DÜNYA IRKÇILIĞA KARŞI EYLEM GÜNÜ

0
191

AŞIRI SAĞA, FAŞİZME VE IRKÇILIĞA KARŞI MÜCADELE ÇAĞRISI YAPILDI

Aşırı Sağa, Faşizme ve Irkçılığa Karşı İttifak, 21 Mart Uluslararası Irkçılığa Karşı Mücadele Günü onuruna 20 Mart Çarşamba günü saat 17.00’te Güney Lefkoşa’nın Solomu Meydanı’nda toplanıp etkinliğin gerçekleştirileceği Faneromeni Meydanı’na yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyüş ve etkinliğe Başkanımız Selma Eylem katılımıyla destek vererek, Genel Sekreterimiz Tahir Gökçebel konuşma yaptı. 

Bildiri metni:

Göçmenler ve mülteciler dahil, tüm topluma katılım için açık çağrıda bulunuldu.  Dünyanın dört bir yanında ırkçılığa karşı mitingler ve yürüyüşler düzenleyen binlerce insanla sesimizi birleştirmek için bir aradaydık. Yerel düzeyde, Avrupa düzeyinde ve uluslararası düzeyde insanları yerli ve yabancı olarak bölüp ayıran, insanlık düşmanı ideolojik saplantılara ve etik duruşu olmayan politikalara karşı mücadele etme kararlılığımızı bir kes daha ilan ediyoruz.

Bu yıl Irkçılığa Karşı Eylem Günü’nde tüm insanlık İsrail’in Filistin halkına karşı uyguladığı akıl almaz bir soykırımla, binlerce Filistinlinin öldürülmesiyle karşı karşıya bulunuyor. Gazze Şeridi’ndeki kökten yıkımla ve orada hayatta kalma mücadelesi veren insanlara dayatılan açlık, susuzluk ve sağlık hizmetlerinden yoksunlukla karşı karşıya bulunuyor. İşlenmeye devam eden bu korkunç suçun ve Filistinlilerin onlarca yıldır yaşadıkları topraklarından koparılmasının temelinde ırkçılık yatıyor.

Kıbrıs’ta son yıllarda ırkçı saldırılar giderek daha da artıyor. Bunlar sadece cezasız bırakılmakla kalmıyor, aynı zamanda hem hükümettekilerin hem de medyanın nefret söylemleriyle ve Neonazi ELAM’la aynı rotada hareket eden veya iş birliği içerisinde olan unsurlar tarafından da teşvik ediliyor. Ayrıca mültecileri ve göçmenleri engellemek için Yeşil Hat boyunca dikenli teller, elektronik gözetleme sistemi ve silahlı sınır muhafızları koyulması, mülteci ve göçmenlerin ülkelerine geri gönderilmeleri, geri gönderilmeyen binlerce mülteci ve ilticacının gözaltı merkezlerinde insanlık dışı koşullar altında tutulması gibi kurumsal ırkçılık teşkil eden kabul edilemez hükümet politikaları ve uygulamalarıyla da bu tür saldırılar teşvik ediliyor.

Irkçı saldırıların doruk noktası Aşırı Sağa, Faşizme ve Irkçılığa Karşı İttifak’ın kurulmasına da sebep olan Hloraka’da ve Limasol’da yaşanan ırkçı pogromlar oldu. KISA ofislerine yapılan saldırı da bu ırkçı barbarlığın bir parçasıydı ve İttifak bu saldırıyı da kınadı.

İttifak çeşitli siyasi, ideolojik ve sosyal bakış açılarına ve demokratik düşünceye sahip çok sayıda örgütlü yapı, hareket ve yurttaştan oluşmaktadır. Her demokratik kuruluşu ve her demokratik yurttaşı şimdi de saflarımıza katılarak İttifak’ı güçlendirmeye çağırıyoruz.

20 Mart Çarşamba günü -kurumsal ve diğer- her türlü vahşete karşı direnmekte ve ırkçılığın, yabancı düşmanlığının, şiddetin, baskının, sömürünün ve ayrımcılığın hiçbir biçiminin olmayacağı ve barışın, demokrasinin, dayanışma ve kardeşliğin hâkim olacağı bir gelecek için mücadeleye devam etmekte kararlı olduğumuzu bir kez daha ortaya koyduk.