İki Toplumlu Öğretmenler Platformundan Kıbrıs’ın güneyinde Okul Ziyaretleri Gerçekleştirildi

0
722

İki Toplumlu Öğretmenler Platformu’na bağlı eğitim sendikalarına üye öğretmenlerin geleneksel olarak gerçekleştirdiği ve Ocak ayının ilk günlerinde kuzeyde bir lise ve okulöncesi merkezine yapılan ziyaretlere 5 Şubat 2019 günü Lefkoşa’da Lakatamia bölgesinde bir ortaokul ve bir lise ziyaretiyle devam edildi.

Kıbrıs’ın kuzeyinden güneyine geçen Kıbrıslı Türk öğretmenlerle birlikte platform üyesi Kıbrıslı Rum öğretmenler güneydeki iki okulu ziyaret etti. Her iki okulun platform üyesi müdürleri ziyarette yaptıkları konuşmalarda uzun yıllardan beri yapılan işbirliğinin çözüm ve barışa katkısına değindiler. KTOEÖS Başkanı Selma Eylem ve KTÖS Başkanı Emel Tel yaptıkları konuşmalarda karşılıklı ziyaretlerin iki toplumun yakınlaşması ve barış kültürü oluşturulmasında önemli olduğunu, bunun öğrencilerimiz, geleceğimiz açısından öneminden ve bunu sağlamada eğitimin ve öğretmenlerin rolünden bahsettiler.

Ayrıca ülkemizde birleşik, federal Kıbrıs’a ulaşmada BM’nin Sayın Lute’yi görevlendirmesiyle ortaya koyduğu çabanın desteklenmesinin önemine vurgu yapılarak liderlerin bu süreci iyi değerlendirip, zaman kaybetmeden masaya oturmaları ve Guterres çerçevesinde bir anlaşmayla sonuçlandırmaları gerekliliğine değinildi.

Saygılarımızla.

 

Selma EYLEM

KTOEÖS Başkanı

İki Toplumlu Öğretmenler Platformu (a.)