ETUCE Yönetim Kurulunda Kıbrıs Temsilciliğine KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel Seçildi

0
142

5-8 Aralık 2016 tarihlerinde Sırbistan’ın başkenti Belgrat şehrinde 4 yılda bir gerçekleşen sendikamızın uluslar arası alanda örgütlü olduğu Eğitim Enternasyonali’nin Avrupa Bölgesi Yapısı olan ETUCE – Avrupa Sendikaları Eğitim Komitesi 2016 Bölgesel Konferansı “Nitelikli Eğitimin Sağlanmasında Güçlü Eğitim Sendikaları” temasıyla gerçekleşti. Konferansa 48 Avrupa ülkesinden 131 eğitim sendikasını temsil eden 320 delege ve gözlemci katıldı.

etuce-3

Konferansın açılışında Eğitim Enternasyonali Başkanı Susan Hopgood,  Genel Sekreteri Fred Van Leeuwen, Sırbistan Eğitim Bakanı Mladen Sarcevic, Avrupa Komisyonu Eğitim ve Kültür Sorumlusu Tibor Navracsics katılarak konuşma gerçekleştirdiler.

ETUCE Yönetim Komitesinde Ülke Temsilciliği görevine tüm Kıbrıs adına, 6 Kıbrıslı Eğitim Sendikasını temsilen Sendika Başkanımız Tahir Gökçebel atandı. 2016-2018 dönemi boyunca ETUCE Yönetim Komitesi Kıbrıs temsiliyeti ve ETUCE üyesi 6 Öğretmen Sendikası olan KTOEÖS, KTÖS, DAÜSEN, OELMEK, POED, OLTEK tarafından işbirliği ve diyalogların devamı için ortak aday olarak Başkanımız Tahir Gökçebel önerilmiş ve seçilmiştir.

Konferansta 2016-2020 dönemi için ETUCE Başkanlığına yeniden Christine Blower seçilirken, yeni ETUCE Avrupa Direktörü Susan Flocken olmuştur.

Avrupa çapında 11 milyon öğretmen ve eğitim çalışanını temsilen eden ETUCE, konferansta Nitelikli Eğitimin Sağlanmasında Güçlü Eğitim Sendikalarının önemine vurgu yaparak eğitim alanında birçok önergeyi delegelerin onayına sundu.

etuce-1

ETUCE Konferansında sunulan ve onaylanan önergeler;

 • Eğitim Sendikalarını Güçlendirmeye İlişkin Karar: Nitelikli Eğitimi Geliştirmenin Anahtarı
 • Hızlı Değiştiren Dünyada Eğitim ve Öğretim Sendikalarındaki Eşitliklerin Güçlendirilmesine İlişkin Ortak Önerge
 • Avrupa’daki Mülteci Durumuyla ilgili Eğitim Sendikalarının Önergesi: Eğitimin Entegrasyon ve Dahil Olmanın Anahtarı Olarak Geliştirilmesi
 • Yükseköğretimde Statünün Geliştirilmesi ve Yüksek Öğretimin Tanınması Hakkında Önerge
 • Türkiye’de Durum Üzerine Önerge
 • Avrupa Okullarında Sosyal Diyalog ve Toplu Sözleşme üzerine Önerge
 • Zihinsel Sağlık ve Refah üzerine Önerge
 • Eğitimin Özelleştirilmesi ve Ticarileştirilmesine Karşı Önerge
 • Öğretmenlerin Mesleki Statüsü üzerine Önerge
 • Mülteciler ve Yerinden Edilmiş Çocuklara Dair Önerge
 • Eğitim Personelinin Yenilenmesi ve Diğer Eğitim Profesyonelleri ile Çalışılarak, Eğitim Sisteminde Kalitenin Garantilendirilmesi üzerine Önerge
 • Erken Çocukluk Eğitiminin Savunuculuğu Konusunda Önerge
 • Demokrasi için Eğitim üzerine Önerge

etuce-4

Sendikamız “Eğitimin Özelleştirilmesi ve Ticarileştirilmesine Karşı Önerge”yi desteklediğini belirterek bu konuda ülkemizdeki kamusal eğitime yapılan saldırılar ve eğitimin ticarileştirilmesine karşı verilen mücadele hakkında konferansta konuşma gerçekleştirdi. Diğer yandan Eğitim-Sen Başkanı Kamuran Karaca Konferansa canlı bağlanarak Türkiye’de akademisyenlere ve sendika üyelerine yönelik yapılan tutuklanma ve görevden uzaklaştırmalar hakkında bilgilendirme sağladı ve ETUCE’nin başlattığı yardım fonu ve ülkelerin dayanışma ve desteği için teşekkür etti. Konuşmanın ardından konferansa katılan yaklaşık 320 delege Eğitim-Sen’in haklı mücadelesini ayakta alkışlayarak bir kez daha uluslar arası alanda Eğitim-Sen’in yalnız olmadığı vurgulandı.

 

Saygılarımızla,

 

 

 

Tahir GÖKÇEBEL

Başkan

Yönetim Kurulu (a.)