Maliye Bakanını Masaya Oturtma Eylemi

0
150

Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen), Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ile birlikte sendikamız 18 Aralık Perşembe günü Maliye Bakanlığına protokol görüşmesi yapılması talebiyle Maliye Bakanlığı önüne masa ve sandalye getirerek “Geleneksel Maliye Bakanını Masaya Oturtma Eylemi” yazılı pankart açarak eylem gerçekleştirdik.

Sendikamız Başkanı Tahir Gökçebel eylemde yaptığı konuşmada, hükümeti sermaye yanında yer aldığını, hükümetin çalışanları, işsizleri ve dar gelirlileri zor durumda bırakacak uygulamalar yaptığını belirterek, maaşlarla ilgili yapılan son düzenlemeyle çalışanlara zarar verildiğini vurguladı. Çalışma hayatında ciddi sıkıntılar olduğunu, çalışanların tek diyalog masasının protokol görüşmeleri olduğunu ve bunun ortadan kaldırıldığını belirten Gökçebel, çalışma barışı için protokol görüşmelerinin şart olduğunu ifade etti.

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil Maliye Bakanlığı’nın sendikalarla bir araya gelmesinin yasal zorunluluk olduğunu söyleyerek, “Ancak Bakanlık bütçe hazırlandıktan sonra sendikaları masaya çağırıyor” diye konuştu.Çalışanların ciddi sorunları olduğunu ancak bu sorunların çözülmesi için hükümetin çalışma yapmadığını vurgulayan Elcil, maaşlar arasında adaletsizlik olduğunu anlattı. Maliye Bakanı Zeren Mungan’ın bütçeye yaptığı yardımlar nedeniyle Türkiye’ye 7 milyar TL’den fazla borçlu olunduğu açıklamasına da değinen Elcil, İncirlik Üssü’ne ödenen para göz önüne alındığında Türkiye’nin KKTC’ye 6,7 milyar dolar borcu olduğunu belirtti.

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan, KTAMS, Kamu-Sen ve Kamu-İş adına açıklama yaptı.Hükümetlerin değiştiğini ancak yaşananların değişmediğini söyleyen Kaptan, “Çünkü hükümetlerin çalışanlara bakış açısı değişmiyor. Ben yaptım oldu mantığı değişmiyor” diye konuştu.Hükümetin sendikalarla bütçe görüşmeleri başlamadan önce görüşmesi gerektiğini söyleyen Kaptan, yasa gereği olan protokol masasının kurulmasını istedi. Çalışanlarla ilgili kararları basından öğrenmek istemediklerini ifade eden Kaptan, hükümetin yeni maaş düzenlemesini de eleştirdi.

Eylemin ardından haberi izleyen basın mensuplarına konuyla ilgili açıklama yapan Maliye Bakanlığı Müdürü Erkan Okandan, yasa gereği protokol masasının her yıl kurulması gerektiğinin doğru olduğunu ve “yılsonuna” kadar bunun gerçekleşeceğini kaydetti.