15 – 31 Temmuz 2017 – Sayı 107

0
152

Yaratılan Düzenin Sorumlusu Kimdir, Kimlerdir?

KTOEÖS Manşet

Öğrencilerin haremlik selamlık uygulamayla Çanakkale’ye kampa götürülmesi için bakanlık aracılığıyla yapılan çağrıya uymayan ve görev kabul etmeyen öğretmenlerimiz yaz tatilinde olmalarına rağmen okul idareleri tarafında telefonla aranıp kampa gitmeleri için baskı yapılıyor, tekrar ekip oluşturulmaya çalışılıyor. Bakanlık bunu elçiliğin telkiniyle mi yapıyor?

Kıbrıslı Türkler, Kıbrıs Cumhuriyetinin eşit ortağı olmaktan çıkarıldıktan sonra birçok hakkı gasp edilmiş, dayatmalara maruz kalmıştır. Merkez Bankası başkanı, güvenlik kuvvetleri komutanı, sivil savunma başkanı TC vatandaşı olmak zorundadır. Eğitim sistemi, müfredatlar Türkiye ile paralel olmak zorundadır. Özgürlükçü olmayan bu sistem, kuran kursları, ilahiyat, külliyeler, din işleri yasası Kıbrıslı Türklere niye dayatılmaktadır? Tüm bunlarla gelecekte nasıl bir topluma dönüşmesi hedeflenmektedir?

18 Temmuz 2017 tarihinde yayınlanan basın bildirimizin tam metni için haber başlığına tıklayabilirsiniz.


Ayrılık Üzerine Kurulu Bu Statükonun Devamına Şiddetle Karşıyız

image

Barış bir erdemdir. Barışa ulaşmak için iki toplumun haklarına saygılı, karşılıklı kabul edilebilir, iki toplumun siyasal eşitliğine dayalı, iki toplumlu, iki kesimli, tek egemenliği, tek vatandaşlığı ve tek uluslararası temsiliyeti olan federal çözüme bağlılığımızı bir kez daha vurgulamak isteriz. Çözüm için iki toplumun yakınlaşma çabalarının artarak devam etmesi, başta Derinya, Aplıç, Mağusa Kapıları (Lefkoşa) olmak üzere yeni sınır kapıları açılması, hayatın ateşkes koşullarından normal yaşam koşullarına döndürülmesi çözüme giden yolda önemli adımlar olacaktır. Bunun için eğitim, enerji, iletişim ve çalışma yaşamı ile ilgili alanlarda atılacak adımlarla dostluğu, paylaşmayı, toplumlararası düzeye indirebileceğimiz gibi ayni zamanda düşmanlık ve önyargıları da geriletip ortadan kaldıracağımıza inanıyoruz. Milli semboller üzerinden yapılan propagandalara son verilmeli ve ırkçılığa varan siyasi yapılanmalara kesinlikle hoşgörü gösterilmemelidir. Bir tarafın üzüntüsü diğer tarafın mutluluğu üzerinden yapılan kutlamalar ancak düşmanlığın ve ayrılığın kökleşmesine neden olmaktadır.

24 Temmuz 2017 tarihinde KTOEÖS, KTÖS, KTAMS, DEV-İŞ, KOOP-SEN, GÜÇ-SEN, ÇAĞ-SEN, DAÜ-SEN, DAÜ-BİR-SEN, BASIN-SEN

olarak ortak yayınlanan basın bildirimizin tam metni için haber başlığına tıklayabilirsiniz. 


Nuriye ve Semih Öğretmenin Serbest Bırakılması, Tüm Emekçilerin İşlerine İadesi Çağrısı

nuriye_gulmen_18kasim

Sendikamız, Türkiye’de OHAL kapsamında çıkartılan, KHK’lerle işlerinden edilen, açığa alınan, atılan, mağdur edilen, maaş almayıp zor günler geçiren ve Eğitim-Sen’in desteğiyle yaşamlarını sürdürmeye çalışan tüm Eğitim-Sen emekçilerinin işlerine iadesi için, ayrıca görevlerine iade talebi için açlık grevi yaparken gözaltına alınan eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’yı ölüme götüren mahkumiyetin sonlandırılarak serbest bırakılmaları için imza ve yardım kampanyası gerçekleştirmiştir. Yoldaş sendikamız Eğitim-Sen’e kampanyamızla dayanışmamız iletilmiş, toplanan yardım ulaştırılmıştır.

25 Temmuz 2017 tarihinde yayınlanan basın bildirimizin tam metni için haber başlığına tıklayabilirsiniz. 


İnsan Hak ve Özgürlükleri İçin Mücadele Eden Tüm Kesimlerle Dayanışmamızı Vurgularız

20245864_490886917927393_7006356730480208934_n

Kritik eşiğin aşıldığı açlık grevinde Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın hayatlarını kaybetmesi, Türkiye’de bir kez daha demokrasi ve insan haklarına hiçbir saygının olmadığı anlamını taşıyacaktır.

AKP iktidarı Kıbrıs’ta da hissedilmektedir. Hemen her gün siyasal, kültürel ve ekonomik olarak AKP dayatması politikalarına karşı mücadeleyi sürdürmekteyiz. Kıbrıs’taki Dünya Sendikalar Federasyonu’na üye sendikalar (DEV-İŞ, KTAMS, KOOP-SEN, DAÜ-SEN, BES, KTÖS, KTOEÖS) ve bu adaletsizliğe karşı çıkan ÇAĞ-SEN ile BASIN-SEN olarak açlık grevindeki Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ve insan hak ve özgürlükleri için mücadele eden tüm kesimlerle dayanışma içinde olduğumuzu vurularız.

Çok geç olmadan insan hak ve özgürlükleri,

insan yaşamı için Gülmen ve Özakça’nın işlerine geri alınmaları yönünde adımlar atılmasını talep ederiz.

25 Temmuz 2017 tarihinde KTOEÖS, DEV-İŞ, KTAMS, KOOP-SEN, DAÜ-SEN, BES, KTÖS, ÇAĞ-SEN ve BASIN-SEN olarak ortak yayınlanan basın bildirimizin tam metni için haber başlığına tıklayabilirsiniz. 


Küba ile Uluslararası Dayanışma Kampanyası Gerçekleştirildi

cyprus

26 Temmuz 2017, Küba halkı için sembolik bir tarihte, Dünya Sendikalar Federasyonu – WFTU, Küba elçiliklerinde Küba ile Uluslararası Dayanışmayı Teşvik Kampanyası çerçevesinde çeşitli etkinlikler düzenledi.

Dünya çapında 126 ülkedeki WFTU üyesi ve yoldaşları Küba’ya karşı gerçekleştirilen suç ablukasının sona ermesi ve Guantanamo topraklarının Küba halkına derhal geri iadesi için Küba halkının mücadelesini selamlamaktadır!

Dünyanın dört bir yanındaki Küba elçiliklerinde WFTU üyeleri ziyaret ve etkinlikler gerçekleştirerek Küba halkıyla dayanışmasını göstermiştir. WFTU üyesi Kıbrıs sendikaları KTOEÖS, KTÖS, KTAMS, DEV-İŞ, BES, KOOP-SEN, DAÜ-SEN ve PEO olarak 26 Temmuz 2017 tarihinde Kıbrıs Küba Elçisine ziyaret gerçekleştirerek ortak dayanışma mektubumuzu teslim ettik.

Ortak Dayanışma Mesajını görüntülemek için haber başlığına tıklayabilirsiniz. 


Çanakkale Kampında Neler Oldu?

Çanakkale Kampında Neler Oldu

Eğitim Bakanı Sayın Özdemir Berova Bakanlık yetkilileriyle birlikte, cinsiyet ayırımı temelinde, ayrı ayrı gruplar oluşturularak TC Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından organize edilen Çanakkale kampını incelemelerde bulunmak üzere ziyaret etmiş.

Sayın Bakan ve Sayın Yetkililer;

  1. Size de gösterilen video aracılığıyla AKP ve Erdoğan propagandası yanında dini propaganda yapılmadı mı?
  2. Kız çocukları ‘ablalık’ sistemiyle kontrol altında tutulmaya çalışılmadı mı?

31 Temmuz 2017 tarihinde yayınlanan basın bildirimizin tam metni için haber başlığına tıklayabilirsiniz. 


Çalışmalarımız / Toplantılarımız

19 Temmuz 2017, Çarşamba saat 11:00’de Yönetim Kurulu toplantımız gerçekleşti.  Gündem: 1-) Nakiller / Akademik Takvim 2-) KTOEÖS Yıllık Çalışma Takvimi, 3-) Bilgilendirme

26 Temmuz 2017, Çarşamba saat 12:15’te WFTU sendikaları olarak Küba halkına destek için Kıbrıs Küba Elçiliğine ziyaret gerçekleştirildi.

26 Temmuz 2017, Çarşamba saat 17:00’te Cumhurbaşkanlığında Sivil Toplum Örgütlerine yönelik Müzakerelerle ilgili bilgilendirme toplantısı gerçekleşti.

27 Temmuz 2017, Perşembe saat 16:00’da İskele Belediyesi Başkanı ile toplantımız gerçekleşti.  Gündem: Sosyal Tesis

28 Temmuz 2017, Cuma saat 10:00’da Uluslararası Final Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cem Birol sendikamızı ziyaret etti.