Vergi matrahları ve göç yasası kapsamında kamuya istihdam edilen çalışanların maaşlarına yönelik düzenlemeler yapılmalıdır

0
176

Kamuda örgütlü sendikalar olarak 13 Ocak 2023 Cuma günü Başbakanlık önünde ortak açıklama yaparak, hükümete sendikalarımızla imzaladığı protokolün gereğini yapma çağrısında bulunuldu.


Vergi matrahları ve göç yasası kapsamında kamuya istihdam edilen çalışanların maaşlarına yönelik düzenlemeler konusunda varılan mutabakatın uygulanması talep edildi.

Sendikalar adına Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan ve Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanımız Ozan Elmalı konuşma yaptı.

Başkan Ozan Elmalı, Başbakanlık önünde yapılan protestonun amacının protokolün gereğinin yerine getirilmesi olduğunu belirtti.

İmzalanan protokolün belli maddelerinin yerine getirildiğini dile getiren Elmalı, yerine getirilmeyen maddeler bulunduğunu ancak Başbakan’ın “her şey olmuş bitmiş gibi açıklama yaptığını” söyledi.

Elmalı, Başbakan’ın kamuoyunu yanılttığını, henüz sürecin tamamlanmadığına vurgu yaptı.

KTAMS Başkanı Güven Bengihan, Ekim ayında Başbakanla dört maddelik bir protokol imzalandığını söyleyerek, gereğinin yerine getirilmesinin talep edildiğini belirtti.

Bengihan, “göç yasası”ndan işe girenlerin “adaletsiz vergi matrahları” nedeniyle mağduriyet yaşadığını söyleyerek, az alanların çok, çok alanların az vergi verdiğini, bunun düzeltilmesi yanında “göç yasası”ndan işe girenlerin maaşlarına ek artış yapılacağının sözünün verildiğini hatırlattı.

Asgari ücretin belirlenmesinin ardından bu konuların gündeme taşınacağının söylendiğini, asgari ücretin belirlendiğini ancak sendikaların toplantıya çağırılmadığını söyleyen Bengihan, Maliye Bakanı’nın sendikalara yönelik tavrının kabul edilemez olduğunu belirtti.

Maliye Bakanı’yla görüşmelerde sendikalarımıza bir taslak gösterildiğini dile getiren Bengihan, protokol görüşmesi yapılmadığını belirtti.

Bengihan, “İyi niyetimiz zafiyet olarak algılanmasın” dedi.

Başbakanın maaşlarda yüzde 43-52 oranında artış yapılacağını açıkladığını söyleyen Bengihan, yapılacak artışın yüzde 37 civarında olacağını ve vergi indirimine gidileceğini bunun “müjde olarak sunulmaya çalışıldığını” kaydetti.

Enflasyon oranlarına ve vergi matrahlarına değinen Bengihan, 4 yılda gerçekleşen enflasyonun yüzde 260 civarında olduğunu söyleyerek, hükümetin hesaplamaları nasıl yaptığını sordu.

“Yapılan uygulamaları protesto ediyoruz” diyen Bengihan, Maliye Bakanı’nın sendikalarla görüşmesi gerektiğini söyledi.

Bengihan, grev ve eylem haklarımızı kullanmaktan çekinmeyeceğimizi, diyaloğa da açık olduğumuzu dile getirerek, Başbakan’a attığı imzanın takipçisi olması çağrısında bulunuldu.