Yüksek İdare Mahkemesi Kararının Arkasındayız

0
207

24 Haziran 2016, Cuma günü saat 10:00’da KTOEÖS ve KTÖS Yönetim Kurulları olarak Hala Sultan İlahiyat Kolejinde “Hala Sultan İlahiyat Okulu ile ilgili Mahkeme Kararının Değerlendirilmesi” konusunda gerçekleştirmeye çalıştığımız ortak basın toplantısına bazı örgütlü gruplar müdahale ederek, okula girilmesini engellemeye çalışmıştır.

16-1-61 ek 3

Hala Sultan İlahiyat Koleji’yle ilgili Yüksek Mahkeme Kararını değerlendirmek amacıyla okul önünde gerçekleştirdiğimiz basın toplantısı sırasında başka bir grup açıklama yapılmasına müdahale etti.

16-1-61 ek 2

Ortak Basın Açıklaması

Kıbrıs Türk toplumunun geleneklerini, kimliğini, kültürünü ve inançlarını dönüştürmeye yönelik Türkiye hükümetleri tarafından uygulanan sistematik asimilasyon politikaları çerçevesinde faaliyet gösteren Hala Sultan İlahiyat Koleji’nin yasalarımıza aykırı bir şekilde açılığı Yüksek İdare Mahkemesi’nce de tescil edilmiştir.

Yüksek İdare Mahkemesi’nin 17 Haziran 2016 tarihindeki kararında açıklandığı gibi bu okulun Mesleki Teknik Öğretim Dairesi Yasası çerçevesinde açılmasının ve bu müfredatla eğitim vermesinin yasadışı olduğu açıkça ortaya konmuştur. Din ve inançlarını siyasi olarak sömürülmesi üzerinden hayat bulan Türkiye’deki AKP Hükümeti’nin Kıbrıslı Türklerin din algısını dönüştürmeye dönük izlediği siyasetin bir sonucu olarak çok büyük paralar ödenerek açılan bu okul şu anda yasadışıdır.

Açıldığı günden itibaren kız erkek ayrımı yapan, modern karma eğitime karşı çıkan, kız çocuklarının örtünmesini teşvik eden, TC’den gelen görevlendirme müdür muavinleri ile okul yönetimini ablukaya alan, kaynağı belirsiz paralarla öğrencilerin, barınma ve taşımacılık harcamaları karşılanan, sürekli olarak TC Elçilik mensupları tarafından kendi siyasi amaçları uğruna kullanılan bu okula, daha fazla göz yumulmasına izin verilemez. Özellikle TC Elçiliği görevlilerinin çocuklarına yapılan ayrıcalıklar, menfaatler ve TC üniversitelerine girişte bu okulu kullanmaları ise tam bir skandaldır.

AKP’nin Kıbrıs Türk Toplumunu dönüştürmeye yönelik Sunni İslam propagandasının, gericiliğin, yobazlığın, eğitim sistemimize girişinin sembolü olan bu okul Maarif Kolejine dönüştürülmelidir. Okulu açmak için “imam yetiştireceğiz” yalanının arkasına saklanan UBP, DP ve CTP’li politikacıların yalanları bu mahkeme kararı ile bir kez daha ortaya çıktığı gibi aynı zamanda hükümetçilik oyunu oynayan bu parti yetkililerinin de birer işbirlikçi oldukları tescil edilmiştir.

Konuyla ilgili alınan Yüksek İdare Mahkemesi kararının arkasında olduğumuzu ifade ederken, Eğitim Bakanlığı yetkililerini yasalara uymaya davet eder, gericiliğin, yobazlığın siyasete alet edilmesine asla göz yummayacağımızı bilimsel, demokratik, laik eğitimden asla taviz vermeyeceğimizi vurgularız.

Saygılarımızla.

 

Tahir Gökçebel                                                                               Şener Elcil

KTOEÖS Başkanı                                                              KTÖS Genel Sekreteri