YAŞASIN 1 MAYIS “VARDIK, VARIZ, VAROLACAĞIZ”

0
235

Dünya Sendikalar Federasyonu’nun üyeleri olan PEO, DEV-İŞ, KTAMS, KTÖS, KTOEÖS, BES, KOOP-SEN ve DAÜ-SEN olarak, Ledra Palas karşısındaki ara bölgede 1 Mayıs akşamı saat 19.30’da “Israrlıyız: Çözüm, Yeniden Birleşme, Sosyal Adalet” sloganı altında ortak 1 Mayıs kutlaması gerçekleştirdik.

Ön mitingler saat 18.00’de güneyde Maliye Bakanlığı’nın önünde, kuzeyde Girne Kapısı’nda gerçekleştirildi. Sonrasında ortak etkinlik yerine yürüyüşler gerçekleştirilerek Lefkoşa’nın iki tarafında da oluşturulan kortejler eşliğinde miting alanına yüründü. Örgüt ve siyasi partiler miting alanına girişlerinde sloganlar atıldı ve çeşitli pankartlar taşındı.

Miting alanında DEV-İŞ Genel Başkanı Hasan Felek ve PEO Genel Sekreteri Pambis Kritsisi ortak bildiriyi okudu. Felek, sosyal güvenlik, günlük çalışma süresinin 8 saat olması ve örgütlenme hakkı gibi Kıbrıs işçi sınıfının kazanımlarını ortak ve sınıfsal mücadele ile elde eden Kıbrıslı Rum ve Türk işçi hareketinin öncülerini saygıyla andı.

Ortak bildiride sosyal haklar, sendikalı olmak ve emeğe vurgu yapılırken, Kıbrıs’ta görüşmelerin duraksama noktasına gelmesiyle yaşanmakta olan sürece dikkat çekildi. Ortak bildiride iki toplum liderine çağrı yapılarak Guterres çerçevesinde bir çözüm için adım atılması yönünde çağrı yapıldı.

Konuşmaların ardından, alana kurulan platformda hem Türkçe hem de Rumca şarkılar seslendirildi.

PEO, DEV-İŞ, KTAMS, KTÖS, KTOEÖS, BES, KOOP-SEN ve DAÜ-SEN

1 Mayıs 2018 Ortak Açıklaması

Kıbrıs’ın emekçileri olarak dünya çapında emekçilerin mücadele ve dayanışma günü olan işçi 1 Mayıs’ını bu yıl da kutluyoruz.

Fedakârlıklarıyla dünya işçi sınıfı mücadelesine aydınlık bir fener olarak yolgösteren ve örnek olan 1886 Şikago isyanının öncü kahramanlarını saygıyla anıyoruz.

Sosyal güvenlik, günlük çalışma süresinin 8 saat olması, örgütlenme hakkı gibi Kıbrıs işçi sınıfının temel kazanımlarını verdikleri ortak ve çetin sınıfsal mücadelelerle elde eden Kıbrıslırum-Kıbrıslıtürk ülkemiz işçi hareketinin öncülerini saygıyla anıyoruz.

Bu yılki 1 Mayıs’ta tüm dünyada emekçiler emperyalist müdahalelerle ve savaşlarla, sosyal eşitsizliklerin keskinleşmesiyle, kapitalist krizin ağır sonuçlarıyla ve emekçilerin haklarına saldırılarla karşı karşıya bulunuyorlar.

Emperyalist güçlerin Orta Doğu bölgesinde zengin kaynakları denetim hedefiyle yoğunlaştırarak sürdürdükleriölüm, yıkım ve binlerce insanın yerinden yurdundan olmasına yol açan müdahalelerini en yoğun biçimde kınıyoruz.

Suriye ve Filistin emekçileriyle  barış, adalet ve emekçilerin hakları için mücadele eden bütün halklarla enternasyonalist dayanışmamızı ifade ediyoruz.

Yurdumuzda Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk emekçiler neoliberal politikaların sonuçlarını yaşadıkları koşullarda Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk emekçilerinortak sınıfsal çıkarları ve emekçilerin mücadelelerini ve dayanışmalarını yoğunlaştırma gereksinimi daha da net bir biçimde görülmektedir.

Bu çetin ekonomik ve sosyal koşullar içerisinde Kıbrıs sorununun çözümü öncelik ve acil gereksinim olmaya devam etmektedir.

Kıbrıs’ın emekçileri için 1 Mayıs çözüm, yurdumuzun ve halkımızın yeniden birleşmesi mücadelesine bağlılığımızı teyit etme gününü de teşkil etmektedir.

BM’nin ilgili kararlarında belirtildiği şekilde iki toplumun siyasi eşitliğinin, tek egemenliğin, tek vatandaşlığın ve tek uluslararası kimliğin olacağı iki bölgeli, iki toplumlu federasyon çözümüne istikrarlı bir biçimde bağlı olmaya devam ediyoruz.

Kıbrıs’ı yeniden birleştirecek, özgür, bağımsız, askersizleştirilmiş ve bütün Kıbrıslıların ortak vatanı kılacak bir çözüm için iki toplum arasında anlaşmaya ulaşılabilmesinin tek yolu görüşmelerdir.

Görüşmelerin kesintiye uğraması ve Kıbrıs sorununun bugün içinde bulunduğu durgunluk sadece kısır değil, aynı zamanda çok tehlikelidir ve çıkmazdan Kıbrıs halkının tümü zarar görmektedir.

İki lidere en erken bir zamanda BM Genel Sekreteri Guterasın Grant Montanada açıkladığı çerçeveye bağlı kalarak gerekenleri yapmaları ve bugüne kadar varılan görüş birliklerini koruyarak müzakere sürecinin yeniden başlaması yönünde yaratıcı bir yaklaşımla ilerlemeleri çağrısında bulunuyoruz.

Aynı zamanda Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk emekçileri ülkemizin sınıf sendikacılığı hareketi etrafında birleşmeye ve kemer sıkma politikalarına, çalışma yaşamının düzensizleştirilmesine, özelleştirmelere ve sosyal devletin ortadan kaldırılmasına karşı birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.

Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk öncü sendikacıların bize bıraktıkları çalışma yaşamına ilişkin hakları ve sosyal kazanımları savunmak için ülkemiz emekçilerini birlikte ortak sınıfsal mücadeleleri geliştirmeye çağırıyoruz.

Şikago’da öncü emekçilerin uğrunda canlarını feda ettikleri idealler için ortak mücadelelerimize birlik ve kararlılıkla devam edeceğimiz mesajını ortak 1 Mayıs kutlamasıyla Kıbrıs’ın bir ucundan öbür ucuna güçlü bir şekilde gönderiyoruz.