İki Toplumlu “Kamusal ve Nitelikli Eğitim” Konferansı ve Çalışma Atölyesi Gerçekleşiyor

0
194

Kıbrıs’taki tüm Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk Eğitim Sendikaları olarak 15 – 16 Mayıs 2018 tarihlerinde Ledra Palas Ara Bölgede 2. Toplumlu Eğitim Konferansı ve Çalışma Atölyesi düzenliyoruz.

Konferansın temel konusu olan “Kamusal ve Nitelikli Eğitim” çerçevesinde, Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk öğretmenler, iki belirli konuda deneyimlerini ve görüşlerini tartışmak ve paylaşmak için büyük bir fırsata sahip olacaklardır:

  1. Okullarda Taciz ve Şiddetin Önlenmesi ve Azaltılması
  2. Yabancı Çocukların Eğitimi ve Oryantasyonu

Konferansta, sendikalarımızın uluslararası alanda örgütlü olduğu Avrupa Eğitim Sendikaları Eğitim Komitesi – ETUCE Avrupa Eğitim Direktörü Susan Flocken’in aramızda bulunmasının ve ayrıca konferansın açılışını gerçekleştirecek olmasının mutluluğunu ve onurunu yaşayacağız. Sayın Susan Flocken’e hem konferansta bizimle olmasından hem de ETUCE’nin, gerçekleştireceğimiz iki toplumlu konferans için sağladığı finansmandan dolayı içten teşekkürlerimizi ve minnettarlığımızı ifade etmek isteriz.

Kıbrıs’taki tüm Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk Eğitim Sendikaları öğretmenleri olarak, Kıbrıs’ın tüm toplumuna ve güzel adamızın vatandaşlarına bir kez daha, daha iyi bir gelecek için, bizler için, çocuklarımız ve gelecek nesiller için, ülkemizin yeniden birleşmesine yönelik verilen çabaları desteklemek amacıyla uzlaşma kültürünü geliştirebileceğimize gerçekten inandığımızı belirtmek isteriz.

Tartışmasız, öğretmenler olarak, pozitif bir atmosfer, barış kültürü, karşılıklı saygı, eşitlik, işbirliği ve karşılıklı anlayışı geliştirmeliyiz. Tüm bu unsurlar, uzun vadede faydalı olabilecek ve yeniden birleşme çabalarını kolaylaştırarak Kıbrıs’taki bütün vatandaşların ülkemizde özgürce yaşayabilecekleri temel koşulları oluşturacaktır.

Kıbrıs’taki Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk Eğitim Sendikaları, özellikle son yıllarda, aralarında daha etkili bir işbirliği geliştirme konusunda başarılı olmuştur. Bu işbirliği geliştirilmekte ve karşılıklı saygı ve anlayışla dürüstçe yürütülmektedir.

Yukarıda belirtilen ortak İki Toplumlu Eğitim Konferansı, diğer etkinliklerin yanı sıra, tüm Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk Eğitim Sendikaları arasındaki bu mükemmel işbirliğinin somut bir kanıtıdır.

Bu basın toplantısını sona erdirirken, Kıbrıs Sorunu’nda adil bir çözüme ulaşma isteğimizi bir kez daha belirtir ve Eğitim’in çözüme artan katkısının iki toplum arasında daha fazla standardizasyon ve uyumlaşmaya katkı yapabileceğine de işaret ederiz.

 

KTOEÖS, OELMEK, KTÖS, POED, DAÜ-SEN, OLTEK

Program için linke tıklayabilirsiniz:

15-16 Mayıs 2018 Konferans ve Workshop Programı


As Greek/Cypriot and Turkish/Cypriot Educational Trade Unions in Cyprus, we will be organizing the 2nd Bi-communal Educational Conference and Workshop which will be held at Ledra Palas Buffer Zone Nicosia, on the 15th and 16th of May 2018.

The main theme of the Conference is “Public and Quality Education” and in this framework Greek/Cypriot and Turkish/Cypriot teachers will have the great opportunity to discuss and exchange experiences and views on two specialized issues:

  1. Preventing and Mitigating Harassment and Violence in Schools.
  2. Teaching Foreign Children & Orientation.

At the conference we will have the joy and the honor to have with us and also to address the opening of the conference, the European Director of ETUCE Mrs Susan Flocken (European Trade Union Committee for Education) the international Education Organization which our unions are member of. We would like to express our sincere thank and appreciation to Mrs Susan Flocken both for her presence and for the noble financing from ETUCE of the above Bi-communal conference.

All the Greek/Cypriot and Turkish/Cypriot Educational Trade Unions in Cyprus are sending once again, to the whole society of Cyprus and to the citizens of our beautiful island, the message that as teachers we strongly believe that we can develop a culture of reconciliation in order to support the efforts to reunite our country for a better future, for us, for our children and for the generations to come.

Indisputably, as teachers we can and we must cultivate a positive climate, a culture of peace, mutual respect, equity, cooperation and mutual understanding. All of these elements are nothing less than the essential conditions which in the long term can beneficially impact and can facilitate the big effort of the reunification of Cyprus, where all the legal citizens can live freely, at liberty in our country.

The Educational Trade unions in Cyprus, Greek/Cypriot and Turkish/Cypriot, have brilliantly succeeded, especially the last years, to develop further cooperation between them. This cooperation is being nurtured and it has been honestly ruled by mutual respect and understanding.

The above joint Bi-communal Educational Conference is another concrete proof, among other things, of this excellent cooperation between all the Greek/Cypriot and Turkish/Cypriot Educational Unions.

Concluding this press conference, we mention once more, our willing to arrive at a fair solution to the Cyprus’ Issue and also point out that the increasing involvement of Education in the solution, can definitely lead to greater standardization and harmonization between the two communities.

 

KTOEÖS, OELMEK, KTÖS, POED, DAÜ-SEN, OLTEK

 

Please open the link for the program:

15 and 16 May 2018 Conference Program