YASA DIŞI GENELGELERLE EĞİTİM İDARE EDİLEMEZ

0
97

Konu: KTOEÖS Eylem Kararı

 

YASA DIŞI GENELGELERLE EĞİTİM İDARE EDİLEMEZ

 

Değerli Öğretmenlerimiz;

 

Son zamanlarda sendikamızla istişare gereği bile duymadan daire müdürlerimizin imzası ile okullarımıza yasalara, tüzüklere uygun olmayan ve/veya yasal hakları tartışmalı hale getiren genelgeler yollanmaktadır. Sendika yönetim kurulumuz özellikle son yollanan;

 

  • Atölye denklikleri
  • Laboratuar denklikleri
  • Yurt dışı izinleri ile ilgili genelgelerin

yasa ve tüzük dışı olduğunu, uygulanamaz olduğunu tespit etmiştir. Uygulamada yaşanan sorunların çözümlenmesinde sendikamızla istişare yerine yasal olmayan genelgelerle sorun çözülemez.

 

Öğretmenlerimize genelgelerde belirtilen konularla; Atölye hazırlıklarının yapılmasına dikkat edilmesi, laboratuarların kullanılıp deneylerin yapılması, okul devam – devamsızlıklarına dikkat edilerek yasal olan izin haklarımız kullanılırken suiistimal yapılmamasına dikkat edilmesi çağrısını yapıyoruz.

 

Kamusal eğitimde niteliğin artırılması ve devlet okullarına, çocuklarımıza hassasiyetle yaklaşım gösterilmesinin çok önemli olduğunu vurgularken, tüm öğretmenlerimizin buna hassasiyetle uyduğunu / uyacağını biliyoruz. Görevini layıkıyla yapmayan Eğitim Bakanlığının sendika ile istişareyi bir kenara atarak münferit örneklerden genel hak budama gayreti içerisine girdiği izlenimini verecek genelgeleri ise kabul etmiyoruz. Yasa ve tüzüklere aykırı bu tür genelgelerin maksatlı olduğunu ve eğitimde tüm sorunların okul idarelerine, öğretmenlere fatura edilerek hak budama gayretine dönüştüğünü görerek, şiddetle bu yaklaşımlara karşı olacağımızın uyarısını bir kez daha yapıyoruz.

 

Yasa ve tüzüklere aykırı ve istişare edilmeden tüm öğretmenleri ilgilendiren konularda yollanan yeni genelgeleri yönetim kurulumuz tanımama kararı almıştır. Genelgelerin yasa ve tüzüklere aykırı olmayacağı, yasa ve tüzüklerin verdiği hakkı kısıtlamayacağı gerçeğine bağlı olarak eğitim bakanlığının kararlarını gözden geçirme çağrısı yapıyoruz.

 

Eğitimde anomali doğmaması uğruna yönetim kurulumuz belirtilen konularda genelge öncesi uygulamalara devam edilmesi ve yeni genelgelere uyulmaması eylem kararı almıştır. Tüm üyelerimize duyururuz.

 

Saygılarımızla.

 

 

Tahir GÖKÇEBEL

Başkan

Yönetim Kurulu a.