İltica Bir İnsan Hakkıdır

0
129

20 Haziran Dünya Mülteciler Günü, zulüm, çatışma ve şiddet tehdidi altında evlerini terk etmeye zorlanan kadın, erkek ve çocukların cesaretini, gücünü ve kararlılığını onurlandırmaya adanmıştır.

Dünyanın birçok yerinde savaş, çatışma ve zulüm sürmekte ve milyonlarca insan katledilmekte, işkence görmekte, haksız tutuklamalara ve insanlık dışı muameleye maruz kalıyor. Dünyada zulüm devam ettikçe, insanlar da hayatlarını korumak ve onurlu bir yaşam sürebilmek adına, ülkelerini terk etmeye zorlanıyor. Kimse mülteci olmayı seçmiyor.

Kıbrıs’ın kuzeyinde de iç hukukun parçası olan “Mültecilerin Statüsüne İlişkin 1951 Cenevre Sözleşmesi”nin 63. yıl dönümü olan 2014 yılında, coğrafyamızda sığınma hakkı hala daha etkin bir şekilde korunmamaktadır.

Mülteci Hakları Derneği’nin kuruluşundan bu yana, her ne kadar konuya ilişkin yetkililerin yaklaşımı bir nebze değişmiş ve bazı hususlara ilişkin iş birliği zemini yaratılmış olsa da hakkın gerekleri tam anlamıyla yerine getirilmemekte ve  ihlaller sürmektedir. Hala daha mültecilerin zulüm görecekleri yerlere sınır dışı riski ile karşı karşıya kalabilmekteyiz. Hala daha mültecilerin ülkeye güvenli girişlerine izin verilmemekte ve ülkeye düzensiz girmeye zorlanmaktadırlar. Ülkeye düzensiz girmeye çalışan mülteciler, insan kaçakçıları tarafından sömürülmekte ve hayatları riske atılmaktadır. 2012 yılında Karpaz açıklarında batan teknede hayatlarını kaybeden ikisi çocuk 7 kişi bu gerçeğin en acı göstergesidir. Tüm bunların yanı sıra, hala daha mülteciler suçluymuş gibi tutuklanıp, yargılanmakta ve hapsedilmektedirler.

Bu bağlamda, aşağıda imzası olan örgütler, sığınmacı ve mültecilerin güvenli bir şekilde ülkeye girişlerinin sağlanması, suçlu muamelesi görmemeleri ve özgürlüklerinin kısıtlanmaması için gerekli yasal ve idari düzenlemelerin ivedilikle yapılmasını talep eder.

 

Daü-Sen, Evrensel Hasta Hakları Derneği, Feminist Atölye, Göç Kimlik ve Hak Çalışmaları Merkezi, Kıbrıs Türk Anme Memurları Sendikası, Kıbrıs Türk Fransız Kültür Derneği, Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası, Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası, Kıbrıs Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği, Kıbrıslı Türk İnsan Hakları Vakfı, Kuir Kıbrıs, Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı, Mülteci Hakları Derneği, Sosyal Riskleri Önleme Vakfı, Toplumsal Cinsiyet ve Azınlık Enstitüsü, Türk-Sen