KTOEÖS Yönetim Kurulu Üyemiz Ozan Çoli, Radyo Mayıs / Mayıs TV’de Meltem Sakin’in sunduğu “Mayıs Manşet” program konuğu… Gündemimiz: Gündem Değerlendirmesi ve Eğitim

0
110

KTOEÖS Yönetim Kurulu Üyemiz Ozan Çoli, Radyo Mayıs / Mayıs TV’de Meltem Sakin’in sunduğu “Mayıs Manşet” program konuğu oldu.
ÇOLİ: “EKOMİK ANLAMDA KKTC OLARAK BİR FONKSİYONUMUZ YOK TÜRKİYE POLİTİKALARININ ESİRİYİZ”
Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası Yönetim Kurulu Üyemiz Ozan Çoli, 9 Ocak 2024 tarihinde Mayıs TV’de yayınlanan Meltem Sakin ile Mayıs Manşet programında ülkemizdeki ekonomik gidişata ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak bir fonksiyonumuz olmadığını , Türkiye politikalarının esiri olduğumuza dikkat çekti.
KTOEÖS Yönetim Kurulu Üyemiz Çoli, Türkiye Cumhuriyetinin uyguladığı mali politikalara bakıldığı zaman çok hatalı , dünyadan kopuk olduğunu söyledi. Çoli , Türkiye’nin bu son seçimden sonra bilimsel denilen Ortodoks politikalarına dönmeye çalışıldığını ama bu dönüşün bir sancısı olacağını söyledi.
“TÜRKİYE’DE UYGULANAN KENDİLERİNE MÜNHASIR MALİ POLİTİKALAR UYGULANIRKEN, ÇOK CİDDİ MEBLAĞLAR HALKIN BOYNUNA YÜKLENDİ”
KTOEÖS Yönetim Kurulu Üyemiz Ozan Çoli, son iki yılda Türkiye’de uygulanan kendilerine münhasır mali politikalar uygulanırken, çok ciddi meblağların halkın boynuna yüklendiğini ifade etti. Çoli ,2024 yılında dövizin tehlikesinden daha çok , hükümetlerin uygulayacağı acı reçetelerden korktuğunu , bunun şuanda halkın gündeminde olmadığını kaydetti.
“2024 YILINDA DÖVİZİN TEHLİKESİNDEN DAHA ÇOK , HÜKÜMETLERİN UYGULAYACAĞI ACI REÇETELERDEN KORKULMALI”
Çoli, 2024 yılında döviz, faiz sarmalının devam edeceğini belirtti. İki yıllık politika döneminde yazılan zararların bir şekilde karşılanması gerektiğini söyleyen Çoli , bu karşılamanın ekonomi bilimi anlamında karşılamanın halk tarafından olduğunu dikkat çekti. Çoli , İskandinav ülkelerinde bu tip zararların yumuşatıldığını, devletin tasarruf yaptığını, halka daha azının yansıtıldığını , günün sonunda halkında bunun bedelini ödediğini söyledi. Çoli , ülkeyi bekleyen ekonomik süreçteki kötü gidişatın 2024 belki de 2025 ilk yarısına da sarkacağını, çok acı reçete dönemi olacağını düşündüğü vurguladı.
“2024’DE UYGULANACAK ACI REÇETELER ÜLKEMİZDE ÇOK BEKLENMEDİK GELİŞMELER YAŞATACAK”
Çoli , bu acı reçetelerin ülkemizde çok beklenmedik gelişmeler yaşatacağını , ekonomik sorunların arttığı bu dönemlerde aile boşanmalarının ,kavgaların artacağını , daha çok kadınların öldürülmesi ve bu tip durumların bedelini de kadın ve çocukların ödüyor olacağının görüldüğünü söyledi.
“ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ İLE PAHALILAŞMA ARTACAK”
Çoli, ülkede şuanda kimsenin dillendirmediği bizim ülkemizde de ilk defa Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) kullanıldığını belirtti. Çoli , ülke’de şikayet konusu olan “mallar çok pahalı , araba , ev alamıyor artık insanlar ev zaten hayal oldu geçimini sağlayamıyor “ diye şikayet edilmekte olduğunu belirterek devletlerin özel tüketim vergisi koyup ülkede bu pahalılaştırmayı artacağını kaydetti.
ÇOLİ : “EURO’YA ENDEKSLİ ENFLASYON MUHASEBE SİSTEMİNE GEÇİLEBİLİR FAKAT BU EKOMOMİK SORUNLARI ÇÖZMEZ”
Çoli , CTP’nin gündeme taşıdığı Dövize endeksli muhasebe sistemine geçme konusunda yaptığı değerlendirmede , enflasyona dayalı değil, belki Euro’ya endeksli enflasyon muhasebesine , veya Euro’ya endeksli bir muhasebe sistemine geçilebileceğini söyledi. Çoli , bu geçişin olması durumunda verilerin daha sağlıklı süzülmesini ve öngörülebilir bir yapıya geçmemizi sağlayacağını , fakat bunun bizim ekonomik sorunlarımızı çözmeyeceğini vurguladı.
“EĞİTİMLE GELECEK PLANLANABİLECEK”
KTOEÖS Yönetim Kurulu Üyemiz Çoli, ikisi arasında çok farklı durumlar olduğunu, “ birinin ülkenin daha planlanabilir hale geleceğini , gelir ve giderlerinin dünya tarafından da anlaşılabilir, planlayıcılarında daha ön görülebilir bir yapıya ulaşmamızı sağlayacağını, fakat bu ülkedeki insanların refahını artırmayacağını ifade etti. Çoli, ülkedeki refahı artıracak bambaşka şeyler olması gerektiğini temelde de bunun eğitim olduğunu eğitimle geleceğin planlanabileceğini söyledi.