1 – 15 Mayıs 2017 – Sayı 102

0
213

EĞİTİM BAKANLIĞI YİNE KAOSA MI OYNUYOR?

egitim bakanlıgı kaosa oynuyor

Kar-İş’in eylem kararından sonra Bakanlık okullara yazı göndermiştir. Bu yazıya göre;

  • Eylem sürecinde okullara öğrenci taşıyacak olan başka işletmelere ödeme yapılacak,
  • Taşıma kapsamı içinde olan, ancak eylemden dolayı mağdur olan öğrencilerin ailelerine “katkı” yapılacak…

Bakanlığı ve hükümeti göreve davet ediyoruz.

Bir an önce Kar-İş’le anlaşma yolu ya da yöntemlerini bulunuz ve eğitimde yaşanan bu KAOSA SON VERİNİZ.

3 Mayıs 2017 tarihinde yayınlanan basın bildirimizin tam metni için haber başlığına tıklayabilirsiniz. 


KKTC Meclisi ve Trafik Güvenliği Kriz Masasının Oluşturulması

DSC_0141

Trafik güvenliği Kıbrıs’ın kuzeyinde gelmiş geçmiş hiçbir hükümet tarafından birincil öncelik yapılmadı. Dolayısı ile trafikte hayat kurtarmak ve ciddi yaralanmaları önlemek hiçbir zaman bir amaç olmadı. Bu acı gerçeğin en güçlü göstergesi 1975 yılından itibaren trafiğe verdiğimiz canların sayısının bu yıl kaybettiğimiz 14 insanımızla birlikte 1887’yi bulmasıdır. Sadece 2007-2016 yılları arasındaki 10 yıllık sürede KKTC trafiğinde ölenlerin sayısı 389’dur. Demek ki, son 10 yılda her yıl ortalama 39 insanımız trafikte hayatını kaybetmiştir. Bugünkü hükümetin bir yılı yeni aşmış görev süresinde de ne yazık ki 38 insanımız trafikte hayatını kaybetmiştir. Bu değişmeyen karanlık tablo, trafik güvenliği açısından bakıldığında, toplum olarak uzun yıllardır büyük bir krizin içerisinde olduğumuzu gösterir.

4 Mayıs 2017 tarihinde KTOEÖS/TRAKAYAD/KTÖS/YKP olarak ortak gerçekleştirilen basın toplantımız metni için haber başlığına tıklayabilirsiniz.


Kıbrıs’ta Acil Çözüme İhtiyacımız Vardır

image-20161114-5064-1qu4tpl

Kıbrıs açıklarında sismik arama faaliyetlerinde bulunan Barbaros Hayrettin Paşa gemisine Güney Kıbrıs’tan telsizle ‘münhasır alan ihlali’ uyarısı yapılmış ve bu gemiden ‘mehter marşı’ ile cevap verilmiştir. Kıbrıs Türk Toplumunun hukuksal haklarını göz ardı edenler, şimdi de savaştan medet umar duruma gelmiştir.

Adamızda çözüm ve barışın sağlanması için yıllardır mücadele eden, savaşın çirkin yüzünü, acımasızlığını görmüş ve asla bir kez daha görmek istemeyen biz Kıbrıslılar böylesi bir ‘savaş çığırtkanlığı’ yapılmasını şiddetle kınıyoruz.

8 Mayıs 2017 tarihinde yayınlanan basın bildirimizin tam metni için haber başlığına tıklayabilirsiniz. 


Dipkarpaz Ortaokulunda Neler Yaşandı ve Yaşanıyor

Dipkarpaz Ortaokulunda neler oluyor

Okullarda var olan sıkıntılar ve sorunları hasıraltı etmek ya da ötelemek, bulunduğunuz mevkileri korkutma, sindirme amacıyla kullanmak ya da kullanılmasına izin vermek, fırsat vermek, öğretmenlerimizin yaşadıklarını, eğitimle ilgili tüm sorunları bildiğiniz ya da tespit ettiğiniz halde görmezden, duymazdan gelmek ve gereğini yapmamak, gerekli tedbirleri almamak suçtur sayın bakanlık yetkilileri. Sizleri bu konuda duyarlı olmaya ve sorumluluklarınızı zamanında yerine getirerek gerekli ve yeterli tedbirleri almak için göreve davet ediyoruz.

Dipkarpaz Ortaokulunda, eğitim kaygısından uzak, siyasi dengeler gözetilerek yaratılan sistem ya da sistemsizliğe öğrenciler, öğretmenler, müdür ve eğitim kurban edilmiştir. Konuyla ilgili tüm kesimler bilsin ki sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz…

9 Mayıs 2017 tarihinde yayınlanan basın bildirimizin tam metni için haber başlığına tıklayabilirsiniz. 


Kamusal Hizmetleri Bitirmekten Artık Vazgeçin!

Kamusal Hizmetleri Bitirmekten Artık Vazgeçin!

Ülkemizde uygulanan politikaların hedeflerinden biri de kamusal hizmetlerin bitirilerek özelleştirmelerin gerçekleştirilmesidir. Eğitim ve sağlık alanında yapılanlar tam da budur. Bugün geldiğimiz duruma baktığımızda, eğitimde de sağlıkta da hizmeti sunan da alan da memnun değildir. Bunun nedeni, devletin bu hizmetleri, yatırım yapmayarak niteliksizleştirmesi,  kalitesizleştirmesi ve bu hizmeti verenleri de itibarsızlaştırması, kadroları sürekli boşaltarak çalışanlara durmadan yük yüklemesi ve güvencesiz köle gibi çalışmaya razı olmasını sağlayıp böylelikle sermayeye kazanç sağlamasıdır.

11 Mayıs 2017 tarihinde yayınlanan basın bildirimizin tam metni için haber başlığına tıklayabilirsiniz. 


ÇALIŞMALARIMIZ / TOPLANTILARIMIZ

1 Mayıs Pazartesi günü İşçi Mücadele gününde KTOEÖS, Dev-İş, KTAMS, KTÖS, BES, Koop-Sen, DAÜ-SEN ve PEO olarak ara bölgede iki toplumlu miting düzenledik.

1mayismiting1mayismiting22-455x201

2 Mayıs Salı günü saat 16:30’da Trafikte Kazasız Yaşam Derneği ve KTÖS ile ortak toplantımız gerçekleşti.

3 Mayıs Çarşamba günü saat 14:00’te LTB Kadın Sığınma Evi’nin hizmette olduğu ilk 5 ayın değerlendirilmesi ve ön başvuru sürecini başarıyla geçmiş AB Sığınma Evi projesi ile ilgili istişare toplantısı gerçekleşti.

4 Mayıs Perşembe günü saat 10.00’de Meclis önünde trafikle ilgili KTOEÖS – KTÖS TRAKAYAD olarak ortak basın açıklamamız gerçekleşti.

4 Mayıs Perşembe günü saat 14.00’te Kültür Sanat Komitemizin toplantısı gerçekleşti. Gündem: Nazım Hikmet’i Anma Gecesi

4 Mayıs Perşembe günü saat 14:30’da Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitemizin toplantısı gerçekleşti.

5 Mayıs Cuma günü saat 14:00’de Maliye Bakanı ile görüşmemiz gerçekleşti.

8 Mayıs Pazartesi günü saat 14:30’da Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığında İstişare toplantımız gerçekleşti.

8 Mayıs Pazartesi günü saat 15:00 ‘te Ara Bölge Dayanışma Evinde ETUCE üyesi Kıbrıslı Öğretmen Sendikalarının  Periodik toplantısı gerçekleşti.

9 Mayıs Salı günü saat 14:30’da KTOEÖS Tesis ve Lokal Komitemizin toplantısı gerçekleşti.

9 Mayıs Salı günü saat 16:00’da İki Toplumlu Barış İnisiyatifi Toplantısı Dayanışma Evinde gerçekleşti.

10 Mayıs Çarşamba günü saat 10:00’da sendikamız binasında Pir Sultan Abdal Kültür Derneğinin KTOEÖS ve KTÖS desteğiyle basın toplantısı gerçekleşti. Konu: Okullarda Okutulan Zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersleri ile ilgili Ombudsperson’ın Raporu

10 Mayıs Çarşamba günü saat 14:30’da Yönetim Kurulumuzun toplantısı gerçekleşti. Gündem: 1-Göç Yasası, 2-Enflasyon / Hayat Pahalılığı, 3-Data Bank / Facebook sayfası, 4-Anket, 5-Bilgilendirme

10 Mayıs Çarşamba günü saat 18:00’de Maliye Bakanı ile görüşmemiz gerçekleşti.

11 Mayıs Perşembe günü saat 12:30’da Yöneticiler Derneği sendikamızı ziyaret etti.

12 Mayıs Cuma günü saat 14:30’da Özlük Hakları ile ilgili sendikamızda üyelerimizle toplantımız gerçekleşti.

13 Mayıs Cumartesi günü 09:00 – 17:00 saatleri arasında sendikamızın da katılımıyla Sol ve Kıbrıs Sorunu Konferansı, Dayanışma Evinde gerçekleşti.

14 Mayıs Pazar günü saat 17:30’da vefat eden Kıbrıslı Rum  yoldaşımız Costis Ahniotis’in Anma Etkinliği gerçekleşti.

 


 

DUYURULARIMIZ

Muhtemel Yerdeğiştirme Bekleme Listesi

NAKİL BEKLEME LİSTESİ 15 MAYIS 2017_001

Genel Ortaöğretim Dairesi Müdürlüğü ve Mesleki Teknik Öğretim Dairesi Müdürlüğü Muhtemel Yerdeğiştirme Bekleme Listesi için lütfen linke tıklayınız: NAKİL BEKLEME LİSTESİ 15 MAYIS 2017

İtirazlar 3 gün içerisinde 18 Mayıs 2017 Perşembe günü  mesai bitimi 17:00’ye  kadar ilgili daireye yapılmalıdır.


 

Homofobiyle Başetme Yöntemleri Paneli

PANEL Afiş Homofobiyle Başetme Yöntemleri

LCV: 16 Mayıs 2017, Salı gününe kadar sendikamız sekreterliğine kayıtınızı yapabilirsiniz. 228 79 71 veya info@ktoeos.org


 

İki Toplumlu Kültür Festivali

festival

21 Mayıs Pazar günü Sendikamızın Folklor ekibinin de performansının gerçekleşeceği AKEL’in organizesiyle “İki Toplumlu Kültür Festivaline” davetlisiniz. Ulaşım için saat 18.30’dan itibaren Ledra Palas barikatından otobüs servisi düzenlenecektir.


 

Unity Fest

unity fest

Sendikamızın da desteğiyle Ledra Palas’ta 27 Haziran’da yapılacak müzik festivali Unity Fest’e 18 Mayıs Pazartesi’ne kadar başvuru kabul ediliyor.

Başvuru yapmak isteyen amatör müzik grupları 3 şarkıdan oluşan ve 15 dakikayı geçmeyecek videolarını unityfest@outlook.com adresine göndererek, www.facebook.com/unityfestcy adresinden başvuru formları doldurulmalıdır

Yarışmada başarılı olacaklara, para ödülü dahil, müzikle ilgili çeşitli ödüller dağıtılacaktır.

Festivale ayrıca Fikri Karayel ve Gadjo Dilo konuk sanatçı olacaktır.