Sendikal Platform olarak meclis önünde oturma eylemimiz gerçekleşti

0
171

Sendikal Platform olarak 23 Aralık Perşembe günü Meclis önünde “zamlar, pahalılık ve TL’nin değer kaybının ortaya çıkardığı yıkım” oturma eylemiyle protesto edildi.


Eyleme tüp gaz götürülerek, basın açıklamasının ardından oturma eylemi başlatılarak Meclis önündeki yol bir süreliğine trafiğe kapatıldı.

Sendikal Platform olarak, 28 Aralık’ta Meclis önünde daha geniş katılımlı bir eylem duyurusu yapıldı.

Sendikalarımızın yönetim kurulları düzeyinde yapılan eyleme sendikamız (KTOEÖS), Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (DEV-İŞ), Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), Gümrük Çalışanları Sendikası (GÜÇ-SEN), Basın Emekçileri Sendikası (BASIN-SEN), Kooperatif Görevlileri Sendikası (KOOP-SEN), Belediye Emekçileri Sendikası (BES) ve Kıbrıs Türk Devlet Çalışanları Sendikası (ÇAĞ-SEN) katıldı.

Eylemde, KTAMS Başkanı Güven Bengihan ile KTOEÖS Başkanımız Ozan Elmalı konuşma yaptı. Konuşmaların ardından, Elmalı’nın çağrısıyla sendika temsilcileri oturma eylemi başlatarak Meclis önündeki yolu kapadı ve alkışlarla eyleme devam etti.


KTAMS Başkanı Güven Bengihan, eylemde yaptığı konuşmada, yaşanan ekonomik yıkım karşısında halkın alım gücünü koruyucu önlemler almadığını vurgulayarak hükümeti “duyarsız”, muhalefeti ise “adı var kendi yok” diye nitelendirdi.

Ülkenin her geçen gün fakirleştiğini, enflasyonun Türkiye’deki enflasyonun iki katı olduğunu belirten Bengihan, Türiye’de asgari ücretliye yüzde 50 artış yapılırken, Kuzey Kıbrıs’ta yapılan yüzde 40 artış sonucunda işverenlerin sergilediği “olumsuz tutumu” kınadı.

Bengihan, bazı marketlerin fırsatçılık yaparak fahiş fiyatlarla ürün sattıklarını belirterek, “Hükümet buna ses çıkarmayacak, denetim yapmayacak, sadece izleyecek… Halk geçim derdinde, onlar seçim…” dedi.

Sendikal Platformun bu ülkenin geleceğiyle ilgili gaile çektiğini vurgulayan Bengihan, yoksullaşmanın ve “sorumsuz ve vurdumduymaz” siyasetçilerin Kıbrıs Türk halkının kaderi olmadığını kaydetti.

Dövizin bir hafta önceye kadarki yükselişine işaret eden Bengihan, son günlerde dövizde düşüş yaşandığını ancak marketlerdeki fiyatların düşmediğini söyledi. “Nerede bu hükümet edenler?” diye soran Bengihan, denetim yapılarak, cezalar kesilmesi gerektiğini söyledi.

Asgari ücret konusuna da değinerek kararın Bakanlar Kurulu’nda onaylanması gerektiğini kaydeden Bengihan, Başbakanın konuyla ilgili açıklamalarını kınadı.

Bengihan, “İsyanımız bu harami düzenedir” diyerek konuşmasına son verdi.


KTOEÖS Başkanımız Ozan Elmalı ise, “Güzel bir haber var. Tüp gaz bu hafta pahalı olmadı” diyerek sözlerine başladı. Tüp gazın fiyatında herhangi bir düşüş de olmadığını söyleyen Elmalı, “jet hızıyla” fiyatların arttığını ama hiç düşmediğini ifade etti.

Elmalı konuşmasına, “Biz bu ülkeye kazık çakacağız. Bizi ve çocuklarımızı göç ettirmeye çalışsalar da biz burada kalmaya devam edeceğiz. Biz burayı vatan bildik” diyerek, sendika temsilcilerini Meclis önündeki caddeye oturarak eylemi sürdürmeye davet etti.

Bunun üzerine Meclis önünde oturma eylemi başlatıldı. Caddede trafik akışı bir süreliğine kapatıldı ve alkışlarla eyleme devam edildi.

Öte yandan, Sendikal Platform olarak 28 Aralık’ta yine Meclis önünde daha geniş katılımlı bir eylem yapılacağı çağrısında bulunuldu.