7. ULUSLARARASI KIBRIS İŞÇİ FİLMLERİ FESTİVALİ BAŞLIYOR!

0
264

LOGO1

İşçi Filmleri Festivali Organizasyon Komitesi: “Halk olarak yaşadığımız sorunlara dur demek için mücadele ederken mücadelemizi genişletecek her alanda sesimizi yükseltiyor  ve ezilenlerin mücadelelerini beyaz perdeye taşıyoruz. 7. Uluslarası Kıbrıs İşçi Filmleri Festivalinde 7 filmle buluşuyoruz”

Altı yıldır adamızın kuzey coğrafyasında düzenlenen ve bu yıl yedinci kez perdelerini açacak olan Uluslararası Kıbrıs İşçi Filmleri Festivali başlıyor. 1-11 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek film gösterimlerine Gönyeli Belediyesi ve Kıbrıs Türk Mimar ve Mühendisler Odası Birliği ev sahipliği yapacak.

Festivalin organizasyon komitesinden yapılan açıklama şöyle:

2007 yılından beri devam eden Uluslararası Kıbrıs İşçi Filmleri Festivali, bu yıl 7. kez perdelerini açmaya hazırlanıyor. Festival, sayısı her geçen yıl artan sendikaların/örgütlerin katılımıyla daha da büyümekte, güçlenmekte. Bu yıl 19 organizatör ve 2 destekleyen tarafından düzenlenen festivalde dünya halklarının ve emekçilerinin yaşamlarını ve mücadele deneyimlerini perdeye yansıyır.
1-11 Aralık tarihleri aarsıdna gerçekleşecek festivalde yapılacak olan gösterimlere Gönyeli Belediyesi Konferans Salonu  ev sahipliği yapacak. 8 Aralık akşamı gösterlecek olan “Damocracy” belgeseli için ise Kıbrıs Türk Mimar ve Mühendisler Odası Birliği lokalinde özel bir gösterim tertip edilecek.

Açılış filmi olaraksa “Yer Gök Direniş” belgeselini perdeye taşıyacak olan festivalde gösterimin ardından  İstanbul’dan konuk olarak gösterime katılacak, belgesele roportaj vermiş olan Şebnem Sönmez ve KTHY  mağduru emekçiler ile kısa bir söyleşi gerçekleştirilecek.

Festivalin kapanış gecesi de, ülkemizin en önemli değerlerinden Sanayi Holding belgeseli ile yapılacak. Holdinge emek vermiş çalışanlaral gerçekleşecek söyleişinin ardından festival son bulacak.

Festivalin bu yılki sloganı “Dur De”. Festival sizleri ülkemiz üzerinde oynanan emperyalist oyunlara, polis şiddetine, ekolojik talana, kadına yönelik şiddete, homofobiye, ırkçılığa karşı “Dur De”meye davet ediyor. Neden mi “Dur De” diyoruz, çünkü güvencesiz çalıştırılan ve külkedisi olmayan ev temizlikçisi Fatma’nın yaşadıklarına tanıklık ediyoruz. Çünkü tek meselenin birkaç ağaçtan ibaret olmadığını biliyoruz. “Dur De” diyoruz çünkü ötekileştirdiğin aslında benim çocuğum.

Festivale katılım biletsiz ve ücretsizdir. İzleyenlerin, her filmde kendinden bir şeyler bulacağı festival tüm halka açıktır. Gelin sınırları birlikte aşalım!

ORGANİZASYON KOMİTESİ:  BASIN-SEN, BES, ÇAĞ-SEN, DAÜ BİR-SEN, DAÜ-SEN, DEV-İŞ, EL-SEN, GÜÇ-SEN, KOOP-SEN, KTAMS, KTMMOB, KTOEÖS, KTÖS, KTTB, TEL-SEN, TIP-İŞ, Baraka Kültür Merkezi, Biyologlar Derneği, Boran Kültür Derneği

 

7. ULUSLARARASI KIBRIS İŞÇİ FİLMLERİ FESTİVALİ

                                                                                                                                  PROGRAM

1 Aralık Pazartesi, YER GÖK DİRENİŞ, 48 ı

yer-gök-direniş-215x193yer gök direnişyer gök direnişyer gök direnişYer: Gönyeli Belediyesi

Saat:20.00

Kokteyl

Açılış konuşması

Film gösterimi

Şebnem Sönmez ile söyleşi

 

2 Aralık Salı, BENİM ÇOCUĞUM, 82ı

benim çocuğum

Yer: Gönyeli Belediyesi

Saat: 20.00

 

 

 

4 Aralık Perşembe, KÜLKEDİSİ DEĞİLİZ, 53ı

külkedisi değiliz

Yer: Gönyeli Belediyesi

Saat: 20.00

 

 

6 Aralık Cumartesi, YERYÜZÜ AŞKIN YÜZÜ OLUNCAYA DEK, 115ı

YeryüzüAfiş

Yer: Gönyeli Belediyesi

Saat: 20.00

 

 

8 Aralık Pazartesi, DAMOCRACY, 35ı

damocracy

Yer: KTMMOB Lokali

Saat: 20.00

 

 

10 Aralık Çarşamba, MEGAFONLU ADAM, 62ı

megafonlu adam

Yer: Gönyeli Belediyesi

Saat: 20.00

 

 

11 Aralık Perşembe,  SANAYİ HOLDİNG, 105ı

sanayi holding

Yer: Gönyeli Belediyesi

Saat: 20.00

Film Gösterimi

Sanayi Holding Çalışanları ile söyleşi

 

Filmler hakkında bilgi: http://iffkibris.org/?cat=13