1 Eylül Küresel Barış için Emekçilerin Eylem Gününde Ortak Açıklama

0
155

1 Eylül 2021, Barış için Dünya Eylem Günü dolaysıyla Dünya Sendikalar Federasyonu üyesi Kıbrıslı örgütler, İki Toplumlu Barış İnisiyatifi ve destek veren diğer örgüt ve siyasi partilerle saat 10:00’da Lefkoşa BM Ara Bölge Dayanışma Evinde ortak basın toplantısı düzenlendi. Ardından güney Lefkoşa Pasydy binası önünde yer alan 2. Dünya savaşında ölen Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumların anıtına çelenk koyuldu.


ORTAK AÇIKLAMA

1939 yılında Nazi Almanya’sının Polonya’ya saldırdığı 1 Eylül’ü Nazi vahşetinin katlettiği milyonlarca kurbanın anısına Dünya Sendikalar Federasyonu (DSF) “Küresel Barış için Emekçilerin Eylem Günü” olarak ilan etmiştir.

Bu sembol günde, ortak yurdumuzun sınıf sendikaları olarak, barışın savunulması için, emperyalist müdahalelerin ve savaşların olmayacağı bir dünya için, bütün evlatlarının ortak vatanı barış ve refah içerisindeki bir Kıbrıs için mücadelede seslerimizi birleştiriyoruz.

Korovirüs pandemisinin yol açtığı katı sonuçları bütün dünyada toplumların ve emekçilerin yaşamakta olmasına rağmen, savaşlar ve müdahaleler devam etmektedir. Yüzbinlerce insan öldürülmekte veya açlıktan ölmekte, milyonlarca insan mülteciliğe ve toplu göçe mecbur edilmektedir. Bugün Afgan halkı, ABD ve NATO’nun sadece egemenliklerini pekiştirmek, enerji ve doğal kaynaklarını kontrol altına almak amacıyla yol açtıkları emperyalist müdahalelerin ve yıkımların bedelini ödemektedir.

Çevresel ve ekolojik kriz, iklimsel değişiklikler ve çevrenin korunması gereksinimi emekçilerin yaşamları açısından yıkıcı sonuçları olan aşırı hava olaylarının artık sıkça yaşanmasına yol açmakta ve tüm dünyanın dikkat odağında bulunmaktadır.

İklim değişikliklerinin şiddetlenmesi ve doğal kaynakların kâr amacıyla kontrolsüz kullanımının bir sonucu olarak çevrede yaşanan büyük tahribat, küresel ekonomik krizin koşullarıyla bağlantılı bir şekilde, tüm dünyada yoksulluğun artmasına ve sosyoekonomik eşitsizliklerin yoğunlaşmasına katkıda bulunmakta ve dünya barışını tehlikeye atmaktadır.

Emekçilerin çalışma yaşamında güvencesizlikler ve işsizlikle, yoğun sosyal çelişkilerle ve yoksullaşmanın artmasına yönelik öngörülerle karşı karşıya oldukları esnada, pandemi bahane edilerek sosyal ve demokratik haklar kısıtlanırken, devletler milyarlarca avroyu sağlık, eğitim ve sosyal yardım yerine, silahlanmaya harcamaktadır.

Ülkemizin devam eden bölünmüşlüğü, ekonomik zorluklar, Akdeniz bölgesinde devam eden gerilim, savaş riski ve göç, Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum emekçilerin yaşamakta oldukları gerçekliklerdir.

Bölge halklarının çıkarlarına gerilimleri tırmandırma ve zıtlaşmalarla değil, anlaşmazlıkların barışçıl bir şekilde çözülmesi için karşılıklılık ve uluslararası hukuk kuralları temelinde diyalog aracılığıyla uzlaşma ve işbirliğiyle hizmet edilir.

Kıbrıs’ta ve bölgemizdeki gelişmeler gerilimlerin azaltılıp Doğu Akdeniz’de istikrar ve barışın hâkim olmasına katkıda bulunacak Kıbrıs sorununun çözümünün başarılmasının gerektiğini bir kez daha teyit etmektedir.

Çözüm ve Kıbrıs’ın yeniden birleşmesi için Kıbrıslı emekçilerin ortak mücadelesi dünyada barışın hâkim olması yönünde tüm dünya halklarının mücadelelerinin bir parçasını teşkil etmektedir.

İki bölgeli iki toplumlu bir federasyon çerçevesinde yurdumuzun yeniden birleşmesi için; BM kararlarında belirtildiği şekilde siyasi eşitliğin, tek egemenliğin, tek vatandaşlığın ve tek uluslararası kimliğin olacağı bir devlet için ortak mücadelemize devam etmeye bağlılığımızı tekrarlıyoruz.

Gerilim ve tahrik politikaları, müzakerelerden kaçınma ve sorumluluk yükleme oyunları çözüme katkıda bulunmamaktadır. Kıbrıs sorununun çözümü için görüşmeler Crans Montana’da kalınan noktadan Guterres çerçevesi temelinde ve varılan yakınlaşmalar yeniden teyit edilerek en kısa zamanda yeniden başlatılmalıdır. Diyaloğun yokluğu, yeni oldubittilere yol açılması ve bir toplumu diğerinden uzaklaştıran hareketler yurdumuzun nihai taksimine yolu açmaktadır.

Pandemi ve ortaya çıkan benzeri görülmemiş koşullar Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk emekçilerin ortak sınıfsal çıkarlarını ve emekçilerin ortak mücadelelerini ve dayanışmasını yoğunlaştırma ihtiyacını açıkça gözler önüne sermektedir.

1 Eylül vesilesiyle, dünyanın dört bir yanında emek mücadelesi veren sınıf kardeşlerimize enternasyonalist dayanışmamızı ifade ederken, krizin sonuçlarının yine emekçilerin sırtına yüklenmemesi için, barış, sosyal adalet, emek ve insan hakları için umut ve mücadele mesajımızı gönderiyoruz.

Dev-İş, PEO, KTÖS, KTAMS, KTOEÖS, BES, Koop-Sen, DAÜ-SEN
CTP, AKEL, TDP, YKP, BKP, BY
BMBP, İki Toplumlu Barış İnisiyatifi

 

1η Σεπτεμβρίου 2021 Κοινή διακήρυξη

 

Η Παγκόσμια Συνδικαλιστική Ομοσπονδία, στην μνήμη των εκατομμυρίων θυμάτων της θηριωδίας του Ναζισμού έχει καθιερώσει την 1η Σεπτεμβρίου, ημερομηνία κατά την οποία το 1939 η ναζιστική Γερμανία επιτέθηκε στην Πολωνία, ως Μέρα Δράσης των εργαζομένων για την Παγκόσμια Ειρήνη.

 

Αυτή την συμβολική μέρα, τα ταξικά συνδικάτα της κοινής μας πατρίδας ενώνουμε τη φωνή μας στον αγώνα για την υπεράσπιση της ειρήνης, για ένα κόσμο χωρίς πολέμους και ιμπεριαλιστικές  επεμβάσεις και για μια Κύπρο ειρηνική και ευημερούσα, κοινή πατρίδα όλων των παιδιών της.

 

Παρά το γεγονός ότι σε ολόκληρο τον κόσμο,  οι κοινωνίες και οι εργαζόμενοι βιώνουν τις σκληρές συνέπειες που έχει προκαλέσει η πανδημία του κορονοϊού,  εντούτοις οι πόλεμοι και οι επεμβάσεις συνεχίζονται.  Εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι σκοτώνονται ή λιμοκτονούν εξαιτίας των συγκρούσεων  και εκατομμύρια  άλλοι εξαναγκάζονται  στην προσφυγιά και την μετανάστευση. Σήμερα ο Αφγανικός λαός πληρώνει το τίμημα των ιμπεριαλιστικών επεμβάσεων και καταστροφών που  οι ΗΠΑ και το ΝΑΤΟ προκάλεσαν  με μοναδικό σκοπό την εδραίωση της κυριαρχίας τους και τον έλεγχο των ενεργειακών και φυσικών πόρων

 

Η περιβαλλοντική και οικολογική κρίση, οι κλιματικές αλλαγές και η ανάγκη για προστασία του περιβάλλοντος βρίσκονται στο επίκεντρο της προσοχής σε ολόκληρο τον πλανήτη αφού  τα ακραία καιρικά φαινόμενα  γίνονται πλέον συχνό φαινόμενο με καταστροφικές συνέπειες για την ζωή των εργαζομένων.

 

Η επιδείνωση των κλιματικών αλλαγών  και η μεγάλη καταστροφή στο περιβάλλον ως αποτέλεσμα της ανεξέλεγκτης χρησιμοποίησης των φυσικών πόρων με σκοπό το κέρδος,  σε  συνδυασμό με τις συνθήκες της παγκόσμιας οικονομικής κρίσης συμβάλλουν στην επιδείνωση της φτώχειας  και την ένταση των κοινωνικών – οικονομικών ανισοτήτων σε ολόκληρο τον πλανήτη και θέτουν την παγκόσμια ειρήνη σε κίνδυνο.

 

Την ώρα που οι εργαζόμενοι είναι αντιμέτωποι με την εργασιακή αβεβαιότητα και την ανεργία, τις έντονες κοινωνικές αντιθέσεις και τις προβλέψεις για αύξηση της φτώχειας, τα κράτη δαπανούν δισεκατομμύρια ευρώ στους εξοπλισμούς  αντί για την υγεία, την παιδεία  και την κοινωνική πρόνοια,  ενώ με το πρόσχημα της πανδημίας περιορίζονται τα κοινωνικά και δημοκρατικά δικαιώματα.

 

Η συνέχιση της διαίρεσης  της χώρας μας, οι οικονομικές δυσκολίες, η συνεχιζόμενη ένταση στην περιοχή της Μεσογείου,  ο κίνδυνος πολέμου, και η μετανάστευση  είναι οι πραγματικότητες που βιώνουν οι Τουρκοκύπριοι και Ελληνοκύπριοι εργαζόμενοι.

Το συμφέρον των λαών της περιοχής υπηρετείται με την συνεννόηση και την  συνεργασία για την ειρηνική επίλυση των όποιων διαφορών, μέσα από διάλογο στη βάση της αμοιβαιότητας και των κανόνων του διεθνούς Δικαίου και όχι με την όξυνση και τις αντιπαραθέσεις.

 

Οι εξελίξεις στην Κύπρο αλλά και στην περιοχή μας, επιβεβαιώνουν για μια ακόμα φορά την αναγκαιότητα για την επίτευξη λύσης στο κυπριακό πρόβλημα η οποία θα συμβάλει στην αποκλιμάκωση των εντάσεων και στην επικράτηση της σταθερότητας και της ειρήνης στην Ανατολική Μεσόγειο.

 

O κοινός αγώνας των Κύπριων εργαζομένων για λύση και επανένωση της Κύπρου, αποτελεί κομμάτι των αγώνων των λαών όλου του κόσμου για επικράτηση της παγκόσμιας ειρήνης.

 

Eπαναλαμβάνουμε την δέσμευση μας για συνέχιση του κοινού μας αγώνα για την επανένωση της πατρίδας μας στο πλαίσιο μιας διζωνικής, δικοινοτικής ομοσπονδίας. Για ένα κράτος με μια κυριαρχία , μια ιθαγένεια και μια διεθνή προσωπικότητα και πολιτική ισότητα όπως ορίζεται από τα ψηφίσματα του ΟΗΕ.

 

Οι πολιτικές των εντάσεων και προκλήσεων, η αποφυγή  των διαπραγματεύσεων και τα παιχνίδια επίρριψης ευθυνών δεν συμβάλλουν στη λύση. Οι συνομιλίες για την επίλυση του Κυπριακού θα πρέπει το συντομότερο να επαναρχίσουν από το σημείο όπου έμειναν στο Κράν Μοντανά επαναβεβαιώνοντας τις  συγκλίσεις που έχουν επιτευχθεί και στη βάση του πλαισίου Γκουτέρες.  H απουσία διαλόγου, η δημιουργία νέων τετελεσμένων και οι ενέργειες που απομακρύνουν την μια κοινότητα από την άλλη οδηγούν στην οριστική διχοτόμηση της πατρίδας μας.

Η  πανδημία  και οι  πρωτόγνορες συνθήκες που έχουν δημιουργηθεί   αναδεικνύουν     τα κοινά ταξικά συμφέροντα Ελληνοκυπρίων και Τουρκοκυπρίων εργαζομένων  και την ανάγκη για εντατικοποίηση των κοινών αγώνων   και της  αλληλεγγύης των εργαζομένων.

Με  την ευκαιρία της 1η Σεπτέμβρη εκφράζουμε την διεθνιστική μας αλληλεγγύη  με τους αγώνες των εργαζομένων σε όλο τον κόσμο και απευθύνουμε μήνυμα ελπίδας και αγώνα για ειρήνη και κοινωνική πρόοδο, για εργασιακά και ανθρώπινα δικαιώματα και για να μην φορτωθούν ξανά στις πλάτες των εργαζομένων  οι επιπτώσεις και αυτής της κρίσης.