Sendikamız, AB Ülkelerinde Öğrenim Gören Kıbrıslı Türklerle İlgili Avrupa Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu Temsilcileriyle Görüştü

0
287

AB ülkelerinde öğrenim gören Kıbrıslı Türklere yönelik gerekli kolaylıkların sağlanması talebiyle 19 Eylül Çarşamba günü 11:00’de Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilcisi Sayın Ierotheos Papadopoulos ve Avrupa Parlamentosu Kıbrıs Ofisi Başkanı Sayın Andreas Kettis ile görüşmemiz gerçekleşti.

Görüşmede Türk Lirasının devalüasyonu karşısında ekonomik yıkım yaşandığı, Kıbrıslı Türklerin artan döviz karşısında maaşlarının eridiği, alım gücünün gerilediği ve çocuklarını okutamaz noktaya gelindiği dile getirildi. Dövizin yükselmesiyle AB ülkelerinde eğitim görmekte olan çocuklarımızın AB vatandaşı olmalarına rağmen eğitimlerini yarıda kesmeleri ile karşı karşıya kaldıkları ortaya konuldu. Bu konuda Avrupa Komisyonu ve Avrupa Parlamentosundan olası çözüm yolları için destek talep edildi.

Avrupa Birliği ülkelerinde eğitim görmekte olan çocuklarımızın döviz krizi karşısında yaşamakta olduğu ekonomik sorunlara çözüm noktasında, verilmekte olan bursların artırılabilmesi için gerekli girişimlerde bulunulacağını belirten Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilcisi Sn. Ierotheos Papadopoulos,  ayrıca görüşmede Kıbrıs sorununun yakın tarihte çözümüyle adanın yeniden birleşmesini ümit ettiklerini vurguladı.

Toplantı sonucunda Avrupa Komisyonu Mali birimle toplantısı olduğunu belirten Sn. Papadopoulos konuyu oraya aktaracağını ve sendikamıza gelişmelerle ilgili bilgi vereceğini belirtti.

Bu yönde atılacak adımları ve gelişmeleri takip edeceğimizi ve kamuoyuyla paylaşacağımızı belirtiriz.

 

Selma EYLEM

Başkan

Yönetim Kurulu (a.)