştırılacaktır.

Aşağıdaki koşullara uygun olarak düzenlenen okul öğretmen takımları en geç

29 Mart 2016 Salı günü mesai bitimine kadar okul sendika temsilcilerine, spor komitesi bölge sorumlularına ya da sendika sekreterine telefon veya faksla bildirmelidir. Turnuvaya katılan okullarla beraber Kura çekimi 29/03/2016 Salı saat 15.00’de sendikada yapılacaktır. (Toplantıya katılmayan takımlar alınan kararları onaylamış sayılacaktır.)

Detay için linke tıklayınız: XII. Halı Saha Futbol Turnuvası 2016

 

24 – 25 Mart 2016 Madde Bağımlılığı ve Uyuşturucu Tespit ve Mücadele Çalışma Atölyesi

24-25 Mart Ergenlerde Madde Bağımlılığı Semineri Afiş

Dr. Kültegin Ögel ile Öğretmenlerimize yönelik ERGENLERDE MADDE BAĞIMLILIĞI ve UYUŞTURUCU TESPİT VE ÖNLEME YÖNTEMLERİ konulu atölye çalışmasına kayıtlarımız devam ediyor. Son kayıt günü 16 Mart Çarşamba.

24 Mart 2016 Tüm Üyelerimize (14:00-17:30)
25 Mart 2016 PDR öğretmenlerimize (9:00-16:30)

 

KTOEÖS ve Kıbrıs Rum İlerici Öğretmenler Hareketi Toplantısı Davet

Değerli Yönetim, Disiplin, Denetleme Kurulu Üyelerimiz ve Okul Temsilcilerimiz;

19 Mart 2016 Cumartesi günü saat 09:30’da Kıbrıs Rum İlerici Öğretmenler Hareketi, orta eğitim bölümü (Prodeftiki OELMEK) 50 kişilik bir heyetle sendikamızı merkez binamızda ziyaret edecektir.

Ziyarete gelecek Kıbrıslı Rum meslektaşlarımızla tanışmak ve fikir alışverişinde bulunmak isteyen temsilcilerimiz bu görüşmeye katılabilirler.

Bilginize sunar, katılımınızı dileriz.

 

 

KTOEÖS Eğitim, Kültür ve Sanat Festivali

KTOEÖS Festival Logo

Sendikamız Eğitim, Kültür ve Sanat Festivali düzenliyor. Yazın çalışması olan üyelerimizin 31 Mart’a kadar sendikamıza başvurmaları rica olunur.

KTOEOS (1)

Değerli Üyelerimiz,

         Sendikamızın 48. Olağan (Mali) Genel Kurulu 2 Nisan 2016 Cumartesi günü saat 10.00’da sendikamız salonunda yapılacaktır.

Tüzüğümüzün ilgili maddesi uyarınca nisap sağlanamazsa Genel Kurul Toplantısı 9 Nisan 2016 tarihinde Cumartesi günü aynı yer, saat ve gündemle toplanacaktır.

Tüm üyelerimize saygı ile duyurulur.

Gündem 

  • Açılış
  • Başkanlık Divanının Oluşturulması
  • Mali Raporun Sunulması ve Aklanması
  • Müfettiş Seçimi
  • Dilek ve Temenniler
  • Kapanış

 

Tahir GÖKÇEBEL

Başkan

Yönetim Kurulu a.