22 – 28 Haziran 2015 Sayı 53

0
173

Esas Mesele Halka Rağmen Siyaset Yapılmasıdır

siyaset

Fiilen Hükümet bitmiştir. Yeni hükümet programları, arayışları sürdürülürken halkın temel gereksinimlerini yeniden hatırlatmak isteriz. Elbette siyasi partiler yasası, aile yasası gibi yasaların tadil edilmesi olumluluk içermekte ve desteklenmektedir. Bu değişikliklerin yeterli olmadığı ve biriken sorunlara acilen çare üretilmemesi durumunda, halkın dayanacak takatinin kalmadığı unutulmamalıdır. Siyaset itibar kazanmak istiyorsa, hükümete talip olanlar da, muhalefet edenler de, halka rağmen siyaset yapılmayacağın anlamalıdır. Örgütlenmenin çok zayıf ve sadece kamuda olduğu bir ülkede sendikalar suçlu gibi gösterilme gayretlerinin işe yaramadığı ve hiçbir sorun çözme başarısı göstermeyeceği, siyasete güven getirmeyeceği artık anlaşılmalıdır.

23 Haziran 2015 tarihinde yayınlanan basın bildirisi metnimiz web sitemizde

Her İki Toplumdan Öğretmen Sendikaları Ortak Çalışmalar Gerçekleştirmek için Bir Araya Geldi

image1 (9)

23 Haziran 2015, Salı günü 12:30-15:00 saatleri arasında Dayanışma Evinde, POED Ev sahipliğinde ETUCE üyesi Kıbrıs Öğretmen Sendikalarının toplantısı gerçekleşti.

Toplantı gündeminde 26 Haziran 2015 tarihinde Kıbrıs Sendikal Forum organizesiyle OELMEK merkez binasında gerçekleşecek olan “Kamusal Eğitim ve Sağlık” konulu konferans, Kıbrıslı Öğretmen Sendikalarının 2 dilde eğitim temalı periyodik olarak yayınlanacağı dergi, Ekim sonu ETUCE’den ve Kıbrıslı Öğretmen Sendikalarından konuşmacıların katılacağı, Eğitim temalı bir konferans, ve bu yıl ortak etkinlikler çerçevesinde kutlanacak olan 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü organizesinin KTOEÖS ve OELMEK üstlenmesi yönünde fikir birliğine varılmıştır. Bir sonraki toplantı 30 Temmuz 2015 Perşembe 12:30’da yine Dayanışma Evinde KTÖS ev sahipliğinde toplantı düzenlenecektir.

 

Eğitimde REFORM değil TAKİYE

egitim reform

Eğitim egemen sınıfın, ayrıcalıklı, zengin kişilerin ideolojilerine göre örgütlemekten vazgeçmeliyiz. Toplumun ihtiyaçlarına cevap verebilecek bilimsel, demokratik, parasız, herkese eşit, laik ve kamusal bir eğitim sistemini oluşturmak için KTOEÖS her zaman mücadele etmiş ve etmeye devam edecektir. Eğitimin metalaşması, seçmeci elemeci sınav modellerinin yaratılması ile birlikte sadece zenginlerin, ayrıcalıklıların bir hakkı egemen ideolojinin bir aygıtı durumuna dönüştürülmüştür. Bu güne kadar eğitimde istediği kararları geçirerek kaos yaratan hep popülistçe davranan siyasiler olmuştur. Her siyasi partide REFORM adı altında uygulama yaparak eğitimde kaosu derinleştirmiş, özel okullara avantaj sağlamıştır. Bugün de siyasiler bir proje ve ön çalışma yapmamış ancak yıl sonuna gelindiğinde memnun edilecek çevrelere göre eğitim uzmanı olmuştur.

26 Haziran 2015 tarihinde yayınlanan basın bildirisi metni web sitemizde

Liderlere Ortak Destek ve Çağrı: “Hızlı İlerleyin”

barışinsiyatifi

Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum 60’tan fazla örgütün içerisinde sendikamızın da yer aldığı Birleşik Kıbrıs-İki Toplumlu Barış İnisiyatifi, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis’e müzakerelerde “hızlı ilerleme” çağrısında bulundu.

26 Haziran Cuma günü İnisiyatif tarafından Lefkoşa Ara Bölgede bulunan Dayanışma Evi’nde düzenlenen basın toplantısında, okunan ortak deklarasyonda, adanın yeniden birleşmesi yönündeki olumlu atmosferin iyileştirilebileceğine inanan örgütlere de birlikte hareket etme çağrısı yapıldı.

Basın toplantısında okunan deklarasyonda, Kıbrıs sorununa yönelik görüşmeler için zamanlamanın doğru olduğu ve sürecin kararlılıkla, gecikmeden ele alınması gerektiği belirtildi.

Liderlerin deklare ettiği, “Tek uluslararası kimlik, tek vatandaşlık, tek egemenlik ve her iki toplumun siyasal eşitliği temelinde  iki bölgeli, iki toplumlu ortak vizyonun, Kıbrıslılara barış içerisinde bir ada ve geleceği refah olan yeni bir nesil sunduğu” belirtildi.

Adada “değişim rüzgarı” estiği kaydedilen deklarasyonda, “umut ve aciliyet” hissinin yeniden birleşme için verilen mücadeleye ilham ve güç verdiği savunuldu.

Deklarasyonun İngilizce ve Türkçe tam metni web sitemizde 

“Öngörülen Birleşik Kıbrıs’ta Eğitim ve Sağlık Hizmetlerine Erişim” Konferansı gerçekleşti

IMG_4421

Dev-İş ve PEO/İNEK’in yürüttüğü proje kapsamında Tüm Kıbrıs Sendikal Forumu’nun, Kıbrıslı Öğretmen Sendikaları ile organize ettiği “Öngörülen Birleşik Kıbrıs’ta Kamusal Eğitim ve Sağlık Konferansı” 26 Haziran Cuma günü, saat 09:00’da OELMEK merkez binasında gerçekleştirildi. Eğitime erişim bölümünde KTÖS Başkanı Semen Saygun ve OLTEK’ten Michael Charlistos konferansa başkanlık ederken, konuşmacı olarak KTOEÖS’den Yönetim Kurulu üyemiz Ahmet Billuroğlu ve Kıbrıslı Rum İlköğretim Sendikası POED’den  Constantinos Constantinou katkı koydu.

Konferansla ilgili detay ve sunumlar web sitemizde

İki Toplumlu Nazım Hikmet Etkinliğimiz Gerçekleşti

27 Haziran 2015, Cumartesi 20:00’de AĞLANCA“EPİ SKİNİS” Kültür Evinde KIBRIS TÜRK ORTA EĞİTİM SENDİKASI (KTOEÖS), BİRLEŞİK KIBRIS EĞİTİMCİLER İNİSİYATİFİ, İKİ TOPLUMLU RADİKAL SOL İŞBİRLİĞİ (DRASİ-EYLEM) ortak organizesiyle iki dilde Nazım Hikmet’in Şiirleri ve Şarkıları söylendi.

11665558_762787807151787_8570298790370482303_n11692545_762787847151783_5676329000412413969_n

Nazım Hikmet Ortak EtkinlikNhikmet_001

 

 

BARIŞ ve UZLAŞI yolunda Geçmişimizin Suçsuz Kurbanlarını Hatırlamak

BiCommuncal Initiative Poster ENGLISH_001

Adamızda esen değişim rüzgarları, hem fiziki hem de zihinlerdeki engelleri yıkmakta ve insanlara umut ve kararlılık vermektedir.

Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türkler olarak bizler yeniden başlayan müzakere sürecini ve adada beklenilen umut veren, barışcıl bir geleceği kararlılıkla desteklediğimizi belirtmek için bir araya gelmiş bulunmaktayız.

Bizler, toplum liderlerinin arkasında durarak onları ortaklaşa açıkladıkları iki toplumlu, iki bölgeli federal bir Kıbrıs vizyonunu gerçeğe dönüştürmek için samimi ve gayretli bir şekilde, canla, başla çalışmaya teşvik ediyoruz.

Bizler ileriye ve uzlaşıya doğru yol alırken, 50 yılı aşkın bir süredir devam eden toplumlararası çatışma ve savaşın ortaya çıkardığı tüm tarafların suçsuz kurbanlarını anmak istiyoruz. Şiddet dolu geçmişimize bakarak geçmişte yaptığımız hatalardan ve işlediğimiz suçlardan ders alıp bir daha böyle suçların yenilenmemesi için ortaklaşa çabalamamız gerektiğini düşünmekteyiz.

 

Sizi de bu etkinliğimize davet etmekten onur duyarız!

 

Tarih: 30 Haziran 2015, Salı

Saat: 19:00

Yer: Dayanışma Evi – Ara bölgede Ledra Palace Otel’i karşısı

Program:

  • Hüseyin Akansoy ve Petros Souppouris tarafından kurbanların aileleri adına ortak bir mesajın okunması
  • Kurbanların anısına bir dakikalık saygı duruşu
  • İki Toplumlu Barış İnisiyatifi adına Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum temsilcilerden kısa bir konuşma
  • Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk şairlerden şiirlerin okunması
  • İki Toplumlu Koro konseri

Not: Bu etkinlik,  Birleşik Kıbrıs – İki Toplumlu Barış İnisiyatifi şemsiyesi altında toplanan her iki toplumdan 60’dan fazla sendika ve sivil toplum örgütü tarafından desteklenmektedir.