Faturayı Öğretmene ve Eğitime Kesemezsiniz!

0
81

 

Eğitimden, öğretmenden tasarruf olmaz. Kriz bahane edilerek fatura sadece halka ödetilemez. Müşavirlere, Şirketlere, Vergi Kaçıranlara, Gazinolara, Kayıt dışılığa, peşkeşe, ihtiyaç olmayan alanlara, torpillilere isteyince kaynak bulan, kaynak aktaran CTP-DP hükümeti devlet okullarını yok sayamaz. Öğretmen hakları budanarak, nitelikli, parasız ve kamusal eğitim hizmeti yok edilemez. Hangi gerekçe ile olursa olsun Öğretmenlerin, çocukların, velilerin haklarının gasp edilmesi kabul edilemez.

Zam yaparak ve hakları gasp ederek fakirlik sınırı altında itilen geniş kesimleri ezen bu hükümet bir yandan istediği kesimlere hovardaca para aktarmaya devam etmektedir. Oysa açlık sınırı altına itilen öğretmenlerden, kamusal eğitimden, sağlıktan, burslardan, maaşlardan, asgari ücretten KRİZ VAR bahanesiyle sürekli kesinti yapmaktadır.

Göç Yasasının kaldıracağım diye gelen CTP-DP Hükümeti tam bir ikiyüzlü politikacı profili çizmektedir. Çalışanları bölmüş,  açlığa mahkûm etmiştir. Öğretmen adaylarını işsizliğe iterken, okulları öğretmensiz bırakmıştır.  2011’den sonra mesleğe başlayan öğretmenlere tam bir JENOSİT uygulanmaktadır. Açlık sınırındaki bu öğretmenlere, savcılık görüşü farklı olmasına rağmen hazırlık ödeneği bile ödenmemiştir. Sosyal devletten vazgeçilmiş devlet okulları sefalete itilmiştir. Çocuklarımız müdürsüz, muavinsiz, atölye ve bölüm şefsiz, hademesiz, sekretersiz devlet okullarına mahkûm edilmiştir.

Girne’nin merkezinde yer alan ve kuzey Kıbrıs’ın en kalabalık Lisesi (852 öğrenci) olan Anafartalar Lisesinde birçok okuldaki gibi aylardır, muavin, öğretmen, hademe, sekreter, bekçi eksiklikleri ile eğitime devam edilmektedir.

Hükümet uyarılarımıza, eylemlerimize rağmen başını kuma sokmuştur. KTOEÖS olarak bu duyarsızlığa seyirci kalmayacağız.

26.2.2014 Çarşamba saat:10.30-13.00 arası Anafartalar Lisesi ve 2011 sonrası Mesleğe başlayan öğretmenlerimizle GREV yaptık. Aynı zamanda saat:12.00’de Hükümeti protesto etmek için Maliye Bakanlığı önüne yürüdük. 

Devlet okullarını, öğretmenlerini gözden çıkaran CTP-DP hükümetinin sorumsuzluğa devam etmelerine müsaade etmeyeceğiz.

 

Tahir GÖKÇEBEL

Başkan

Yönetim Kurulu (a)

 

[iframe width=”420″ height=”315″ src=”//www.youtube.com/embed/sXFJOx_deZE” frameborder=”0″ allowfullscreen]