CTP Sendikamızı Ziyaret Etti

0
76

CTP toplumsal diyaloğu artırma adına başlattığı görüşmelere sendikamızı ziyaret ederek devam etti. CTP Genel Sekreteri Kutlay Erk ve Sivil Toplum Örgütleri Sorumlusu Ali Gulle başkanlığındaki ziyaretlerde sendika yetkilileriyle bir araya gelindi. Taraflar hükümetin icraatlarını değerlendirirken sendikaların yaşadığı sorunlar ve öneriler dinlendi. Ziyaretlerde Kıbrıs Sorunu’nda son günlerde yaşanan gelişmeler de ele alındı.

ERK: SENDİKALARIN HALKIN GÖZÜNDEKİ YERİ VE ETKİSİ FARKLIDIR 

Sendika ve sivil toplum örgütlerinin fikirlerini almak için ziyaretler başlattıklarını belirten Genel Sekreter Kutlay Erk, sivil toplum hareketlerine hep destek vermiş bir siyasi parti olduklarını söyledi. “Birlikte hareket edince nelerin başarılabileceğini gördük” diyen Erk, zaman zaman farklılaşmaların olduğunu bunun da doğal olduğunu kaydetti. Sorumluluklar arasında farklılık olmasının da doğal olduğunu ifade eden Erk, karşılıklı görüş alışverişlerinde bulunup demokrasimizi geliştirmek adına eylem birliğine gidilmesi gerektiğini belirtti. Kıbrıslı Türklerin örgütlü bir halk olmasını istediklerini kaydeden Erk, sendikaların halkın gözündeki yerinin farklı ve etkili olduğunu belirtti. Erk sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Bazıları Kuzey Kıbrıs’a ‘sendikalar cumhuriyeti’ diyor. Biz böyle olduğunu düşünmüyoruz. Ekonomik ve politik sorunları çözmeye kalkması bizim için övülecek bir tutumdur. Bu sadece siyasi partilerin başarısıyla olacak iş değildir. Bunu birlikte başarabiliriz. Bu bağlamda işbirliğimizin gelişerek devam etmesini, farklılıkları gidermeyi, ortak yanlarımızı belirleyip daha sıkı bir işbirliğine gitmeliyiz. CTP olarak öğretmen sendikalarına çok değer veriyoruz. Sendikalar demokrasi ve ekonomimizin gelişmesinde en önemli örgütlerdir.” 

“SİZİNLE BİRLİKTE MÜCADELEDEN HEP ÖVÜNÇ DUYDUK”

“Kıbrıs Sorunu’nda görüşme sürecinin önünün açıldığına inanılan bir dönemde birbirimize daha çok ihtiyacımız var” diyen Genel Sekreter Kutlay Erk, liderlerin doğru rayda kalması için süreci birlikte izlemenin ve liderlerin cesaretlendirilmesi gerektiğini kaydetti. Erk şöyle devam etti: 

“Birlikte başaracağımız çok ödevimiz var. Sizinle birlikte mücadele etmekten hep övünç duyduk.

Stratejik mal ve hizmet sağlayan alanların özelleştirilmesi konusunda duruşumuz çok nettir. Bu alanda yapılacak özelleştirmelere kesinlikle karşıyız. Eğitim ve sağlıkta da kaliteyi artırmamız gerekiyor. Sizden öğreneceğimiz ve paylaşacağımız çok şey var. Kesintisiz eğitim için öğretmenlerimizin gerekli itinayı göstereceğini umuyorum. Sosyal politikalarımızı geliştirmek ve insanımızın ihtiyacına göre politikaların oluşması için birlikte çalışmamız gerektiğine gönülden inanıyoruz.” 

 

GÖKÇEBEL: KALİTELİ DEVLET OKULLARI VE NİTELİKLİ ÖĞRETMEN İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Başkan Tahir Gökçebel de CTP ile Kıbrıs Türk toplumunun çıkarları doğrultusunda eylem birliği yapıldığını söyleyerek birçok konuda beraber hareket edildiğini kaydetti. “Tabii ki siyasi partilerden farkımız var ama ortak paydamız toplumun daha iyi yerlere gitmesidir” diyen Gökçebel, zaman zaman farklılıkların ortaya çıktığını amaçlarının asla kuru muhalefet yapmak olmadığını kaydetti. Halkın önünü açacak politikalara destek vermenin görevleri olduğunu belirten Gökçebel, Kıbrıs Sorunu ile ilgili sendikaların geçmişte de önemli roller üstlendiğini söyledi. Yine bir dönemeçten geçildiğini belirten Gökçebel, kuzeydeki sendika ve inisiyatiflerle güneydekilere bir dizi temaslar başlattıklarını ifade etti. Birkaç sendikadan biri olarak aktif rol aldıklarını vurgulayan sendika başkanı, kuzeyde iş çevrelerini ve emek örgütlerini ortak bir hareket altında toplamaya çalıştıklarını belirtti. Gökçebel şöyle devam etti: 

“Biz emek örgütüyüz ve sosyal devlette dışlanıp yok sayılan bir süreçten geçiyoruz. Emekçinin haklarını budamak için maaş ve özlük haklarını ortadan kaldıracak şekilde özelleştirmeyi bir politikaya dönüştüren birçok yasal çerçeve ile mücadele etme gibi bir sorumluluğumuz var. Emekçiler ciddi sıkıntılar yaşıyor. Öğretmen de yok edilme durumuna geldi. Sendika olarak kamusal hizmetleri nitelikli hale getirerek devlet okullarının ve öğretmenlerin nitelikli olmasını istiyor ve mücadele ediyoruz. Özellikle sol görüşte olan siyasi partilerin üstlenebileceği çok rol vardır. Şuan bunu göremiyoruz. Maalesef gelen paketlerin dayatılan politikaların bizlere biçtiği gömlek bellidir. Bu gömlek bize küçük gelmektedir. Ekonomik sıkıntı var denirken birçok kaynağın olduğu ancak bunların kullanılmadığını görüyoruz. Tasarruf adı altında emekçiye yük yükleniyor. Bu durum daha fazla devam edemez. Son yaşanan devalüasyon karşısında dayanacak gücümüz kalmamıştır. Öğretmen eksiklikleri ve ödenekleri ile ilgili sunduğumuz önerinin cevabını bekliyoruz. Ziyaretiniz için teşekkür ederim. Umarım bu ziyaretler toplumumuza faydalı olur.”

 

GULLE: TEHLİKELERE KARŞI BİRLİKTE HAREKETE EDECEĞİZ 

Sivil Toplum Örgütleri Sorumlusu Ali Gulle ise sendikalarla aralarında problem değil daima dostluk olduğunu söyleyerek başladığı konuşmasında aynı çevrelerden gelen biri olarak bu ilişkileri daha sıcak daha samimi bir yere taşımak istediklerini kaydetti. “Daha sık buralara gelip sorunları dinleyeceğiz. Sorunları partimize ve MYK’mıza aktaracağız” diyen Gulle, parti meclisinde yer alan sendikacılardan komite oluşturduğunu, bu ekibin sendikalarla çalışacağını söyledi. Sürekli ziyaretler yapılarak dirsek temasının süreceğini belirten Gulle, hükümet olmanın her şey olmadığını daha çok yolları olduğunu kaydetti. Gulle, “Derin ekonomik krizleri birlikte nasıl aşacağız, demografik yapımızı bozmak isteyenlere karşı nasıl birlikte hareket edeceğiz bunları konuşacağız. Kıbrıs Türk toplumunun toplumsal varlığının tehlikede olduğu bu dönemde sendikalarla olan ilişkilerimiz çok daha önem kazanmıştır. Bu ilişkileri geliştirerek sürdüreceğiz” dedi.