Okullarımızda Öğretmen / İdareci Eksikliği Devam Ediyor

0
358

Sendikamız 23 Eylül 2021, Perşembe günü Lefke Gazi Lisesi’nde eylem yaparak öğretmen eksikliğini protesto etti. Okulda açıklama yapan sendika başkanımız Ozan Elmalı, okulların açılmasının ardından 2 hafta geçmesine rağmen hala öğretmen eksikliği bulunduğunu belirterek, bu durumun kabul edilebilir olmadığını kaydetti. Planlama ve organizenin önemine değinen Elmalı, “Umarım bu yıl bu son olur ve bu sıkıntıyı bir daha başka hiçbir okul yaşamaz” dedi.

Elmalı: “Okullarımızda 2 haftalık sürede öğretmen eksikliğinden dolayı 3 bin 500 ders saati kayıp yaşandı. Lefke’de 9 öğretmen eksikliği var, Genel Orta Öğretim ve Mesleki Teknik Öğretim Dairesine bağlı okullarımızda toplam 92 öğretmen eksikliği var.” vurgusunu yaptı.

Elmalı, açıklamasına şöyle devam etti;

Bu eksikliği çok uzun zaman önce zaten dile getirmiştik. Geciken sınavlar bizi bu tüm tedbir çağrılarımıza rağmen yine de öğretmensiz bıraktı. Ortaya çıkan sıkıntılar aslında yılardır devam ediyor ve çözümsüz de değildir. Bu yıl da 1 Temmuz itibariyle nakil çalışması sonucu nerelerde eksik öğretmen olduğunu Kamu Hizmeti Komisyonu’na iletmiştik. Yıllardır devam eden bu sorun için sınavların Ağustos ayında gerçekleşmesi gerekiyordu. Bu sayede Eylül’de okullarımız öğretmen eksikliği ile açılmazdı. Bu sınavlar Eylül’e kaldığı için okullar eksik öğretmenle açıldı. Ülkede Karpaz veya Lefke gibi uçlarda olan okullar her yıl eğitime eksik öğretmen ile açılıyor. Basit bir planlama ile bu önlenebilirdi, yine önlenmedi… Pazartesinden itibaren eksik öğretmenler gönderilecek” dedi.

Geçmiş yıllarda da bunların yaşandığını hatırlatan Elmalı, okul aile birliği başkanı da geç yapılan öğretmenlik sınavları nedeniyle öğretmen eksikliği yaşadıklarını ifade etti.

“Her gün 25 ders saati boş geçiyor, çocuklar dışarıda boşta, 9 öğretmen eksikliğimiz var”

Tüm eksikliklerin çok önceden bakanlığa verilmesine rağmen hiçbir adımın önceden atılmadığını anlatan Başkan, “Her yıl bunu yaşıyoruz, yeter artık. Her gün 25 ders saati boş geçiyor, çocuklar dışarıda boşta, 9 öğretmen eksikliğimiz var, bir an önce sorunlara çözüm istiyoruz” dedi.

 

Kaynak: Yenidüzen