MÜCADELEMİZ BİTMEDİ ! OMUZ OMUZA BİRLİKTE GÜÇLÜYÜZ!

0
333

Sendikalarımız KTOEÖS ve KTÖS: eğitim alanında değişim, gelişim ve dönüşümün en önemli destekçisidirler. Katılımcı demokrasi koşulları çerçevesinde, uzun soluklu değerlendirmeler ile eğitim/öğretim için her türlü katkıyı yapmaya devam edeceğiz.

Pandemi döneminde mesai kavramı gözetmeksizin özveri ile çalışarak öğrencilerinin eğitim/öğretim hakkına sahip çıkan öğretmenlerimiz eğitim alanındaki her sürecin yadsınamaz bir parçasıdır. Ödev ve sorumluluklarını fazlasıyla yerine getiren öğretmenlerin haklarını geriye götürerek cezalandırmak yerine, eğitim/öğretim faaliyetleri ile birlikte bu hakları daha ileriye taşımak, öğretmenlik mesleğini daha cazip bir hale getirmek tüm paydaşların ve özellikle de eğitimi yönetenlerin birincil görevidir.

Sendikalarımızla istişare edilmeden, hafta sonundan hemen önce 29 Temmuz 2022 Cuma günü Öğretmenler Yasa Değişikliği‘nin gündeme getirilerek yasanın Meclis’e sevk edilmesi için apar topar öğretmen sendikalarının çağırılmadığı Yüksek Danışma Kurulu 2 Ağustos 2022, Salı günü toplantıya çağrılmış, sendikalarımız KTOEÖS ve KTÖS, yasanın geri çekilmesi talebiyle Eğitim Bakanlığı önünde ortak basın açıklaması ve eylem yapmıştır.

Yüksek Danışma Kurulu toplantısı eylemimiz nedeniyle yapılmadı. Kurul’un taraflarından olan Çalışma Bakanı Hasan Taçoy ve Maliye Bakanı Alişan Şan toplantı gerçekleşmeden Bakanlıktan ayrıldı.

Öğretmenlerimiz Bakanlık binasına girmeye çalışırken arbede yaşandı, öğretmenlerimiz binayı terk etmedi. KTOEÖS Başkanımız Ozan Elmalı hükümetin sendikalarla istişare yapmadan Öğretmenler Yasası’nda değişiklik yapmak istemesini, “samimiyetsizlik ve kabul edilemez” olduğunu vurguladı ve hükümetin toplum menfaatine icraat yapmadığını, Bakanlığın sendikaların sorularına cevap vermediğini belirtti.

Elmalı, “Öğretmenler Yasası‘nı değiştirmek için masa kurulmalı, Bakanlık da bizler de ekiplerimizi hazırlamalıyız. Masa etrafında toplanıp toplantılarımızı yapmalıyız. Ancak bu şekilde yasada revize yapılabilir” dedi.

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Burak Maviş usul ve istişare yöntemlerine uyulmadığını belirterek, bu anlayışın doğru bir anlayış olmadığını kaydetti.

Maviş, “Eğitim bu şekilde yönetilemez, sadece duvara toslar. Katılımcılık önemli, diyalog önemli. Son sözü öğretmen söyleyecek” dedi.

Haklı eylemimiz sonucunda sendikalarımız 3 Ağustos 2022, Çarşamba günü saat 12:00’de çalışma toplantısına çağrıldı. Birlikte haklarımızın takipçisi olmaya devam edeceğiz.

KTOEÖS Birliktir, Dayanışmadır, Mücadeledir!
Mücadelemize katkı koyan, saatlerce direnen, ter döken, yüreğiyle orada olan tüm öğretmenlerimize selam olsun! Öğretmenimiz, dayatmalara, haklarının gasbedilmesine boyun eğmeyeceğini bir kez daha göstermiş oldu.

BİRLİKTE GÜÇLÜYÜZ!