İngiliz Okulu’nda Örgütlü Personel Sendikası ESSA’nın Eylemini Destekliyoruz

0
168

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (DEV-İŞ) ve Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) olarak Lefkoşa’nın güneyindeki İngiliz Okulu’nda örgütlü Personel Sendikası ESSA’nın 25 Temmuz 2022, Pazartesi günü düzenleyeceği eyleme destek belirttik.


Ortak basın açıklaması KTÖS Genel Sekreteri Burak Maviş tarafından hazırlandı:

Maviş, “DEV-İŞ, KTÖS ve KTOEÖS, güney Lefkoşa İngiliz Okulu’nda örgütlü Personel Sendikası (ESSA) Başkanı ve yöneticilerine yönelik yürütülen disiplin kovuşturmasının ileriye taşınarak üç kadın sendikacının işten atılmaları kararının üretilmesini şiddetle kınadıklarını belirtti.

Maviş Toplu İş Sözleşmesi’ne, İLO kurallarına, Avrupa Birliği Sözleşmesi ve ilkelerine aykırı olarak örgütlenme hakkını ortadan kaldıracak, öğretmenleri düşünceleri yüzünden cezalandıracak bu adımın okul yönetimi açısından utanç olduğunu ifade ederek, okulun kapalı olduğu bir dönemde konunun ileriye taşınmasının adaletsiz olduğunu söyledi.

“Eyleme destek veriyoruz”

Okul Yönetim Kurulu’nu atayan Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’den 29 Haziran günü yazılı randevu talebinde bulunduklarını, 14 Temmuz’da randevu taleplerini hatırlattıklarını, fakat sendikalara olumlu veya olumsuz geri dönüt verilmediğini ifade ederek, sorunun çözümü ile ilgili tüm sendikaların oluşturacağı uzlaşı yolunun görmezden gelindiğini belirtti.

Maviş, ESSA’nın sendikal faaliyette bulunma hakkına, örgütlenme hakkına saygı duyulması gerektiğini belirterek, başkan dahil üç kadın sendikacının işten atılması için üretilen kararın durdurulması gerektiğini söyledi ve ESSA’nın düzenleyeceği eyleme destek verileceğini belirtti.