20 Temmuz Fen Lisesi’nde Öğretmen Eksikliği Eylemi

0
515

29 Şubat 2016 tarihinde 20 Temmuz Fen Lisesi’nde beden eğitimi öğretmeni eksikliği nedeniyle okul aile birliği, öğrenci ve öğretmenlerimizle eylem gerçekleştirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Şubat 2015’te emekli olan iki kadın beden eğitimi öğretmeni yerine atama yapmadığı, öğrencilerin yaklaşık bir yıldır beden eğitimi dersi görmediğinden ders notu alamadığı, bunun da fiziksel gelişimleri ve not ortalamalarına olumsuz yansıdığı ifade edildi.

Öğrenciler okulda düzenlenen eylem sırasında, “eğitim hakkımızı istiyoruz”, “özel okul yoksa öğretmen de yok, anneciğim, babacığım bak karneme beden eğitimi yok”, “yeter ne zaman” gibi sloganlar içeren pankartlar açtı.

Eylemde, Okul Müdürü Fatin Zorlu Ramiz, Okul Aile Birliği Başkanı Halil Sedat Dağoğlu, KTOEÖS Genel Sekreterimiz Vedat Tek ve okul öğrencilerinden Meryem Kaçar konuşma yaptı.

RAMİZ: “ÖĞRENCİLERE KAYIP OLARAK YANSIYACAK”

20 Temmuz Fen Lisesi Müdürü Fatin Zorlu Ramiz, 2015 yılında okulda görev yapan iki kadın beden eğitimi öğretmeninin emekli olduğunu, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan okula yeni atama yapılmasını talep ettiklerini ancak bugün hâlâ atama yapılmadığını belirtti.

Okulda 12 sınıfın beden eğitimi derslerinin boş geçtiğini söyleyen Ramiz, bu öğrencilerin karnelerine beden eğitimi dersi notunun işlenmeyeceğini, bunun da öğrencilere kayıp olarak yansıyacağını kaydetti.

Ramiz, “Bakanlığa her talebimizde Maliye Bakanlığı’nda imzada olduğu yanıtını alıyoruz. Öğrencilerin hem notu hem de zamanı çalınıyor” dedi.

DAĞOĞLU: “ÇOCUKLAR SPOR YAPMALI”

20 Temmuz Fen Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı Halil Sedat Dağoğlu, velilerin durumdan çok şikayetçi olduğunu, çocukların spor yapması gerektiğini ancak öğretmen eksikliği nedeniyle yapamadıklarını söyledi.

Öğrencilerin beden eğitimi dersinden not alamamasının gelecekte sorun yaratacağını dile getiren Dağoğlu, 13 aydan beri atama yapılmadığını, yetkililerin verdikleri sözü tutmadıklarını ifade etti.

TEK: “FİZİKSEL GELİŞİMİ AÇISINDAN SIKINTI YARATIYOR”

KTOEÖS Genel Sekreterimiz Vedat Tek, okulda emekli olan kadın beden eğitimi öğretmenleri yerine henüz atama yapılmadığını, ihtiyaç belli olmasına rağmen gereken tedbirlerin alınmadığını belirtti.

Milli Eğitim Bakanı’nın “öğretmen eksikliği yok ama yaratılıyor” şeklinde basına açıklama yaptığını söyleyen Tek, bakanı eleştirerek, eksikliği kimin yarattığını sordu.

Ülke genelinde 7-8 öğretmen eksikliği yanında müdür ve müdür yardımcısı eksikliği de yaşandığını dile getiren Tek, okulların açılmasının üzerinden uzun zaman geçmesine rağmen eksikliklerin giderilmediğini kaydetti.

20 Temmuz Fen Lisesi’nde üç dönemdir beden eğitimi dersi yapamayan öğrenciler bulunduğuna işaret eden Tek, öğrencilerin fiziksel gelişimi açısından bu durumun sıkıntı oluşturduğunu belirtti.

Tek, “Çarşambaya kadar çözülmezse bunun sorumlusu Milli Eğitim Bakanlığı olacak” dedi.

“SINAV TÜZÜĞÜ DEĞİŞMELİ”

Okullarda Sınıf Geçme Sınav Tüzüğü ile ilgili de sorunlar yaşandığını söyleyen Tek, “Tüzük değişti, okullarda kaos yaşanıyor. Bazı okullar ders yapamaz duruma geldi” diye konuştu.

Tek, tüzüğün değiştirilmesi gerektiğini vurguladı.

KAÇAR: “NOT ORTALAMAMIZI OLUMSUZ ETKİLEYECEK”

20 Temmuz Fen Lisesi öğrencilerinden Meryem Kaçar ise, okula kadın beden eğitimi öğretmeni atanmadığını, bu durumun gelecekte not ortalamalarına olumsuz yansıyacağını, girecekleri sınavlarda geri düşmelerine yol açacağını belirtti.

En kısa sürede öğretmen atanması gerektiğini söyleyen Kaçar, “Bu durum bizi zora sokacak ve olumsuz etkileyecek, sorunun çözülmesini istiyoruz” dedi.

 

Sendikamızın Basın Bildirisi

Bilimsel, demokratik, laik, parasız, her çocuğa eşit fırsat tanıyan kamusal ve nitelikli bir eğitim için yılmadan mücadelemize devam edeceğiz. Devlet okullarının güçlendirilmesi, gözbebeğimiz olan öğrencilerimizin desteklenmesi, velilerimize rehber olunması ve kamusal nitelikli eğitimin vazgeçilmezi olan öğretmenlerimize değer verilmesi ile geleceğimizin kurtulacağını biliyoruz.

Her geçen gün siyasilerin bin bir gerekçelerle halkın çocuklarının gittiği devlet okulları ve kamusal hizmet veren öğretmenler üzerinde oynadığı oyun hem çocuklarımızı, hem öğretmenlerimizi harcamakta, velilerimizi ise çaresizliklere, belirsizliklere  itmekte, geleceğimizi karanlık yapmaktadır. Bu kaderin!!! Değişmesi için uğraşıyoruz.

Bütün çabamıza, mücadelemize rağmen her  eğitim yılına okullarımızın; hademe, sekreter,  atölye şefi, bölüm şefi, öğretmen, müdür gibi temel kadro eksiklikleri, sıfır bütçe  ve   kaosla başlaması rastlantı değil, eğitim bakanı ve hükümetinin tercihidir. Eksiklikler ve eğitime siyasetin sürekli müdahalesi, okullarımızı sorun yumağı haline getirmiştir.  Siyasi rant uğruna atılan adımlar bu gün adaleti, eğitimi, öğretmenlik mesleğini yok etme noktasına getirmiştir. Yaratılan sistemsizlik, rüşvet, torpil, Bakanlar Kurulu’nun eğitime sürekli müdahalesi okullarda çok büyük kaos ve sorunlar yaratmaktadır.

Okulların açıldığı günden beri yoğun bir tempo ile Eğitimde eksikleri, sorunları gidermek için okul idareleri, öğretmenler, sendika, velilerimiz çalışmaktadır. Eğitim bakanımız ise okulları gezmekte, bakmakta ama eksiklikleri görmemektedir. Şura kararları, yapılan öneriler, toplantılarda eğitimde kaosu durdurmanın formülleri belirlenmesine rağmen olumlu icraat maalesef yapılamamaktadır. Sürekli öğretmen ve sendikası hedef yapılarak, kamu oyunu yanıltılmakta ve asıl sorumlu gizlenmeye çalışılmaktadır.  Tek yanlı ve yanlış beyanatlarla, rakamlarla oynanarak eğitimde sıkıntı, eksik olmadığı ispatlanmaya çalışılmaktadır. Bütçesi sıfır olan, yardım alacağı merci bulamayan okul idareleri, Göç yasasına mahkum edilen, yasal hakları gasp edilen öğretmenler bütün olumsuzluklara ve onca yüke rağmen özveriyle uğraşmakta buna rağmen suçlu yapılmaya çalışılmaktadır. Her geçen gün okullarımızda eğitim bakanlığı eliyle  çalışma koşulları bozulmakta, eğitim faaliyetlerinin koşulları zorlaştırılmaktadır.

Sn. Kemal Dürüst Türkiye’de en iyi bakan ödülünü niye aldı bilmiyoruz fakat Eğitim Bakanlığı’na onlarca metre uzaklıktaki Lefkoşa Türk Lisesinde ve tüm okullarımızda sınıf geçme sınav tüzüğünün, bakanlar kurulu kararı ile değiştirilmesinden sonra yaşanan sorunları biliyoruz. Eğitim Bakanlığının hemen yanında  yer alan 20 Temmuz Fen Lisesinde ders yılı başından beden eğitimi (kadın) öğretmeninin eksik olduğunu biliyoruz. Buradaki ve diğer eksik öğretmenlerin tamamlanmaması durumunda öğrencilerimizin notlarının oluşmayacağını ve diploma ortalamalarının çıkamayacağı için mağdur olacaklarını biliyoruz.

 

    Tahir GÖKÇEBEL

       Başkan
Yönetim Kurulu a