Meclisi Yeniden İzliyoruz Eylemimiz Gerçekleşti

0
75

Sendikamızın seçilmiş kurulları ve göç yasasına dur de komitemizin temsilcileriyle 22 Ekim 2015 tarihinde yine meclis oturumunu izlemek üzere meclise gittik.

 

Eğitimde yaşanan kaosu, öğretmen, müdür, müdür muavini, hademe ve sekreter eksiklikleri, altyapı sorunları, sınıf geçme sınav tüzüğü, atama yükselme tüzüğü ve daha birçok sorun varken meclis gündeminde eğitim var mı izlemeye geldik.

Öğretmenlerin gün geçtikçe kötüleştirilen çalışma koşulları, gasp edilen yasal hakları hükümetin gündeminde mi dinlemeye geldik.

Uzun bir süredir, öğretmeni bölen göç yasasının ortadan kaldırılıp tüm öğretmenlerin tek yasa altında toplanması için mücadele etmekteyiz. Göç yasasına bağlı öğretmenlerimizin mağduriyetlerini, fakirleştirilmelerini, köleleştirilmelerini, kısacası bu yasayla yaratılan yıkımı, her şekilde anlatmaya, izah etmeye, ortaya koymaya çalıştık, çalışıyoruz. Hükümet sesimizi duyuyor mu öğrenmeye geldik.

Yükselen döviz ve hayat pahalılığı karşısında eriyen maaşlarımız ve gün geçtikçe gerileyen satın alma gücümüzün farkında mı anlamaya geldik.

Sağlık sisteminde çözülmeyen sorunlar nedeniyle doktorlarımız istifa ediyor. Acilen kalıcı çözümler üretilmesi gerekiyor. Hükümet ne yapıyor görmeye geldik.

Çiftçi, hayvancı, üretici zor durumda kan ağlıyor. Hükümet görmüyor mu, bilmiyor mu öğrenmeye geldik.

Kısacası, memleket yangın yerine dönmüş hükümet uyuyor, uyandırmaya geldik…

 

22.10.2015

Sayın Emine Sarı,
KKTC Cumhuriyet Meclisi Genel Sekreteri

15 Ekim 2015 tarihinde, sendikamızın seçilmiş kurulları, ve Göç Yasası komitesini oluşturan öğretmenlerimizle birlikte ‘öğretmenler meclisi ve hükümeti izliyor’ eylemini gerçekleştirmek üzere meclisin kapısına geldik. Amacımız, meclis oturumunu izlemek, hükümetin, eğitimle ilgili, öğretmenlerin  gün geçtikçe kötüleştirilen çalışma koşulları ve budanan hakları, göç yasasına tabi öğretmenlerin mağduriyetleri, köleleştirilmeleriyle ilgili gündemde olması gereken konuları takip etmek ve uygulanmayan yasal haklarımızı talep etmekti.
Meclis giriş kapısında, her birimiz kimliklerimizi polise verip ziyaretçi olarak, yani ‘usüle’ uygun olarak içeri alındık. İki arkadaşımızın yanında kimlikleri yoktu. Onlar polisin yanında içerde, biz ise dışarıda bekletildik. Polise verilen talimatla bekletilmeye devam edildik. Başbakanın makam aracına hızla binip uzaklaşmasıyla ise bekletilmemizin amacını anlamış olduk ve anayasal hakkımızı kullanarak oturumu izlemek üzere içeriye girmeye çalıştık. Ancak polis engeliyle karşılaştık ve içeri alınmadık.
Sayın Sarı, bizlere yapılan anti- demokratik bir uygulamadır. Böyle bir uygulamayla ileri demokrasi mi hedeflenmiştir?
Anayasal hakkımızı kullanmamız engellenmiştir, bu bir suçtur. Bunu, 17 Ekim 2015 tarihinde bir gazeteye yaptığınız açıklamada, gerçek olmayan ‘kimlik ibraz etmeden koşarak girenler oldu’ ifadesiyle, bizleri suçlayarak aklayamazsınız.
Bu talihsiz açıklamanızı esefle karşılıyor bundan sonraki açıklamalarınızın gerçeği yansıtacağını ümit ediyoruz.

Saygılarımızla