Avrupalı Öğretmen Sendikaları Öğretmenlik Mesleğinin Geleceğiyle İlgili Endişeli

0
272

24- 28 Kasım 2014 haftası Avrupa Sendikaları Eğitim Komitesi (ETUCE)’ye üye Avrupa’dan 131 üye öğretmen sendikası Viyana’da toplanarak öğretmenlik mesleğinin geleceği üzerine konferans gerçekleştirdi. Sendikamızı temsilen genel sekreterimiz Mehmet Taşker ve Dış İlişkiler Uzmanımız Nazan Ökçün Bülbülcü katıldı.

Konferansın açılışında konuşma yapan ETUCE Başkanı Christine Blower “Dünyamız sürekli bir şekilde internete bağlı: bu değişim gelecekte eğitimi ve öğretmeni nasıl etkileyecek?” sorusunu yöneltti.

Eğitim Enternasyonali Genel Sekreteri Fred van Leuwen ise kamusal eğitimin önemine vurgu yaparak “Birlikte mücadele etmek geleceğin öğretmenlik mesleğine ve eğitime güç verecektir. Eğitimi eşit, kamusal bir hizmet ve insan hakkı olarak sağlamak her hükümetin görevidir” demecini vermiştir.

ETUCE Avrupa Sorumlusu Martin Romer ise “eğitimin geleceğinde sorunlar görmekteyiz: kamusal eğitime yapılan yetersiz yatırım ve yaratılan sosyal eşitsizlikle karşı karşıyayız. Bunlara karşı mücadelede hükümetler verimli diyalog aracılığıyla öğretmen sendikalarının katılımı ile eğitimde yapıcı reformlar gerçekleştirmelidir” vurgusunu yapmıştır.

Konferansa sadece eğitim sendikaları değil, ayrıca Avrupa Komisyonundan temsilciler katılmıştır. Avrupa Komisyonu Eğitim ve Kültür Birimi Genel Müdürü Xavier Prats-Monné konferansta tartışma paneline katılarak sendika delegeleri ile eğitim üzerine tartışmış ve Geleceğimizi garantiye almak için öğretmenlerin desteklenmesi gerektiğini belirtmiştir.

Konferansta ilk iki gün boyunca Okul Öncesi Eğitimde Yüksek Nitelik, Ekonomik Krizin Eğitime Etkisi ve Temel İnsan Hakkı olarak Eğitimin Korunması, Öğretmenlik Mesleğinin Geleceği için Fırsat Eşitliği Neden ve Ne Şekilde önemlidir konulu Workshoplar gerçekleştirildi. Genel Konferansta ise Neo Liberal Politikaların Eğitime Etkisi ve Öğretmenlik Mesleğinin 21. Yüzyıla Uygun Yeniden Tanımlanması konusunda iki önerge, ayrıca Yükseköğretimde Kalite Güvencesi ve Erken Evre Araştırmacılar üzerine ETUCE Politika belgeleri sunularak oy birliğiyle onaylanmıştır.