16 – 31 Ağustos 2016 Sayı – 86

0
188

Devlet Okullarımız yine Kaderlerine mi Terk edilecektir?

KTOEÖS Yürütme Kurulu

Yıllardır hiçbir bakım ve tadilat yapılmayan devlet okullarımız adeta dökülmekte ve tehlike saçmaktadır. Yeni eğitim yılına başlamamamıza günler kala bu şartlarda nasıl eğitim verileceği konusunda endişe duymaktayız. Bu çağda okullarımızın tadilatı için hiçbir bütçe ayrılmaması iş bilmezliğin ve vurdumduymazlığın bir göstergesidir. Hükümet anlayışlarının artık değişmesi gerektiğini vurgularız. Kaynak yoktur diyenler onlarca yeni camii yapmakta, bir külliyeye sadece 30 milyon Euro üzerinde para harcayabilmektedir.

19 Ağustos 2016 tarihinde yapılan basın toplantımızın tam metni ve ilgili ekleri görüntülemek için web sitemizi ziyaret edebilir veya haber başlığına tıklayarak habere yönlendirilebilirsiniz


1 Eylül Dünya Barış Gününde Barış için Dayanışma Çağrısı

1 eylül ortak basın toplantısı 2016

Karşılıklı olarak kabul edilecek, halkımızı ve ülkemizi yeniden birleştirecek adil bir çözüme olabildiğince kısa sürede ulaşmak için, iki lideri üzerinde anlaşmaya varılmış olanlar temelinde daha büyük bağlılık ve kararlılıkla ve daha fazla iyi niyetle çalışmaya çağırıyoruz.

İki toplumun ilerici güçlerinin ortak eylemi ve dayanışması kin ve düşmanlığa karşı güçlü bir direniş yaratarak, şovenizmin, ırkçılığın, milliyetçiliğin ve neofaşizmin geliştirilmesinin önüne set çekmektedir.

İki toplum arasında yeniden yakınlaşma ve iletişim sürecinde engellere ya da güçlüklere yol açabilecek her tür önlemi veya hareketi kararlılıkla kınıyoruz. Ortak faaliyetlere ve etkinliklere kuzeydeki rejimin sınırlamalar ya da yasaklamalar koyma çabasını özellikle kınıyoruz.

Kıbrıs sorununun çözümü ve Kıbrıs’ın yeniden birleşmesi için çalışanların ortak mücadelesi dünya halklarının küresel barış, demokrasi, insan hakları ve sosyal adalet için verdikleri mücadelelerin bir parçasıdır.

Örgütlerimiz, Barış İçin Eylem ve Mücadele Günü onuruna 1 Eylül akşamı saat:19.00’da ara bölgedeki Ledra Palas karşısında, Dayanışma Evi’nin önünde etkinlik gerçekleştirmeyi kararlaştırdılar.

Bu metinle hemfikir olan tüm sendikal, siyasal ve sosyal örgütleri çözüm ve ülkemizin yeniden birleşmesinin en önemli öncelik olduğu mesajını güçlü bir şekilde duyurabilmemiz için seslerini bizimle birleştirmeye çağırıyoruz.

Barış ve yeniden birleşme hedefiyle ortak mücadeleyi sürdürmek ve güçlendirmek için tüm Kıbrıs halkını 1 Eylül’ün onuruna yapılacak etkinliklerde bizimle birleşmeye çağırıyoruz.

25 Ağustos 2016 tarihinde BM Ara bölgede örgütlerimizin ortak gerçekleştirdiği basın toplantısında yayınlanan bildiriyi görüntülemek için web sitemizi ziyaret edebilir veya haber başlığına tıklayarak habere yönlendirilebilirsiniz


Umudun ve Barışın Önünden Çekilin

score-post-image

Sn. Akıncı meydana toplanan ve “Kıbrıs’ta Barış Engellenemez”, “Kendi Yurdumuzun Efendisi Olalım”, “Ne Yama, Ne Rehin Olmak İstemiyoruz” diyen vizyonun ve iradenin temsilcisi olarak aday olmuş, onay almış ve görüşme heyetini oluşturarak enerjisini Kıbrıs Sorununa yoğunlaştırmıştır. Bugüne kadar birçok çabası ve sürece katkısı olan;  bir bir tuğlaları dizerek sonuca ulaşmak isteyen anlayışla hareket etmiştir.

Bu tuğlaları devirmek ve süreci bertaraf etmek kimsenin harcı olmamalıdır.

Özelde Kıbrıs Türk Toplumunu cami avlusuna terk edilmiş noktasına getiren, kültürünü, kimlini, kişiliğini yok eden bu politikalara tahammülümüz kalmamıştır. Bugün barış düşmanları ve yöntemleri deşifre olmuştur. Bir daha aynı oyunun oynanmamasına Kıbrıs Türk Toplumu olarak nasıl izin vermeyeceksek, bizim gibi Kıbrıs Rum Toplumu da müsaade etmeyecektir.

Sn. Akıncı’ya, Kıbrıs’ta Çözüm ve Barış uğruna atacağı her adımda katkı ve destek vermeye devam edeceğiz.

Umudumuzun ve aydınlığımızın önüne geçirilerek gölge edilmesine asla müsaade etmeyeceğimizi kamuoyuna deklare ederiz.

31 Ağustos 2016 tarihinde yayınlanan basın bildirimizin tam metnini görüntülemek için web sitemizi ziyaret edebilir veya haber başlığına tıklayarak habere yönlendirilebilirsiniz


Barış için Birlikte Harekete Geçiyoruz!

BİRLEŞİK KIBRIS

Çözümün ancak ve ancak adanın her iki kesiminde de, yeniden birleşmeye ve halkların kardeşliğine inanan sosyal ve sivil hareketlerin güçlerini birleştirmeleri ile sağlanabileceğinin altını önemle çizmek istiyoruz. Herkes tarafından kabul edilecek ve sürdürülebilir bir çözüm olana kadar çabalarımızı daha da yoğun bir şekilde ortaya koyacağımıza; Ülkemizin güney kesiminde Kıbrıslı Türkler’e karşı ortaya konulacak her türlü milliyetçi, ırkçı ve faşist saldırılara karşı duracağımıza söz veriyoruz. Adanın kuzeyi ve güneyinde, İki toplumlu, iki kesimli bir federasyon fikrine karşı olan güçler karşısında kararlılıkla duracağız.

Ülkemizde ‘Barış’ın korunmasının ortak bir dava olduğunu bildirmek istiyoruz: Birleşik bir Kıbrıs için birlikte mücadele etmeye söz veriyoruz. Bunun ışığında; o zaman gelin barışı sağlamak için birlikte harekete geçelim ve kitlesel bir hareket başlatalım.

Tüm Örgütleri, 1 Eylül’de Ara Bölge’deki Ledra Palace noktasında, Dayanışma Evi’nin önünde, saat 19:00’da toplanarak barışın sağlanması ve güçlendirilmesi için ortaya konan çabayı desteklemeye çağırıyoruz.

31 Ağustos 2016 tarihinde yayınlanan ortak çağrı için sitemizi ziyaret edebilir veya haber başlığına tıklayarak habere yönlendirilebilirsiniz


Toplantılarımız / Çalışmalarımız

18 Ağustos Perşembe günü saat 12:00’de Alman Elçiliğinden temsilcinin sendikamızı ziyareti gerçekleşti.

18 Ağustos Perşembe günü saat 16:00’da Proje Teknik Danışmanlarla World Vision  ile Dayanışma Evinde toplantı gerçekleşti.

19 Ağustos Cuma günü saat 11:00’de  çözümleyemeyen eğitim sorunları yanında “Devlet Okullarımızın 2016-2017 Eğitim ve Öğretim Yılının başlamasına günler kala Giderilmeyen Altyapı-Bina Sorunları ve Kadro Eksiklikleri” konulu sendikamızın basın toplantısı gerçekleşti.

19 Ağustos Cuma günü saat 18:00’de KTÖS’te Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Gününü Örgütleme toplantısı gerçekleşti.

22 Ağustos Pazartesi günü saat 10:002da Görevlendirmelerle ilgili bakanlıkta toplantı gerçekleşti.

22 Ağustos Pazartesi günü saat 11.15’te Başkanımız Tahir Gökçebel Kıbrıs TV konuğu oldu.

23 Ağustos Salı günü saat 10:00’da sendikamızda KTOEÖS – KTÖS ortak Euro Scola ile ilgili toplantı gerçekleşti.

23 Ağustos Salı günü saat 16:00’da KTÖS’te “1 Eylül Dünya Barış Günü” çerçevesinde yapılacak olan etkinliklerin koordinasyonunu sağlamak üzere ortak bir toplantı gerçekleşti.

24 Ağustos Çarşamba günü 12:00’de MTÖ’de toplantı gerçekleşti. Gündem Stajlar, Çıraklık Eğitimi ve İşletmelerde Beceri Eğitimi

25 Ağustos Perşembe günü saat 10:30’da 1 Eylül Dünya Barış Günü ile ilgili İki Toplumlu Ortak Basın Toplantısı BM Ara Bölgedeki Dayanışma Evinde gerçekleşti.

29 Ağustos Pazartesi günü saat 11:00’de Hala Sultan İlahiyat Koleji Öğretmenleri ile sendikamızda toplantı geçekleşti.


 

Duyurularımız

1 Eylül Barış için Dünya Mücadele Günü

1 Eylül_POSTER

Barış ve yeniden birleşme hedefiyle ortak mücadeleyi sürdürmek ve güçlendirmek için tüm Kıbrıs halkını Barış İçin Eylem ve Mücadele Günü onuruna 1 Eylül akşamı saat:19.00’da Ledra Palas barikatındaki Dayanışma Evi’nin önünde yapılacak ortak etkinliğe katılarak barış için sesimizi birleştirmeye çağırıyoruz.


Seçilmiş Kurullarımızın Toplantısı

Untitled-1

1 Eylül Perşembe günü saat 16:00’da Yönetim, Disiplin ve Denetleme Kurullarımızın toplantısı gerçekleşecektir.

Gündem: 1-) Yeni Dönem, 2-) Bekleyen sorunlar, 3-) Bilgilendirme

 

Okul İdareci ve Bölüm Temsilcilerine Toplantı Çağrısı

Untitled-1

Değerli okul müdürümüz ve öğretmenlerimiz

6 Eylül 2016 Salı saat 10:00’da KTOEÖS Lokalinde Meslek Liselerinin sorunlarını tartışmak ve çözüm önerileri üretmek için toplantı yapılacaktır. Her okuldan idareci ve bölüm temsilcilerinin bu toplantıya katılması, sorunların tespiti ve çözümüne katkı koyacaktır. Katılımınız önemlidir.

Çağrı ve eki görüntülemek için lütfen link’e tıklayınız:Öğretmene giden 29.08.2015 İşletmelerde beceri eğitimi ile ilgili