DÜNYA’DA VE ADAMIZDA BARIŞ İSTENCİMİZİ GELİN BİRLİKTE HAYKIRALIM

0
81

1 EYLÜL corrected Final version 17.08.2015

Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum örgütler olarak müzakereler sürerken kritik günlerden geçildiğine işaret edilerek, sürecin başarıya ulaşabilmesi için ciddi bir toplum desteğine ihtiyaç duyulduğu vurgulanmıştır.  1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle ortak etkinlik düzenlenecektir. Tüm halkımıza ve sivil toplum örgütlerine bu etkinliklere katılması çağrısında bulunuyoruz.

1 Eylül Salı akşamı PEO, Dev-İş, KTAMS, KTOEÖS, KTÖS, BES, Türk-Sen ile İki Toplumlu Barış İnisiyatifi olarak düzenlenecek ortak etkinlik için saat 18.00’de Kuğulu Park’ta toplanılacak ve saat 18.30’de Dayanışma Evi’ne doğru yürüyüşe geçilecektir. Dayanışma Evi önündeki etkinlik saat 19.00’da başlayacak.

Bu yılki etkinlikler kapsamında 18 Eylül’de barış yanlısı çalışmalarıyla tanınan Türk ve Yunanlı sanatçılar Zülfü Livaneli ile Maria Faranduri sahne alacak.

28 Ağustos Cuma Lefkoşa  Ara Bölgede Dayanışma Evinde etkinliklerle ilgili bilgi vermek amacıyla basın toplantısı düzenlendi. Hazırlanan ortak metnin Türkçesi KTAMS Genel Sekreteri Güven Bengihan, Rumcası ise PEO Genel Sekreteri Pambis Kyritsis tarafından okundu.

LİVANELİ-FARANDURİ KONSERİ 18 EYLÜL’DE ÇETİNKAYA SAHASI’NDA

Bu yılki etkinlikler kapsamında barış yanlısı Türk kompozitör Zülfü Livaneli ile Yunanlı Şarkıcı ve mücadeleci Maria Faranduri sahne alacak. Konser 18 Eylül Cuma akşamı saat 18.00’de ara bölgede bulunan Çetinkaya Sahası’nda yer alacak.

“ÇÖZÜM ACİL”

Ortak açıklamada Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik aciliyet vurgulandı ve örgütlerin  BM’nin ilgili kararlarında belirtildiği şekilde iki toplumun siyasi eşitliğinin, tek egemenliğini, tek vatandaşlığının ve tek uluslararası kimliğin olacağı, iki bölgeli iki toplumlu federasyon çözümüne yönelik çabalara bağlı olduğu kaydedildi.

Adil bir çözüme olabildiğince kısa sürede ulaşmak için iki lideri bugüne kadar üzerinde anlaşmaya varılmış olan noktalar temelinde iyi niyetle çalışmaya davet eden örgütler, ortak açıklamada “İki toplumun ilerici güçlerinin ortak eylemi ve dayanışması kin ve düşmanlığa karşı güçlü bir direniş olup, şovenizmin, ırkçılığın ve neofaşizmin geliştirilmesinin önüne set çekmektedir” ifadelerine yer verdi.

Basın Bildirisinin Tam Metni

Nazi Almanya’sının 1939’da insanlığa karşı başlattığı saldırı ile Nazizm’in ve Faşizmin katlettiği milyonlarca kurbanın anısına, 1 Eylül Dünya Sendikalar Federasyonu tarafından, Sendikaların Barış için Küresel Eylem Günü olarak ilan edilmiştir. Bu gün, her ilerici ve demokrat insan açısından ülkemizde ve tüm dünyada barışın hâkim olması hedefiyle verilen mücadele günüdür.

Barış ve ülkemizin yeniden birleşmesi için mücadele, bizim için temel ve acil önceliktir, çünkü ülkemiz bölünmüş bir durumda kalmaya devam ettiği sürece, çalışanların hiç bir kazanımı kalıcı ve istikrarlı olamaz.

Kıbrıs’ın yeniden birleşmesi ve askersizleştirilmesi için; vasiler ve hamiler olmaksızın, Kıbrıs’ın tüm halkı için barış, güvenlik ve refah koşullarının yaratılması için istikrarlı ve kararlı bir biçimde mücadeleye devam ediyoruz.

Bu vesileyle, ülkemizde barış ve yeniden birleşme mücadelemizin sürdürülmesinin ve yoğunlaştırılmasının gerekliliğini vurguluyoruz.

(PΕΟ – DEV-İŞ – KTAMS – KTÖS – KTOEÖS – BES – KOOP-SEN)

Dünya Sendikalar Federasyonu üyesi sendikalar (a)