“Öğretmenlerin Güçlendirilmesi: Sürdürülebilir Barış ve Sürdürülebilir Toplumları Yapılandırır”

0
200

Avrupa Sendikaları Eğitim Komitesi (ETUCE) üyesi Kıbrıslı Öğretmen Sendikaları olarak

5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü dolayısıyla 2 Ekim Cuma günü saat 11:00’de

BM Ara Bölge’de yer alan Kıbrıs Toplum Medya Merkezinde (CCMC)

ortak basın toplantısı gerçekleştirdik.

Basın toplantısında 3 dilde ortak hazırlanan metin sonrasında Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk basın mensuplarımızın sorularına cevap veren sendikalarımız özellikle milat olarak nitelendirilen ve 10 Ocak 2015 tarihinde ETUCE’nin de teşviki ve desteğiyle Kıbrıslı Öğretmen Sendikalarının ortak işbirliği yapma yönünde imzalanan işbirliği anlaşmasına değinerek, bu tarihten itibaren sendikaların rutin toplantılar gerçekleştirdiği, bu yönde de ortak etkinlikler ve adamızda kalıcı ve sürdürülebilir barış için ortak mücadele çalışmaları yapıldığı vurgulanmıştır.

5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü dolaysıyla hem küresel slogan olan “Güçlü Öğretmenler, sürdürülebilir toplumları yapılandırır”, mesajı vurgulanmış, hem de Kıbrıs’a özel olarak adamıza kalıcı ve sürdürülebilir barışın gelmesi için ortak arzumuz dile getirildi.

Artık insanların zihnindeki duvarların yıkılması için öğretmenlerin görev üstlenmesi gerektiği, yıllarca ırkçılık ve şövenizmin eğitimle insanlara aşılandığını, fakat bugün artık bunu durdurmanın öğretmenlerin ve öğretmen sendikalarının elinde olduğu vurgusu yapılmıştır. Öğretmen sendikalarının sürdürülebilir barışı sağlamada önemli rol üstlendiği bir kez daha vurgulanmıştır.

5 Ekim Dünya Öğretmenler günü vesilesiyle sendikaların seçilmiş kurullarının katılacağı ortak resepsiyon ve Barış temalı ortak serginin yer alacağı bildirilmiş, gelecek tarihlerde de ortak iki dilli eğitim magazini ve de ortak konferans için çalışmaların süreceği haberi verilmiştir.

5 Ekim Dunya Ogretmenler Gunu Ortak Basın Bildiris

151005-ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΚΗ-ΔΙΑΣΚΕΨΗ-τελικο

joint press release 5th of October World Teachers Day

teachers day poster 2015 tr