Küba ile Uluslararası Dayanışma Kampanyası Gerçekleştirildi

0
121

26 Temmuz 2017, Küba halkı için sembolik bir tarihte, Dünya Sendikalar Federasyonu – WFTU, Küba elçiliklerinde Küba ile Uluslararası Dayanışmayı Teşvik Kampanyası çerçevesinde çeşitli etkinlikler düzenledi.

Dünya çapında 126 ülkedeki WFTU üyesi ve yoldaşları Küba’ya karşı gerçekleştirilen suç ablukasının sona ermesi ve Guantanamo topraklarının Küba halkına derhal geri iadesi için Küba halkının mücadelesini selamlamaktadır!

Dünyanın dört bir yanındaki Küba elçiliklerinde WFTU üyeleri ziyaret ve etkinlikler gerçekleştirerek Küba halkıyla dayanışmasını göstermiştir. WFTU üyesi Kıbrıs sendikaları KTOEÖS, KTÖS, KTAMS, DEV-İŞ, BES, KOOP-SEN, DAÜ-SEN ve PEO olarak 26 Temmuz 2017 tarihinde Kıbrıs Küba Elçisine ziyaret gerçekleştirerek ortak dayanışma mektubumuzu teslim ettik.

 

Küba Halkıyla Dayanışma Mesajı

Dünya Sendikalar Federasyonu (DSF) 26 Temmuz gününü ABD ve müttefiklerinin on yıllardır dayattıkları ekonomik ambargoya karşı bütün dünyada emekçilerin Küba halkıyla dayanışmalarını ifade etme günü olarak ilan etmiştir.

DSF’nin çağrısında yanıt veren Kıbrıs’taki DSF üyesi sendikalar (PEO, DEV-İŞ, KTAMS, KTÖS, KTOEÖS, BES, KOOP-SEN, DAÜ-SEN) Kıbrıslırum-Kıbrıslıtürk, Kıbrıs’ın emekçilerinin Küba işçi sınıfıyla ve halkıyla sınıfsal dayanışmasını dile getirmekte ve aşağıdakileri kaydetmektedirler:

Ambargo ve emperyalist tahriklerin yol açtığı tüm zorluklara rağmen, Küba halkı adalet, barış ve sosyalizm ilkelerini temel alan bir toplumu inşa ederek mücadelesine kararlılıkla devam etmektedir.

Uluslararası toplumun ve BM Genel Kurulu’nun güçlü kınamasına rağmen, ABD hükümetlerinin on yıllardır Küba’ya dayattıkları ekonomik ambargo ülke ekonomisinde ve yaşam düzeyinde ciddi olumsuz etkilere ve ilaç sektörü gibi hassas alanlarda ciddi eksikliklerin yaşanmasına yol açmıştır.

ABD Başkanı Trump’ın kısa bir süre önce yaptığı beyanlar Küba halkına ve emekçilerine karşı yeni bir gerilim ve saldırı döneminin ve ülkenin içişlerine yönelik bir sabote ve müdahale teşebbüsünün başlatılacağına işaret etmektedir.

Küba’yla dayanışma içerisinde olan dünyanın dört bir yanındaki emekçilerle ve bütün güçlerle sesimizi birleştiriyoruz ve Amerika Birleşik Devletleri hükümetinden insanlık dışı ekonomik ambargoya derhal son verilmesini, Guantanamo’nun şartsız iadesini ve Küba Devleti’nin egemenliğine saygı gösterilmesini talep ediyoruz.

Sosyalist Devrim’in düşüncelerini hedef alarak Küba’nın içişlerine çeşitli bahanelerle müdahale etme teşebbüslerini kınıyoruz. Küba halkı yabancı müdahaleler olmaksızın kendi geleceğini belirleme ve karar verme hakkına sahiptir.

Çetin koşullarda egemenliğini ve bağımsızlığını savunan ve mücadele eden diğer halklara enternasyonalist dayanışma temelinde destek ve yardım sunan Küba halkının mücadelelerini selamlıyoruz.

Bugün Küba kahramanlığıyla boyun eğmeyi reddederek kendi haklı mücadelelerini veren bütün halklar için aydınlık bir örnek olmaya devam etmektedir.

Küba ve devrimin lider şahsiyetleri Fidel, Che ve daha nice devrimci kahramanlar bütün dünyada milyonlarca emekçiye ilham vermeye, dünya halklarına umut ışığı olmaya devam etmekte ve nihai zafere kadar mücadeleye devam etmemiz için bize cesaret vermektedir.

Küba Yalnız Değildir!